Psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencijos tikslas – užtikrinti bendrosios prevencinės veiklos veiksmingumą – mokyklos, šeimos ir įvairių specialistų bendradarbiavimą. Bibliotekos dalyvavimas projekte yra siekis palaikyti veiksmus, mažinančius psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą ir prisidėti įgyvendinant psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos priemones. Balandžio mėnesį pradėtas vykdyti Elektrėnų savivaldybės finansuojamas projektas „Priklausomybė – gyvenimas nelaisvėje“ tęsė savo veiklą Semeliškių bibliotekoje.
Birželio 6 d. įvyko paskaita „Narkotinių medžiagų prevencijos priemonės“, kurią vedė Elektrėnų policijos komisariato atstovė Danguolė Barišauskienė. Pareigūnė supažindino su narkotinių medžiagų prevencijos priemonėmis. Sužinojome, kokios priemonės naudojamos mažinant narkotinių medžiagų platinimą, kaip turime elgtis atsidūrę situacijoje, kada kvaišalai yra siūlomi, kur galime sulaukti pagalbos norėdami atsikratyti priklausomybės. Dalyvavusiems vaikams buvo priminta, kad jie turi ne tik teises, bet ir pareigas augti atsakingais ir pareigingais piliečiais.
Birželio 17 d. Elektrėnų sav. visuomenės sveikatos biuro psichologės Vidos Grašiuvienės paskaita „Asmenybės ir elgesio pokyčiai vartojant psichotropines medžiagas“ Semeliškių bibliotekoje baigėme projektinę veiklą. Tabako ir alkoholio vartojimas vaikų ir paauglių amžiuje yra ypač pavojingas dėl jų jautrumo ir besivystančio organizmo. Kokios gali būti pasekmės psichikai ir kūnui vartojant psichotropines medžiagas, apie tai ir išgirdome paskaitoje. Psichologė padrąsino susirinkusius vaikus ir suaugusius kreiptis pagalbos iškilus problemoms, nes kalbėjimas padeda išspręsti daug klausimų, o psichologas visada pasiruošęs jums padėti.
Įvykę susitikimai tik patvirtino faktą, kad vaikų ir jaunimo priklausomybės yra rimta problema, kuriai spręsti reikalingas kompleksinis požiūris. Švietimas, tėvų įsitraukimas ir profesionali pagalba gali padėti išvengti priklausomybių arba jas laiku identifikuoti ir gydyti. Svarbiausia yra kurti sveiką ir palaikančią aplinką, kurioje vaikai gali saugiai augti ir vystytis. Reikšminga įgyvendinti dar daugiau jaunimo užimtumo programų, sporto ir kultūros renginių, siekiant suteikti alternatyvų ir prasmingą laisvalaikį. Visų šių priemonių derinys gali padėti efektyviai kovoti su narkotikų vartojimo problema ir kurti sveikesnę bei saugesnę visuomenę. Pabrėžkime, kaip svarbu rūpintis savimi ir savo sveikata, kaip svarbu kreiptis pagalbos. Numatytomis projekte priemonėmis, skirtomis jauno amžiaus asmenų grupei, siekėme užkirsti kelią psichoaktyviųjų medžiagų vartojimui, suteikti žinių apie jų žalą ir pasekmes augančiam organizmui. Sveikatingumo ugdymas, neigiamų nuostatų apie narkotinių medžiagų vartojimą formavimas bei sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymas – pagrindiniai projekto prioritetai. Projekto veiklomis siekėme ugdyti vaikų ir jaunimo atsakomybę rūpintis savimi, žvelgti į save, savo fizinę ir psichinę būseną, suprasti, kad „realus“ pasaulis yra smagus, įdomus ir vertas dėmesio. Ugdant jaunimo socialinius įgūdžius, psichologinį atsparumą siekėme padėti išvengti daugelio problemų, o susidūrus su jomis – jas spręsti.
Dėkojame visiems dalyvavusiems projekto veikloje, tikimės, kad gautos žinios ir prasmingi susitikimai suteikė daug gerų emocijų ir žinių.
Rasa Rapkevičienė,
vyriausioji bibliotekininkė
Vievio m. Lazdynų Pelėdos biblioteka