Šiandien suvokiame, jog pilietiškumo svarba yra ypatingesnė nei anksčiau, todėl tiek pilietinių, tiek bendražmogiškų vertybių ugdymas turi vykti nuolat. Elektrėnų profesinio mokymo centro pedagogų vienas iš ugdymo tikslų – formuoti atsakingus ir aktyvius visuomenės piliečius. Tai suprasdami mokymo proceso metu mokytojai nuolat primena ir kalba apie laisvę, lygybę, teisingumą, teises ir pareigas, aktyviai prisideda prie visuomeninių veiklų ir pilietinių iniciatyvų.
Rugsėjo mėnesį mokiniai kartu su mokytojomis I. Čoporoviene, S. Judickiene, G. Ščerbaviče dalyvavo bendruomenėms skirtame ypatingame pėsčiųjų žygyje Vilniuje. Žygiavo senuoju keliu iš Vilniaus į Panerius – į vietą, kuri mena vienus skaudžiausių įvykių mūsų istorijoje. 1941–1944 m. šiuo keliu buvo varomi žmonės, pasmerkti mirčiai. Jautrūs žmonių prisiminimai, nuoširdi daina ne vieną privertė susimąstyti apie laisvę, toleranciją bei žmoniškumą. Mokytojai, grįžę į įstaigą, su mokiniais kalbėjo, jog šis žygis, kuris kadaise buvo mirties simbolis, šiandien simbolizuoja ne tik kančią, bet ir priminimą, kaip mes galime kurti ateitį, pagrįstą supratimu, atjauta ir pagarba kitam žmogui.
Spalio 7–9 dienomis VšĮ Elektrėnų profesinio mokymo centro I gimnazijos klasės mokiniams organizuotos integruotos pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kurso veiklos, kurias vykdė Lietuvos šaulių sąjungos Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės šauliai K. Markevičienė ir E. Česnys. EPMC mokiniai organizuotų veiklų metu aiškinosi pilietiškumo sąvoką, kokios yra teisės ir pareigos, kalbėjo apie saugumą ir asmeninę atsakomybę krizės metu, piliečių vaidmenį. Patys mokiniai džiaugėsi, jog išmoko suteikti pirmąją pagalbą, rišti mazgus, šaudyti, užkurti laužą su skeltuvu.
Prieš pat Lietuvoje vykusius Lietuvos Respublikos Seimo rinkimus istorijos mokytoja G. Ščerbavičė kartu su įstaigos Mokinių taryba prisijungė prie „MokRinkimai“ – LiJOT organizuotos pilietiškumo ugdymo iniciatyvos, kurios metu mokiniai turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su rinkimų procedūromis ir net patys balsuoti! „Buvo įdomu išbandyti save rinkėjo vaidmenyje – biuletenyje pažymėti savo pasirinktą partiją ar kandidatą sukėlė nemažai jaudulio. Ar teisingai įvertinome partijų vertybes? Ar politikų pažadai atrodo įgyvendinami? Kiekvieno iš mūsų balsas gali turėti įtakos galutiniam rezultatui, tad tai buvo puiki praktika ateičiai!“ – dalinosi mintimis mokinė Aistė. Ši iniciatyva ne tik padėjo ugdyti pilietiškumą, bet ir įkvėpė aktyviau įsitraukti į visuomeninius reikalus. Tai buvo rinkimų simuliacija, rinkimai ir balsavimas buvo netikri, bet mokinius tai sudomino. Dėkojame organizatoriams ir tikimės, kad įstaigą netrukus aplankys vienas iš MokRinkimų ambasadorių, kaip Raminta Naujanytė-Bjelle, Paulius Mikolaitis (Paul de Miko) ar kt.
Psichologės S. Judickienės iniciatyva Elektrėnų profesinio mokymo centras sušvietė žalia spalva gyvenimui. Taip mes prisijungėme prie Jaunimo linijos iniciatyvos #žaliašviesagyvenimui, minėdami Pasaulinę psichikos sveikatos dieną. Bendruomenės aprangoje tą dieną dominavo žalia spalva, simbolizuojanti viltį ir palaikymą tiems, kurie išgyvena sunkumus. Tiek mokiniai, tiek mokytojai ragino vieni kitus šviesti žalia šviesa gyvenimui kartu – kalbėti apie emocijas, rūpintis savimi ir nepamiršti šalia esančio.
Pilietiškumo ugdymas yra būtinas, siekiant sukurti stiprią, darnią, bendruomenišką valstybę. Mūsų, kaip ugdymo įstaigos, tikslas užauginti pilietiškus asmenis, siekiančius išsaugoti sunkiai iškovotą ir krauju pažymėtą LAISVĘ.
Jolanta Biekšienė