Lietuvos ir Tetritskaro VVG atstovai Manglisi centriniame parke pasodino pušų sodinukus
Virginija Jacinavičiūtė
Savanorystės galios beieškodami trijų Lietuvos vietos veiklos grupių atstovai spalį leidosi į kelionę po Sakartvelą. LEADER tarptautinio bendradarbiavimo projekto „Savanorystės galia“ partnerius – Elektrėnų, Vilkaviškio ir Ignalinos vietos veiklos grupių atstovus svetingai priėmė ir su savo įgyvendintais projektais supažindino Tetritskaro vietos veiklos grupės atstovai. Intensyvioje kelionėje projekto dalyviai daugiausiai dėmesio skyrė pagrindiniam projekto tikslui – skatinti savanorystę, ją populiarinant visuomenėje, identifikuojant savanoriškos pagalbos poreikį ir parengiant savanorius. Šiuo tikslu aplankyta daugiau nei 10 įvairių projektų, 5 edukacinės programos, aptarti įvairūs savanorystės aspektai. Tetritskaro vietos veiklos grupės vykdomoji direktorė Nino Tikishvili ir darbuotoja Salome Kobaidze pažintinę kelionę suorganizavo taip, kad laiko pakako ne tik susipažinti su projektais, bet ir nuostabaus grožio Sakartvelo gamta ir istoriniais statiniais.
Didelė pažanga
Elektrėnų savivaldybės vietos veiklos grupė projekto „Savanorystės galia“ įgyvendinimą pradėjo rugsėjį. Vievio derliaus šventės metu Elektrėnų savivaldybės VVG kartu su Vievio jaunimo centro savanorėmis pristatė savanorius priimančias organizacijas ir kvietė savanoriauti.
Antrasis projekto etapas įvyko spalio 7–11 d., kai Lietuvos delegacija lankėsi Tetritskaro VVG teritorijoje. VVG tinklą Sakartvele sudaro 25 VVG, tinklui pirmininkauja Tetritskaro VVG. Miestas nuo sostinės Tbilisio nutolęs 57 km. Jame gyvena apie 5000 gyventojų, iš viso VVG teritorijoje gyvena apie 21 tūkst. gyventojų. Rajonas pasižymi gausiausiu šalyje istorinio ir kultūrinio paveldo objektų skaičiumi, kuris siekia 400 objektų.
Spalio 8-oji buvo pati darbingiausia ir intensyviausia diena. Grožėdamiesi nuostabiais Sakartvelo kalnais, rudenėjančia gamta, VVG atstovai autobusiuku riedėjo iš vieno projekto į kitą.
Pažintis prasidėjo nuo Manglisi miesto, kuris nuo seno buvo garsus kurortas, pasižymintis ypatingu mikroklimatu. Dar caro laikais, kai Sakartvelas buvo Rusijos kolonija, čia buvo gydomi kare sužeisti kariai, kurie vėliau čia sukūrė šeimas ir liko gyventi. Mieste lig šiol likę daug carinės architektūros statinių, kurių dauguma yra beveik sunykę, kaip ir vėliau statyti namai. Miestas jau ilgą laiką patiria nuosmukį. Daugelis poilsio namų ir infrastruktūros objektų čia neveikia jau dešmtmečius. Dėl prastos ekonominės padėties daugybė žmonių išsikėlė į didmiesčius arba emigravo į kitas šalis, todėl mažesni miestai ir kaimai Sakartvele yra apleisti ir tik aktyvūs žmonės, šalies patriotai stengiasi miestelius atgaivinti. Tikromis šalies patriotėmis galima pavadinti ir VVG atstoves Nino Tikishvili ir Salome Kobaidze, kurios ne tik nepalieka griuvėsiais virstančių miestų, bet deda dideles pastangas, kad per vietos veiklos grupę apleistos vietovės taptų kuo patrauklesnės tiek gyventojams, tiek turistams. Kaip sako N. Tikishvili Sakartvele vietos veiklos grupės veikla labai priklauso nuo gebėjimo komunikuoti su valdžia. Į nevyriausybinių organizacijų veiklą politikai žiūri labai atsargiai, nenori turėti viešų reikalų, todėl rezultatų dažnai siekiama tyliu ir kantriu darbu. Spalio 26-ąją Sakartvele vyko Parlamento rinkimai, o iki jų bet kokie VVG projektai apskritai buvo pristabdyti, jų likimas priklausys nuo rinkimų rezultatų. Išsilavinę šalies žmonės baiminosi, kad rinkimus vėl laimės valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“, kurią valdo oligarchas Bidzina Ivanishvili. Deja, taip ir nutiko. Baiminamasi, kad prorusiškos partijos laimėjimas gali lemti dar vieną emigracijos bangą, kuri privestų šalį prie dar didesnės krizės.
