Šilumos kainos kreivė kyla, paramos gavėjų skaičius auga

Šilumos kainos kreivė kyla, paramos gavėjų skaičius auga

Virginija Jacinavičiūtė

Gyventojai kuris laikas stebi kaip ant mielių augančias maisto produktų, elektros, dujų, degalų kainas. Bet galutinai gyventojus pribloškė šildymo kaina už gruo­džio mėnesį. Lyginant su pernai metų tuo pačiu laikotarpiu ji išaugo keliasdešimčia eurų.

Brango

Pernai gruodžio mėnesio šildymas elektrėniškiams kainavo 5,35 euro ct už kWh, o šiemet 6,62 euro ct už kWh, taigi kaina išaugo beveik 24 procentais. Tiek pat brango šiluma vandens temperatūrai palaikyti. Ne ką lengviau ir įmonėms, kurios už šildymą moka ne lengvatinį, o pilną PVM mokestį, kuris siekia 21 proc.
Kaip šis pokytis atsispindi gyventojų sąskaitoje už šildymą?
Trakų gatvėje, 1 kambario bute, gyvenanti elektrėniškė pernai sausį už šilumą mokėjo 40,04 Eur, ­šiemet 54,92 Eur.
Renovuotų namų gyventojai gali pasidžiaugti mažesnėmis sąskaitomis. Trakų gatvėje vieno kambario buto šildymas 2020 m. gruodį kainavo 12,89 Eur o 2021-ųjų gruodį – 24,32 Eur. Didelis privalumas, kad renovuotų namų gyventojai patys gali reguliuoti šilumą. Pasirinkus optimaliausią temperatūrą šilumos nereikia leis­ti per orlaides. Elektrėniškė pasakoja, kad renovuotame name šilumos pakanka nuo šildymo stovo, todėl dažniausiai radiatoriai visiškai užsukti.
Šviesos gatvėje, 3 kambarių bute, gyvenantis elektrėniškis pernai mokėjo 53,55 Eur, šiemet – 87,41 Eur.
Ir toks kainų šuolis dar ne pabaiga – sausį šilumos kaina dar brangs, kitą mėnesį gyventojams teks mokėti 7,14 euro ct už kWh (su 9 % PVM). Tad gyventojas, kuris už šilumą šį mėnesį mokėjo 87,41 Eur, kitą mėnesį mokės dar 7 eurais daugiau. Žinoma, kainos priklauso nuo sunaudoto šilumos kiekio. Belieka tik tikėtis šiltesnio mėnesio.

Kainą diktuoja „Ignitis“

UAB „Elektrėnų komunalinis ūkis“ generalinio direktoriaus Ričardo Lecko pasiteiravome, kodėl šiluma taip pabrango. Direktorius atsiuntė kelių mėnesių šilumos kainų palyginimus, kurie iliustruoja, kad šilumos kaina gyventojams priklauso nuo bendrovės „Ignitis“ parduodamos šilumos kainos. Pati bendrovė „EKŪ“ šilumos įkainių nekeitė jau metus, sako R. Leckas.
Gyventojai 2022 m. sausio mėn. už šilumą mokėjo 7,14 euro ct/kWh (su 9 % PVM (Igničio kaina 4,24 euro ct už kWh).
2021 m. gruodžio mėn. – 6,62 euro ct už kWh (su 9 % PVM) (Igničio kaina 3,91euro ct/ kWh).
2021 m. lapkričio mėn. – 5,92 euro ct už kWh (su 9 % PVM ) (Igničio kaina 3,43 euro ct/ kWh).
2021 m. spalio mėn. – 7,67 euro ct už kWh (su 9 % PVM) (Igničio kaina) 4,91 euro ct/ kWh.

