Ir tiems, kurie nesidomi politika, ir tiems, kurių favoritai politikoje yra kiti, nei išrinko dauguma rinkėjų, verta žinoti, kuo gyvena politikai, atstovaujantys mums, priimantys sprendimus, nuo kurių priklauso piliečių gyvenimo kokybė. Šį kartą pakalbinome Seimo narę, išrinktą su partija Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kelių tarpparlamentinių ryšių grupių narę, Tarpparlamentinių ryšių su Lotynų Amerika ir Karibų salomis grupės pirmininkę Laimutę Matkevičienę.
E.k. Baigiasi pirmieji metai naujajame darbe – Seime. Šiuo metu Seimo posėdžiai nevyksta, bet Seimo nariai ir atostogauti negali. Ką šiuo metu veikiate?
L.M. Taip, šiuo metu Seime nevyksta plenariniai posėdžiai, bet pakankamai darbų yra ir „už kadro“. Nuolat vyksta LVŽS frakcijos, vyriausybės posėdžiai, susitikimai su ministrais, vizitai į regionus. Vasarą ypač daug susitikimų, sueigų su vietos bendruomenėmis, kai vietoje aptarinėjame ir sprendžiame gyventojams rūpimus klausimus. Atostogauti nėra kada… Man pasisekė, kad „atostogų“ metu teko bendrauti Skopjėje su Makedonijos, o Atėnuose su Graikijos parlamentarų patarėjais. Šie susitikimai nebuvo komandiruotės – vykau savo iniciatyva ir už savo pinigus.
E.k. Ar per tuos metus jau perpratote naujojo darbo vingrybes? Ar senbuviai Seimo nariai geranoriškai padėjo adaptuotis?
L.M. Adaptacinis laikotarpis man buvo neilgas. Seimo senbuviai sako, kad gana greit supratau naujo darbo stilių. Patarimų dėl Seimo darbo „vingrybių“ man nepagailėjo Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio visuomeninis patarėjas Česlovas Juršėnas. Jis man „įkalė“ (pasakė), kad pagrindiniai dokumentai Seime, su kuriais turime draugauti ir nesiskirti, – tai Lietuvos Respublikos Konstitucija ir Lietuvos Respublikos Seimo statutas… Susitikęs visada pats paklausia, kaip sekasi, duoda patarimų ne tik man, bet ir kitiems Seimo naujokams.
E.k. Esate medikė, bet Sveikatos apsaugos komitete nedirbate. Kokius darbus atlikote Socialinių reikalų ir darbo komitete, kurio narė esate?
L.M. Žinoma, man arčiau širdies yra sveikatos apsaugos klausimai, bet ir paskirtame Socialinių reikalų ir darbo komitete taip pat labai daug svarbių klausimų: kartais socialiniai ir sveikatos apsaugos klausimai vieni nuo kitų neatsiejami.
Socialinių reikalų ir darbo komitetui, kuriame dirba 10 žmonių, vadovauja Algirdas Sysas, pavaduotojas Tomas Tomilinas. Dirbome labai intensyviai: pritarėme Respublikos Prezidentės pateiktiems įstatymų projektams pagal Civilinį kodeksą, Civilinio proceso kodeksą, Darbo kodeksą ir kt. Seimui pateikėme pasiūlymus įstatymų pakeitimams dėl Lietuvos Respublikos valstybinio draudimo įstatymo, Ligos ir motinystės soc.draudimo, Išmokų vaikams įstatymų pataisų ir t.t. Teikiant pakeitimus buvo siekiama sudaryti sąlygas, kad daugiau asmenų turėtų galimybę įvaikinti ir globoti vaikus, įteisinti naują vaikų globos formą (alternatyvią globai institucijoje), siekiant užtikrinti, kad vaikai, netekę tėvų globos, galėtų augti šeimos aplinkoje, o ne globos įstaigose. Siekiame įteisinti budinčio globotojo statusą, kuris būtų pasirengęs bet kuriuo paros metu priimti vaikus priežiūrai savo šeimoje. Komitetas, vykdydamas parlamentinę kontrolę, svarstė Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo įgyvendinimą, svarstė vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus veiklos ataskaitas, nagrinėjo Valstybės kontrolės atlikto audito rezultatus, rengė spaudos konferencijas, išvažiuojamuosius posėdžius ir kt. Žodžiu, Seime darbo yra daug, bet jis dažnai nėra matomas, mažai apie tai kalba ir žiniasklaida.
E.k. Jūs taip pat esate Priklausomybių prevencijos komisijos pirmi-ninkė. Ką ši komisija veikia?
L.M. Priklausomybių prevencijos komisija susideda iš 14 Seimo narių. Džiaugiuosi labai darnia, darbinga ir kompetentinga komanda. Komisijos pirmininkės pareigas, įvertindami mano administravimo – vadovo patirtį, pasiūlė LVŽS partija, o pritarė Seimas. Mano pavaduotoja – Irina Rozova. Komisijai savo darbe svarbiausia vadovautis Seimo statutu ir Seimo patvirtintais nuostatais. Lietuvoje labiausiai žinomos priklausomybės nuo alkoholio, nikotino, narkotikų, psichotropinių medžiagų, vaistų, smurto, patyčių, azartinių žaidimų, lošimų, sekso, pinigų, maisto, valdžios, santykių, apsipirkimo ir kt. Yra sutarta, kad iškilus būtinybei, komisija savo darbe neapsiribos tik šių priklausomybių nagrinėjimu. Per praėjusį laikotarpį surengėme apie 15 komisijos posėdžių. Turėjome keletą išvažiuojamųjų posėdžių, susipažinome su esama azartinių lošimų prevencijos situacija Lietuvoje, atkreipėme dėmesį ir dėl teisinio reguliavimo azartinių lošimų ir loterijų srityse tobulinimo poreikio, lankėmės priklausomybių ligomis sergančiųjų reabilitacijos įstaigose ir t.t.