Kai Sakartvele kūrėsi VVG, projekto „Savanorystės galia“ iniciatorė, Ignalinos vietos plėtros strategijos administravimo vadovė Ligita Smagurauskienė buvo konsultantė ir partnerė, kuri suteikė naudingos informacijos nuo pagrindų kuriant naują organizaciją. Vertindama kartvelų pažangą, Ligita akcentuoja, kad Tetritskaro VVG per kelerius metus pavyko pasiekti įspūdingų rezultatų.
Restoranai ir žirgynas
2019 m. Manglisi mieste buvo įkurti svečių namai „Manglisi Crown“. Tai Pagal LEADER principus projekto ENPARD II lėšomis iš dalies finansuotas projektas. VVG atstovai pristatė grupei naujus svečių namus, atitinkančius kokybiško apgyvendinimo ir maitinimo standartus.
Manglisi mieste buvo įkurtas Algeti nacionalinio parko lankytojų centras. Mieste, kuriame maža gyvybės, šiuolaikiškas ir modernus centras žiba tarsi auksas pelenuose. Parko atstovė papasakojo apie darbą su vietos bendruomene, savanorystės iniciatyvas. Parkas apima Tetritskaro ir Tsalka savivaldybių teritorijas. Parko veikla orientuota į turistus bei moksleivius – veikia pėsčiųjų, dviračių, žirgų takai, tačiau pagrindinė veikla skiriama gamtosaugai. Parke auga labai retos augalų rūšys, kurių neaptinkama kitose Sakartvelo teritorijose. Parko darbuotojai daug dėmesio skiria medžių apsaugai. Pasitaiko, kad gyventojai nelegaliai kerta medieną, kad galėtų apšildyti savo būstus. Gyvenamosiose vietovėse, kurias supa parkas, įgyvendinami nedideli projektai, susiję su gyvenimo kokybės gerinimu (stogų dangos keitimas, saulės energijos jėgainių įrengimas ir pan.). Saugomos teritorijos atstovai pristatė naujai įgyvendintą projektą – virvių parką šalia lankytojų centro.
VVG atstovai buvo pakviesti prisijungti prie žalinimo akcijos. Kartu su Tetritskaro VVG visų sektorių – jaunimo ir vietos valdžios, bendruomenių – atstovais Manglisi centriniame parke pasodinti pušų sodinukai.
Kalnuotose Sakartvelo teritorijose nelengva išgyventi, todėl veiklūs žmonės, norėdami įsitvirtinti, išbando įvairias veiklos sritis. Toks veiklos principas taikomas Tetritskaro savivaldybėje veikiančiame Eco-life Consulting kaimo turizmo objekte. Su sūnumi šeimininkaujanti Khatuna Akhalaia ilgai ruošėsi restorano atidarymui. Verslo idėjų sėmėsi ir svečiuodamasi Lietuvoje bei lankydama įdomiausius mūsų nacionalinės virtuvės objektus. Šiais metais šeima džiaugiasi pirmuoju savo restorano sezonu bei planuoja atidaryti ir restorano lauko erdvę.Restorane galima paskanauti vietinio maisto, vykdomos vyno gamybos edukacijos, kurias išbandė ir lietuviai. Restoranas įkurtas pagal LEADER projektą. Įmonė taip pat užsiima aplinkosaugos ir energetikos projektais.
