Lietuvoje per ketverius metus išpopuliarėję ūkininkų turgeliai, Elektrėnuose populiarūs tapo ne dėl pirkėjų skaičiaus, o dėl prekiautojų rietenų. Riejasi prekiautojos Sodų gatvėje ne dėl vietos, o dėl pirkėjų trūkumo. Dauguma elektrėniečių patys užsiaugina daržovių ir vaisių, kiti perka iš tų pardavėjų, kurie moka gražiai bendrauti. Į prekiautojų rietenas Sodų gatvėje kažkodėl veliasi ir baro „R“ vadovas, nors jis nėra nei valstybės tarnautojas, nei žemės, ant kurios prekiauja ūkininkai, savininkas. Mobilieji ūkininkų turgeliai Elektrėnuose įkurti prieš ketverius metus savivaldybės tarybos sprendimu ir juose prekiauti gali visi žmonės, turintys žemės ir seniūnijoje gavę leidimus prekybai.
Vienos dienos kronika
Sodų gatvėje prekiaujanti Adelė redakcijai parašė laišką apie vienos dienos įvykius ūkininkų turgelyje Sodų gatvėje, prie parduotuvės „Iki cento“. Rugpjūčio 20 dieną, ryte nulijus, buvo saulėta ir karšta. O prie spaudos kiosko sienos, kur įsikūręs ūkininkų turgelis – ypatingai karšta. Mobiliajame turgelyje nėra stogo nei nuo lietaus, nei nuo saulės, bet pardavėjų ir pirkėjų netrūksta. O tą rytą turgelyje pasirodė ir toks „ponas“, kuriam nepatiko, kad automobilių stovėjimo aikštelėje stovi vienos prekiautojos automobilis. Nors ta vieta jokiu ženklu nepažymėta, bet, matyt, baro „R“ savininkas pamanė, kad kiekvienas turėtų žinoti, kad ta vieta priklauso jo automobiliui. Ponas gąsdino policija, bet pamatęs, kad prekiautoja neišsigando, padėjo telefoną ir paprašė prekiautojos parodyti leidimą prekiauti. Prekiautoja nepasimetė ir pati to pono paprašė leidimo, įrodančio, kokią teisę jis turi tikrinti leidimus. Kartu su tuo paslaptinguoju ponu prekiautojos leidimą tyrinėjo ir kita prekiautoja. Praeiviai, tą dieną stebėję prekiautojų skandalą, negalėjo suprasti, dėl ko pagyvenę žmonės širsta, pardavinėdami savo žemės sklypeliuose su meile užaugintus vaisius ir daržoves.
Vietos užteks visiems
Seniūnas Antanas Šalkauskas sako, kad ūkininkams ir sodininkams prekiauti vietos Elektrėnams yra apstu. Kita bėda, kad pirkėjai vienose vietose renkasi gausiau, kitose – mažiau. Elektrėnuose savivaldybės tarybos sprendimu savo išauginta produkcija prekiauti nustatytos net 5 vietos, tačiau populiariomis tapo tik trys: aprašytoje Sodų gatvėje, Taikos gatvėje prie parduotuvės „Arzida“ ir Trakų gatvės aikštelėje. Tik vienas prekiautojas prekiauja Pergalės gatvėje, o Šviesos gatvės aikštelėje prekyvietė nepasitvirtino. Rungos gatvėje, prie prekybos centro „Maxima“, mobiliajam turgeliui vieta nenustatyta, tačiau tą vietą mėgsta ir prekiautojai, ir pirkėjai. Apie konfliktą Sodų gatvėje seniūnas sakė žinantis ir pridėjo, kad minėtu atveju policiją iškviesti galėjo laišką parašiusi prekiautoja. Baudą už savavaliavimą tą dieną galėjo gauti baro savininkas. Ūkininkų turgeliams vieta skiriama ant valdiškos žemės, prekiautojai čia gali atsinešti savo kėdes ar stalus. Kiekvienam žemdirbiui, išduodant leidimus prekiauti savo išaugintomis gėrybėmis, tai yra išaiškinama. Leidimus tikrinti teisę turi Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos, Valstybinės mokesčių inspekcijos, policijos pareigūnai ir nustatyti savivaldybės administracijos tarnautojai.
Pirkėjai džiaugiasi, prekiautojai pykstasi
Žemės ūkio rūmų informacijos duomenimis, Lietuvoje yra keli tūkstančiai smulkių įmonių, ūkininkų ar sodininkų, savo produkciją parduodančių tiesiogiai vartotojui. Prieš ketverius metus į šią naujovę daug kas žiūrėjo skeptiškai ir ją kritikavo, o šiandien daugiau besidžiaugiančių. Žemdirbiai gali savo produkciją parduoti be tarpininkų ir pelningiau, vartotojai valgo natūralesnį ir šviežesnį maistą. Trakų gatvės aikštelėje elektrėniečiai savaitgaliais jau įprato laukti ūkininkų ne tik su šviežiomis daržovėmis ir vaisiais, bet ir su kaimiškais lašiniais bei kiaušiniais. Ūkininkai šioje aikštelėje tarpusavyje nesipyksta – pirkėjų visiems užtenka. Deja, Sodų gatvės prekiautojos pirkėjus nuo savęs stumia tarpusavio konfliktais. Moterys tarpusavyje barasi ne tik prekiaudamos, bet viena kitą prakeiksmais lydi susitikusios gatvėje ar parduotuvėse. O pirkėjai, nepakęsdami moterų konflikto, traukią į Trakų gatvę, kur galima ne tik produkcijos įsigyti, bet ir pasitarti, kaip žiemai maistą konservuoti, ką ir kaip savo sodų sklypeliuose pasisodinti. Gražus bendravimas visada yra naudingas ir perkančiajam, ir parduodančiajam.