E.k. Jūs esate Valstiečių ir žaliųjų sąjungos partijos narė, o partijos pirmininkas vis neišvengia skandalų. Kokios nuotaikos vyrauja pačioje partijoje?
L.M. Aš manau, kad dauguma skandalų kyla iš politinio pavydo, kuris kartais peržengia visas ribas. O dėl asmeninių pirmininko įvėlimų į skandalus belieka tik prisiminti, kad visais istorijos laikais ir visose gyvenimo srityse buvo, yra ir bus simpatijų, meilių ar palankumo. Juk pagal statistiką ne tik Europoje, bet ir Lietuvoje retai jau kuris gyvena su pirmąja žmona ar vyru, bet ar tai trukdo tiesioginiam darbui? LVŽS partijos pirmininkas irgi pažeidžiamas žmogus.
E.k. O kokius, Jūsų manymu, reikalingiausius įstatymus jau priėmė šios kadencijos Seimas?
L.M. LVŽS prieš rinkimus žadėjo pokyčių metą Lietuvai. Nepaisant kritikos, kad reforma buksuoja, nevyksta ar vyksta lėtai, priimti visi žadėtieji ir labai reikalingi įstatymai. Tikriausiai natūralu, kad iš suinteresuotų pusių susilaukėme kontroversiškų vertinimų, kritikos alkoholio ribojimo, vaistų pateikimo gyventojams pasikeitimų, Švietimo įstatymo pataisų, urėdijų reformos klausimais.
E.k. Žiniasklaidoje pasirodė informacija, kurioje Jūs minima kaip viena iš mažiausiai kalbančių Seimo narių. Ar tai reiškia, kad Jūs daugiau dirbate nei kalbate?
L.M. Nežinau, ar aš mažai kalbu ar ne, bet kalbu tiek, kiek reikia. Kalbėjimas – kalbėjimui nelygus. Tikrai nenorėčiau lygintis su daug ir bet ką, bet kaip kalbančiais… Manau, kad daugiau naudos atneša tie Seimo nariai, kurie atsakingai ir daug dirba, o ne laksto į tribūną. Galiausiai privalu laikytis ir subordinacijos!
E.k. Esate išrinkta vienmandatėje apygardoje, dažnai susitinkate su rinkėjais. Kokių problemų turi Jūsų rinkėjai, kaip galite padėti tas problemas išspręsti?
L.M. Dažniausia tema mano apygardoje, susitikus su rinkėjais arba bendraujant elektroniniais laiškais – sveikatos apsaugos, asmens sveikatos paslaugų teikimo, reabilitacijos, socialinių reikalų ir darbo klausimai, pašalpų skyrimo klausimai. Žmonės taip pat domisi Teisės, Švietimo įstatymo pataisomis, urėdijų reforma. Sprendžiame iškilusius klausimus pagal galimybes ir esamą situaciją. Kartais rinkėjas ateina „išlieti“ pyktį ant kaimyno, ant savivaldybės, žemėtvarkos ar kitos įstaigos. Tokius pažįstu iš tolo… ir išsiaiškiname taikiai. Žemės ūkio klausimus sklandžiai padeda spręsti mano patarėjas Vytautas Vėželis, teisinius, švietimo ir socialinius klausimus – patarėja Roberta Kremer.
E.k. O kokių problemų turi Seimo nariai, gal rinkėjai irgi gali padėti jas išspręsti?
L.M. Seime dirba atsakingi, dori, sąžiningi, išsilavinę žmonės… Dirba daug ir atsakingai. Gal tik laiko klausimas, kada rinkėjai tai supras ir įvertins. O tas laikas ateis tada, kai suprasime, jog priimti įstatymai pagerino Lietuvos įvaizdį savo žmonių ir pasaulio šalių akyse.
E.k. Ką, baigus pirmuosius darbo metus Seime, norėtumėte pasakyti savo rinkėjams?
L.M. Pirmiausia, tai nepasiduoti pigiai politinei provokacijai. Ne viskas yra tiesa, ką išgirstame per daugybę žiniasklaidos priemonių. Asmeniškai noriu padėkoti žmonėms, balsavusiems už mane ir suteikusiems galimybę dirbti labai įdomų, atsakingą darbą. Norėčiau nenuvilti žmonių ir savo darbu prisidėti prie gyvenimo Lietuvoje gerėjimo. Tai atlikti man gali padėti visi Kaišiadorių–Elektrėnų rinkiminės apygardos žmonės: laukiu patarimų įvairiais klausimais.
Ačiū už pokalbį.
Kalbėjosi Julija Kirkilienė