Julija KIRKILIENĖ
Vasariškai šiltas rugsėjis nesumažina gyventojų nerimo dėl ateinančio šildymo sezono. Viešojoje erdvėje šį rudenį gausu informacijos apie įvairias sankcijas rusiškų dujų vartotojams, apie sparčiai augantį biokuro suvartojimą, apie būsimas šildymo kainas. Ateinantis šildymo sezonas Elektrėnų savivaldybei taip pat žada naujovių. Šilumą nauju šilumos energijos gamybos pajėgumu – biokuru – „Lietuvos energijos gamyba“ planuoja pradėti gaminti 2014–2015 m. šildymo sezono metu. Pasinaudojusi 2007-2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama, „Lietuvos energijos gamyba“ vykdo naujų šilumos energijos gamybos pajėgumų statybos Elektrėnų komplekse projektą.
Statybos
Pigesnę ir švaresnę šilumos gamybą užtikrinančios biokuro katilinės statybą leidžiantis dokumentas buvo išduotas šių metų vasario mėnesį. Po statybos leidimo gavimo projekto rangovas – konsorciumas „Filter and Vapor“ ir UAB „Kauno energetikos remontas“ nedelsiant pradėjo statybos darbus, įrengė pamatus, ant kurių gegužės mėnesį buvo sumontuoti Suomijoje pagaminti biokuro katilai.
Biokuro katilų pristatymas – labai svarbus naujų šilumos gamybos pajėgumų plėtros Elektrėnuose projekto etapas, kurį rangovas sėkmingai įvykdė. Biokuro katilų bendra šiluminė galia yra 40 MW. Birželio mėnesį į Elektrėnus pristatyti ir pagalbiniai katilų įrenginiai – oro pašildytuvai, dūmų kondensaciniai ekonomaizeriai, elektrostatiniai filtrai ir dūmtraukis, kurie sumontuoti ant naujai įrengtų pamatų. Naujai sumontuoti du modernūs elektrostatiniai filtrai skirti iš dūmų išvalyti kietąsias daleles ir pelenus, susidarančius biokuro deginimo pakuroje. Šių įrenginių naudingumo koeficientas siekia net 98 proc.
Nuo projekto grafiko neatsilieka ir monolitinio biokuro sandėlio statybų darbai. „Lietuvos energijos gamyba“ jau yra nusipirkusi reikalingą biokuro kiekį katilinės bandymams, taip pat jau baigėsi konkursas dėl biokuro tiekimo 2015 metais. Biokurą tieks dvi įmonės, dalį reikalingo kuro „Lietuvos energijos gamyba“ planuoja pirkti ir biokuro biržoje.
Šildys savi biokuro augintojai
Sprendimas Elektrėnus šildyti biokuru naudos atnešė ir savivaldybės ūkininkei Aurelijai Kasperavičienei, nederlingose žemėse auginančiai biokurui tinkančius karklus, ir vienam stambiausiam miškų savininkui Kazimierui Šauliui.
UAB „EnergoVia“, užsiimanti medienos biokurui supirkimu, biokuro gamyba ir tiekimu, medieną superka ir Elektrėnų savivaldybėje. Pasak miško savininko ir medienos apdirbimo įmonę turinčio verslininko K. Šaulio, ši vasara buvo palanki pirminės grandies biokuro surinkėjams, bet surinkti žaliavą ir ją priduoti smulkintojams – daugiausia darbo reikalaujantis procesas. Biokuro gamintojai investuoja į brangią įrangą, bet jų darbas nepriklauso nuo gamtinių sąlygų. O miškininkai rinkdami žaliavą biokuro gamybai išvalo miškus ir šiek tiek uždirba – nors technikos remontui. Verslininkas sako, kad biokuro žaliavos rinkimas šią vasarą jį pakilėjo ir emociškai: Elektrėnai šiais metais pradėti šildyti bus jo miške užaugintu biokuru. Įmonė sudarė sutartis su UAB „EnergoVia“, kuri laimėjo ir viešuosius pirkimus biokuro pardavimui „Lietuvos energijos gamybai“.