Išlaidos auga sparčiau

Toks kainų augimas tiek negąsdintų gyventojų, jei kartu su mokesčiais augtų ir atlyginimai bei pensijos. Vyriausybės vadovai, Seimo nariai, ekspertai viešojoje erdvėje kalba, kad Lietuva dar niekada taip gerai negyveno, bet žmonės pastebi tik kelis kartus išaugusias išlaidas, o ne padidėjusias pajamas. Trakų gatvėje gyvenanti senjorė Danutė sako, kad pensija padidėjo 37 eurais, o mokesčiai 50 Eur.
Vieviškė Irena gyvena dideliame bute ir šildosi dujomis. Pernai gruodžio mėn. už dujas ji mokėjo 58 Eur, o šiais metais – 163 Eur. Bet Irena nesiskundžia. Pensija šiais metais padidėjo 50 eurų ir dabar siekia 550 Eur. Tik pensijos, žinoma, pragyvenimui vis tiek neužtenka. Irena sako kiekvienais metais vis „pasiskolinanti“ iš santaupų, kurių juodai dienai pasitaupė.
Pasidomėjome, kaip kainos keitėsi pas kaimynus. Kaišiadoryse daugiabutyje dviejų kambarių bute gyvenanti Irena pernai už butą ir visas paslaugas gruodžio mėn. sumokėjo 120 Eur, šiais metais – 143.

Kompensacijos šildymui

Kainos didėja visoje Lietuvoje ir viena laimė, kad valstybė vargingiau gyvenančių nepalieka ant ledo, jie gali gauti kompensaciją už būsto šildymą. Kokios kompensacijos išdavimo sąlygos, plačiau ­galima panagrinėti iliustracijoje. Prašymus reikia teikti Elek­trė­nų savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui.
Skyriaus vedėjos pavaduotoja Vilija Kaškelevičienė sako, kad sulaukia vis daugiau prašymų dėl kompensacijų šildymui. Prašymų skaičius auga kartu su šilumos kainomis. 2020 metų paskutinį ketvirtį kompensacijas gavo 1157 savivaldybės gyventojai. Iš jų 770 naudojasi centralizuotu šilumos tiekimu, 387 elektra, dujomis ir malkomis.
2021 metų tuo pačiu laikotarpiu gavėjų gerokai padaugėjo. Kompensaciją gavo 1527 asmenys. 1027 iš jų naudojasi centralizuotu šildymu, 500 šildosi malkomis, elektra ir dujomis.
Pavaduotoja sako, kad nuo šių metų sausio 1 d. pasikeitus Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nuostatams, kompensacijų gavėjų skaičius bus dar didesnis. Sausį ­sulaukta daug daugiau prašymų, o šilumos kainos kas mėnesį auga. Ar asmenims priklauso kompen­sacija, galima pasitikrinti ­sve­tai­nėje https://www.spis.lt esančioje skaičiuoklėje.

Naktinis režimas

O kad sąskaitos nekeltų siaubo, yra galimybė sutaupyti. Gyventojai pastebi, kad naktį radiatoriai būna labai karšti, naktį sunku kvėpuoti, net drėgni rankš­luosčiai per valandą ant radiatoriaus išdžiūsta. Ričardas Leckas sako, kad kiekvienas namas šildomas automatiškai, t.y. išvesti davikliai, kurie reaguoja į lauko temperatūrą ir palaiko režimą pagal patvirtintą šildymo kreivę. Jei gyventojai nori sutaupyti, gali užsisakyti naktinį režimą su pažemintomis temperatūromis.
„Mes reaguojame į kiekvieną gyventojo skambutį ­labai operatyviai, bet vieni prašo padidinti, kiti pamažinti temperatūrą.
Jeigu iš namo sulaukiame skirtingų pageidavimų, tai einame į butą ir matuojame temperatūrą kambariuose. ­Jeigu nėra mažų vaikų, temperatūra turi būti ne mažesnė kaip 18 laipsnių, jeigu yra mažų vaikų, tai ne mažiau kaip 20 laipsnių.
Deja, daugumoje nerenovuotų namų užtikrinti tolygų šildymą neįmanoma dėl išbalansuotų šildymo sistemų. Tai įmanoma atlikti tik didžiosios arba mažo­sios renovacijos metu“, – paaiškino R. Leckas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų