Julija Kirkilienė
Graži idėja prieš 13 metų kilo Vievio kultūros centro direktorei Audronei Stepankevičiūtei: kartą per metus suburti savivaldybės liaudiškos muzikos kolektyvus bendram koncertui.
Tas koncertas buvo pavadintas kaimo kapelų švente „Stovi malūnas prie kelio“. Per tuos trylika metų vieni kolektyvai iširo, kiti susikūrė, vieni kolektyvai neranda vadovų, kiti vadovai – kolektyvų, bet šventė visada vyksta ir į koncertą susirenka pilnos salės žmonių. Salės rašau todėl, kad Vievio kultūros centro salelėje tilpti gali tik gal vienas didesnis kolektyvas, todėl koncertas skirtingais metais vyko tai Vievio pradinės mokyklos, tai gimnazijos salėse.
Šių metų kapelų šventėje dalyvavo penki savivaldybės kolektyvai: trys tarp jų senbuviai, du – nauji. Seniausias kolektyvas, dalyvavęs šventėje, buvo Elektrėnų „Runga“ (vadovas Juozas Stabingis), šiais metais švenčianti 30 metų jubiliejų. Kietaviškių „Volungė“(vadovė Rūta Vaičekonytė) susikūrė prieš 19 metų, „Pylimėlis“ (vadovė Onutė Nenartavičienė) – prieš 15 metų. Tarp kolektyvų nebebuvo Pastrėvio „Varnalėšos“, Kazokiškių „Kazokynės“, Elektrėnų „Vaivorykštės“.
Bet iširusių kapelų vietos tuščios neliko. Žiūrovų simpatijas pelnė ir nugalėtoja kapelų konkurse tapo vos prieš mėnesį sukurta Semeliškių kapela „Konkordas“ (vadovas Adolfas Blažonis). Gausiais plojimais apdovanotas buvo prieš porą metų sukurtas Vievio meno mokyklos tradicinio muzikavimo ansamblis (vadovė Birutė Giraitytė). Kaip pastebėjo Elektrėnų savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Jonas Grybauskas, prieš 13 metų „Pylimėlyje“ grojo būrys vaikų, kurie dabar išaugo į gražius jaunuolius, o kapeloje jau dalyvauja jų vaikai.
Gražiai šventei vesti vedėjų Vievio kultūros centrui ieškoti nereikėjo – neblogiau nei profesionalai, subtiliai pajuokaudami, šventę vedė ir vieviškiai Vanda Bukėnienė bei Mykolas Krasnickas. Kaip jau įprasta, už kapelas žiūrovai balsavo riestainiais. Mykolas juokavo, kad iš namų riestainių atsinešti žiūrovai be reikalo bandė: kiekvienais metais balsuojama skirtingais riestainiais – vienais metais balsuojama riestainiais su aguonomis, kitais – be aguonų, o kitiems metams gal riestainių formą pakeisti sugalvos.
Šventę šiais metais paįvairino ukrainietė Marina, savanoriaujanti Vievio kultūros centre, kuri atliko Ukrainos liaudies dainą. Svečių teisėmis koncertavo Kaišiadorių liaudiškos muzikos kapela „Geri vakarai“, laiko į šventę atvykti surado ir Seimo narė Dangutė Mikutienė, visiems kolektyvams atvežusi padėkos raštų ir dovanų. Pagrindinis šventės rėmėjas visus tuos 13 metų yra Vievio malūnas – UAB „Malsena plius“. Šventę taip pat rėmė Elektrėnų savivaldybė, vievietis verslininkas Edvinas Virpša. O šventė, kaip įprasta, baigėsi didžiausio choro Vievyje – žiūrovų – atliekama daina „Snaudžia malūnas prie kelio“.
Kas pamiršo, primename, kad ši daina parašyta ne apie Vievio malūną ir nėra lietuvių liaudies daina. Anksčiau informaciniai šaltiniai skelbė, kad tai nežinomo Amerikos atlikėjo daina, Amerikos liaudies daina. Dabar portalas shilta.lt skelbia, kad „Snaudžia malūnas prie kelio“ yra daina „Goodnight, Irene“ parašyta ir atlikta 1886 metais, afroamerikiečio dainininko Gussie Lord Davis.
Pirmą kartą kompozicija įrašyta tik 1932 metais amerikiečio muzikanto Huddie William Ledbetter (geriau žinomo Lead Belly pseudonimu). Pasak folk/blues muzikanto, šį kūrinį jis išmoko iš savo dėdės. Vėliau sekė galybė šios dainos versijų, tarp kurių papuolė ir lietuvaitis Virgis Stakėnas, perdainuotą kūrinį pavadinęs „Snaudžia malūnas prie kelio“. Lietuviškus žodžius parašė dainininkė Nijolė Tallat Kelpšaitė. Portalas skelbia, kad šios informacijos tikslas yra parodyti, kad ne viskas, kas lietuviškai skamba, yra lietuviška.