Kaip visada
Deja, nei Europos Sąjungos investicijos, nei savi biokuro augintojai įtakos Elektrėnų šilumos kainos mažėjimui kol kas nepadarė. Kai visa Lietuva kalba apie atpingančią šilumą, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisija Elektrėnuose fiksuoja šilumos kainos augimą. Norėjo elektrėniškiai kaip geriau, išėjo – kaip visada. Pasirašydamas sutartį su „Lietuvos energijos gamyba“ Elektrėnų komunalinis ūkis, pritarus Elektrėnų savivaldybės tarybai, numatė konkrečią šilumos pirkimo kainą – 13 ct/ kWh.
UAB„EnergoVia“ pardavimų vadovas Arturas Strolia sako, kad įmonė biokuro pardavimui „Lietuvos energijos gamybai“ laimėjo konkursą už gerą kainą, todėl sutartyje nenumatoma jos keisti pagal biokuro kainų kitimą biokuro biržoje. „Lietuvos energijos gamybos“ atstovas sako, kad kainą pagal patvirtintas metodikas nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Dabartiniu vertinimu, kaina keistis neturėtų, bet galutinė bus žinoma tik pabaigus projektą, kai bus suderintos galutinės investicijos, įvertintos kuro kainos. Projektą pradedant įgyvendinti buvo planuota, kad 6 mln. Lt Europos Sąjungos parama leis papildomai apie 0,5 ct/kWh sumažinti šilumos energijos gamybos kainą. Biokuro kainų mažėjimas, pasirašant sutartį su EKŪ, planuotos nebuvo.
„Šiluma rugsėjo mėnesį, palyginti su rugpjūčio, brango, nes brango dujos. Su dujų tiekėju „Dujotekana“ pasirašyta sutartis galioja iki 2014 m. gruodžio 31 d. Šiuo metu aktyviai deramės su „Dujotekana“ dėl nuolaidos, tačiau tuo pat metu svarstome ir kitas alternatyvas. Tai labai sudėtingas ir kompleksinis klausimas. Pasakyti galime tiek, kad, dujų kainai nemažėjant, šilumos gamybos kaina nemažės tol, kol pradės veikti biokuro katilinė. Tai įvyks per ateinantį šildymo sezoną, tuomet tik ir galėsime kalbėti, kokią naudą atnešė į šią katilinę investuoti pinigai“,- redakcijai sakė „Lietuvos energijos gamybos“ Korporatyvinės komunikacijos skyriaus vadovas Valentas Neviera.
Investicijos
Investicinį šilumos gamybos pajėgumų Elektrėnuose projektą įgyvendinanti „Lietuvos energijos gamyba“ dalį statybos darbų finansavimo dengia iš Europos Sąjungos 2007-2014 m. struktūrinių fondų. Bendrovė pasinaudojo galimybe pateikti paraišką ir projektui gavo maksimalią 6 mln. Lt paramą.
Vyriausybė, siekdama paskatinti atsinaujinančių išteklių panaudojimą energijos gamybai, dar papildomai skyrė 40 mln. Lt paramą. Kvietimą teikti paraiškas Lietuvos verslo paramos agentūra paskelbė 2013 m. gegužės pradžioje. „Lietuvos energijos gamyba“ pateikė paraišką ir po numatytų vertinimo procedūrų gavo patvirtinimą, kad bendrovės įgyvendinamas projektas atitinka keliamus reikalavimus.
„Elektrėnuose iškilsianti 40 MW galios biokuro katilinė tieks šilumą miestui ir įmonei „Kietaviškių gausa“. Taip pat naujai įrengiami 50 MW gamtinių dujų katilai užtikrins pikinę šilumos gamybą, rezervą bei elektrinės technologinius poreikius. Planuojama, kad ateityje per 90 proc. šilumos Elektrėnų miestui bus pagaminama iš biokuro. Šis projektas – abipusė nauda tiek mūsų įmonei, tiek vietos gyventojams ir regiono verslui“, – pradedant statybas kalbėjo „Lietuvos energijos gamybos“ generalinis direktorius Juozas Bartlingas.