Dar vienas VVG finansuotas projektas – vyninė Rminashvilebis, įsikūrusi Elisabethal kaime, kuriame jau daugiau kaip šimtmetį įsikūrusi vokiečių bendruomenė. Nors regionas pasižymi vėsesniu klimatu, čia auginamos išskirtinės vynuogių veislės ir tradiciškai gaminami vynai. VVG finansuotas projektas pritaikytas turistų grupėms, organizuojamos degustacijos, suteikiama galimybė apsilankyti vynuogynuose. VVG nariai aplankė vyninę, įkurtą gyvenamajame name, namų šeimininkė pristatė plėtros projektą – naują degustacijų erdvę sode.
Pasisvečiavus jaukioje vyninėje, kelionė tęsėsi riedant žirgyno „Caucasian Adventures“ link. Tai pagal LEADER projektą įrengtas moderniausias žirgynas Kaukazo regione, daugiausiai dirbantis su profesionaliais užsienio jojikais. Kvapą gniaužiančių peizažų apsuptyje žirgynas pastatytas pagal ypatingą projektą – dėl ventiliacijos pastatas išlieka vėsus net per vasaros karščius. Rančos šeimininkas Levan Kobakhidze nuo pat vaikystės žirgams jaučia didelę meilę, todėl nepaprastai didžiuojasi, padedant VVG, įsirengęs aukšto lygio žirgyną, kuriame gali įgyvendinti savo svarbiausius sumanymus.
Pagalba žmonėms
Kalnų viršūnėse blyksint žaibams, lietuvių delegacija judėjo Kodos bendruomenės mokymo centro link, kur visus pasitiko centro vadovė Madona Oqropiridze. Vadovė papasakojo apie centro veiklą ir apie savanorių veiklą, kurie padeda įgyvendinti centro misiją – padėti integruotis žmonėms, kurie čia apsigyveno, pabėgę iš Rusijos okupuotų Abchazijos ir Pietų Osetijos teritorijų. Rusija yra okupavusi 20 proc. Sakartvelo teritorijos. Iki apgyvendinant pabėgėlius Koda buvo visiškai negyvenamas karinis miestelis. Šiandien pabėgėliai Kodoje pradeda gyvenimus iš naujo, susiduria tiek su psichologinėmis, tiek su socialinėmis problemomis, o Kodos bendruomenės centras stengiasi, kad žmonėms būtų kuo lengviau integruotis. Centre suteikiama psichologinė pagalba, vyksta ugdymas, mokoma įvairių darbų ir rankdarbių. Bendruomenės vadovė parodė jaukias patalpas, kuriose akivaizdžiai verda gyvenimas: mokymai, renginiai, nuotraukų parodos, daugybė kūrybinių darbų, siuvyklėlė. Bendruomenės centrą aktyviai remia Vokietija, taip pat ir valstybė. Centras dirba organizuodamas maršrutus turistams iš Vokietijos (šiame regione yra vokiškosios kultūros paveldo ir tradicijų). Jaunosios centro lankytojos supažindino atvykėlius su tradicijomis – liaudiškais instrumentais ir dainomis. Nepakartojamą įspūdį visiems paliko liaudiški šokių žingsniai, kurių pamokė Salome ir Nino. Sakartvele dauguma žmonių moka šokti liaudiškus šokius, nes šokių pamokos mokykloje yra privalomos.
Kupini turiningos dienos įspūdžių VVG nariai pasiekė paskutinę antradienio stotelę – jaukų namų restoraną Tetritskare, kuris atidarytas įgyvendinant LEADER projektą. Mielame restoranėlyje „Žydrasis strazdas“ nepaprastai svetingai svečius priėmė restorano savininkė Maiko Kobaidze, garsėjanti ypač lengvu ir skaniu maistu. Grupė turėjo galimybę matyti maisto gaminimo procesą ir išmėginti tradicinių koldūnų – chinkali – gamybą. Nuoširdi, svetinga Maiko negailėjo savo svečiams gražių žodžių, gyrė lietuvius už drąsą ir siekį gyventi laisvai ir nuolat augti.
Deimantinis tiltas ir senoji sostinė
Spalio 9-ąją Tetritskaro VVG atstovai pakvietė aplankyti Investicinius ir kultūros paveldo objektus. Vingiuotais kalnų keliais delegacija judėjo Tsalka miesto link, kur Algeti nacionaliniame parke įrengtas Kass Land deimantinis tiltas. Vienas didesnių regiono investicinių projektų – į Gineso rekordų knygą įtrauktas kaip ilgiausia laisvai kabanti konstrukcija (280 m.). Projekto, į kurį investavo izraeliečiai, vertė daugiau kaip 40 mln. Eur. Salome papasakojo įdomų faktą, kad nacionalinio parko teritorijai priklauso tik pats kanjonas, o kraštai, ant kurių pakabintas tiltas, – jau ne parko teritorija. Komercinis objektas parkui moka 5 proc. pelno dalį, tačiau administruoja ir šalia esantį gamtinį objektą – krioklį. Kai vienas didžiausių Europos kanjonų dar buvo žmogaus nepaliestas, priėjimas prie jo buvo nemokamas, o įgyvendinus užsienio investicijas, priėjimas buvo apmokestintas.
Pasigrožėję nuostabiais kanjono vaizdais, keliautojai sustojo papietauti miesto restoranėlyje, kurio įrengimą finansavo VVG. Lietuviai pasinaudojo trumpa proga pasižvalgyti po vietinį turgų, nusipirko šviežių lauro lapų šluotelių. O toliau – vėl kelionė – senosios Sakartvelo sostinės Mtskhetos link.Autobusiukas vis kyla ir kyla, pasiektas 2000 m virš jūros lygio aukštis. Kalnų apsuptyje pabirusios įspūdingos akmeninės skulptūros, į žemę susmeigti styro didžiuliai plieniniai kardai. Tai istorinė vieta kartvelams, čia buvo apginta Sakartvelo nepriklausomybė. Didgorio paminklas – vienas įspūdingiausių Tetristakaro VVG teritorijos kultūros paminklų. Iš daugelio elementų sudarytas įspūdingo dydžio memorialinis kompleksas skirtas vienam svarbiausių ir garsiausių Sakarvelo istorijos mūšių – Didgorio mūšiui. 1121 m. mūšis vyko tarp Sakartvelo karaliaus Jurgio IV ir jo pajėgų bei turkų seldžiukų. Pergalė Didgorio mūšyje suteikė galimybę Sakartvelui išsaugoti nepriklausomybę ir krikščioniškąją kultūrą regione.
Dar pusvalandis kelio ir VVG nariai pasiekė senąją Sakartvelo sostinę Mtskhetą. 1994 m. miestas įtrauktas į UNESSCO pasaulio paveldo sarąšą. Viena didžiausių miesto vertybių laikoma Svetitskhoveli katedra. Ketvirtame amžiuje pastatyta katedra – pagrindinė Sakartvelo stačiatikių bažnyčios patriarchalinė katedra, Sakartvelo krikščionių-patriarchų intronizavimo (popiežiaus įvesdinamas į savo pareigas) vieta, katedroje palaidota daugelis Sakartvelo karalių, jų šeimos narių ir patriarchų. Nuostabią Mtskhetos miesto panoramą lietuviai apžiūrėjo apsilankę Džvari vienuolyne, kuris stūkso ant uolėto kalno viršūnės Mtkvari ir Aragvi upių santakoje. Nuo šio kalno matyti ir trečiojo pagal dydį Sakartvelo kalno Kazbeko (Mkinvario) snieguota viršūnė.
Vizitas ambasadoje
Paskutiniąją vizito dieną, spalio 10-ąją Elektrėnų savivaldybės, Ignalinos rajono ir Vilkaviškio krašto vietos veiklos grupių atstovai ir Sakartvelo Tetritskaro vietos veiklos grupės atstovės Khatuna Akhalaia ir Salome Kobaidze lankėsi Lietuvos Respublikos ambasadoje Sakartvele. Susitikime su ambasadoriumi Sakartvele Dariumi Vitkausku ir įgaliotuoju ministru, DA vadovo pavaduotoju Sauliumi Valainiu VVG atstovai papasakojo apie vietos veiklos grupių veiklą, LEADER projektus, tarptautinį projektą „Savanorystės galia“, Lietuvos ir Sakartvelo VVG bendradarbiavimą. LEADER priemonės skatina kaimo gyventojus ir įvairias organizacijas dalyvauti gyvenamosios vietovės aplinkos gerinimo procese, padeda stiprinti vietos bendruomenes, skatina vietos valdžios, verslo ir nevyriausybinio sektoriaus bendradarbiavimą. Lietuvoje veikia 49 vietos veiklos grupės, kurios įgyvendina vietos plėtros strategijas, leidžiančias kaimo vietovėse vykdyti verslo, socialinius, bendruomeninius, infrastruktūrinius ir įvairius veiklų (renginių, mokymų) projektus. Lietuvoje pirmosios VVG pradėjo veiklą 2003 m. (Elektrėnų savivaldybės VVG veikia nuo 2007 m.), Tetritskaro VVG įkurta 2017 m., tad įvairūs tarptautiniai projektai sudaro galimybę pasidalinti gerąja patirtimi.
Susitikimo metu taip pat aptartos vietos valdžios ir NVO bendradarbiavimo galimybės, Tetritskaro VVG atstovės pasiguodė, kad Sakartvelo Parlamento priimtas įstatymas dėl užsienio įtakos nevyriausybinėms organizacijoms labai apsunkina nevyriausybinių organizacijų darbą, sustabdė projektų veiklas. Visi su viltimi laukė spalio 26 d. rinkimų į Sakartvelo Parlamentą, kurie turės įtakos šalies siekiui įstoti į Europos Sąjungą. Tetritskaro VVG atstovės įvardino pagrindinius kaimo vietovių poreikius, kuriuos realizuojant galėtų dalyvauti ir Lietuvos Respublikos ambasada, tai energetinė nepriklausomybė, kokybiško vandens prieinamumas, švietimas.
Trijų dienų kelionėje Lietuvos VVG atstovai turėjo puikią progą ne tik susipažinti su Sakartvelo VVG įgyvendintais projektais, bet ir geriau pažinti įspūdingą Sakratvelo kultūrinį paveldą, pasivaikščioti nuostabiame sostinės senamiestyje, pažinti architektūrą ir nepaprastą kartveliečių svetingumą, pamatyti ugningus šokius, išgirsti širdį virpinančias dainas. Sostinės senamiestyje stovi įdomi skulptūra, skirta tostui. Vyno šalyje tostai itin svarbi piliečių mentaliteto dalis. Tai būdas pačiam atsiskleisti ir pažinti draugijoje esantį žmogų.Vakarienės metu įprasta pasakyti kelioliką nuoširdžių tostų, bet pirmieji visuomet keliami už Dievą ir taiką. Su senamiesčiu supažindinusi gidė pasidalino stebinančiu faktu, kad kartvelas, norėdamas pavaišinti gerbiamą svečią, nepasikuklins ir paskolą pasiimti. Su kartvelams būdingu svetingumu ir nuoširdumu lietuvius priėmė Tetritskaro vietos veiklos grupės atstovai, o atsakomasis kartvelų vizitas Lietuvoje vyks kitų metų gegužės mėnesį.
Kviečiame visus, kuriems reikalinga savanorių pagalba ūkyje, namuose, naudojantis informacinėm technologijom (pvz. užsiregistruoti pas gydytojus internetu) ar kita pagalba, norinčius tiesiog pasikalbėti, kreiptis į Elektrėnų savivaldybės vietos veiklos grupę tel. + 370 672 97908.
Elektrėnų savivaldybės VVG kartu su Vilkaviškio krašto VVG, Ignalinos rajono VVG, Tetritskaro LAG (Sakartvelas) dalyvauja tarptautinio bendradarbiavimo projekte „Savanorystės galia“, kuriuo siekiama skatinti savanorystę, ją populiarinti visuomenėje, identifikuojant savanoriškos pagalbos poreikį ir parengiant savanorius, kurie gali Jums padėti.