Bendruomenė „Aktėvystė“ 2021 m. liepos mėnesio pabaigoje pradėjo įgyvendinti projektą „Pats sau BOSAS“ Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-01-0195, finansuojamą iš Europos Socialinio fondo pagal 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ Nr. 08.6.1.-ESFA-T-927 priemonę „Spartesnis vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“, kuriuo siekiama skatinti darbingų neaktyvių gyventojų, akcentuojant jaunų mamų/tėvų (14–29 metų) ir mamų/tėvų, esančių vaiko auginimo atostogose, verslumo gebėjimus, atnaujinti esamus ar įgyti naujus darbinius įgūdžius bei kompetencijas, suteikti galimybę sužinoti, nuo ko ir kaip pradėti tokį savo verslą, kurio vykdymą būtų įmanoma derinti su vaiko(-ų) auginimu bei priežiūra.
Projekto įgyvendinimo pradžioje buvo organizuoti 2 įvadiniai informaciniai renginiai, kurių metu potencialūs tikslinės grupės dalyviai turėjo galimybę išsamiau sužinoti apie projekto „Pats sau BOSAS“ suplanuotas veiklas, susipažinti su projekto vykdytojų komanda, pabendrauti su lektoriais, aptarti temų aktualumą ir kt.
Projekto įgyvendinimo metu, dalyviai turėjo galimybę dalyvauti 8 verslo pradžios mokymuose, kuriuos vedė savo srities specialistai, padėję dalyviams įsivertinti asmeninį pasirengimą, atsakomybę ir motyvaciją pradėti verslo ar amato veiklą. Dalyviai buvo skatinami generuoti verslo idėjas, analizuoti smulkaus verslo ar amato pradžios sėkmės faktorius, mokėsi įvertinti potencialių pirkėjų poreikius, atlikti rinkoje esančių paslaugų, prekių pasiūlą, sužinojo apie bendravimo meną ir konfliktų valdymą versle, apie verslo formų įvairovę, privalomuosius mokesčius ir apskaitos valdymą, veiklos steigimo procedūras bei trukmę, pardavimus Etsy ir kitose platformose.
Teorinius verslo pradžios mokymus papildė 4 informaciniai renginiai, kurių metu projekto dalyviai turėjo galimybę susipažinti su įvairiomis verslo, amatų veiklomis iš arčiau, t.y. pakviečiant veikiančių verslų atstovus, amatininkus į renginius ar apsilankant verslo/amato veiklos vietoje, ypatingą dėmesį skiriant toms sėkmės istorijoms, kurios gimė čia pat – dalyvių gimtajame mieste, kaime ar besiribojančiose VVG teritorijose.
Pirmasis informacinis renginys vyko kaimyninės Kaišiadorių savivaldybės teritorijoje, Liutonių kaime, kuriame aplankėme sūrinę „Ostvalds fabrica“. Sūrinės verslą kuria lietuvaitės Eglės ir latvio Roberts Ostvalds šeima, gaminanti latviškų receptūrų varškės sūrius su įvairiais priedais. Vakaras sūrinėje padovanojo nuostabią pažintį su savininkais bei jų verslo idėjomis, sūrinės statybų iššūkiais pasinaudojant ES fondų parama, reikalavimais įrengiant sūrinę ir nepamirštamą sūrių degustaciją.
Kitas informacinis renginys leido būnant Lietuvoje pažinti Sakartvelo skonius. Sakartvelas––Lietuva taip gyvena tarpkultūrinio verslo savininkė Sandra Berulava, „Sakartvelo skonis“ įkūrėja bei „Niko Tour Georgia“ bendrasavininkė, kuri nuoširdžiai ir atvirai pristatė savo verslo pradžią ir svajones. Degustuojant tobulo skonio kartvelietiškas vaišes, vyko diskusijos apie tarpkultūrinio verslo ypatumus, maisto gaminimui keliamus reikalavimus, aptarti realizacijos būdai ir konkurencinė aplinka.
„Pats sau BOSAS“ dalyviai turėjo galimybę susipažinti ir su bendruomeninio verslo koncepcija, kurią įgyvendina Baltamiškio bendruomenės atstovai. Miškuose pasislėpusiame ramybės kampelyje bendruomenės atstovai dalinosi mintimis apie bendruomeninio verslo ypatumus, bendruomeniniam verslui tinkamas verslo idėjas. Diskusija pasisuko ir apie finansavimo galimybes bei keliamus reikalavimus bendruomeniniam verslui iš ES fondų, apie finansinių įsipareigojimų ir atsakomybės naštą bei naujas veiklų idėjas.
Su projekto „Pats sau BOSAS“ dalyviais aplankėme naujai duris atvėrusią „Relax studio“ erdvę Elektrėnuose ir kalbinome jos įkūrėją Jurgitą Kaupienę. Jurgita paatviravo, kad seniai svajojo apie vietos, kurioje žmonės galėtų pailsėti, sustoti, atsipalaiduoti ar tiesiog besimėgaujant kvapnia arbata, pasikalbėti su psichologu ar motyvatoriumi, įkūrimą. O svajonė atsirado tada, kai pati Jurgita pajuto poreikį nors retkarčiais atitrūkti nuo buities, profesinės veiklos, įsipareigojimų ir skirti laiko sau, savo pomėgiams, mokymams ar verslo idėjų generavimui. Tarp diskusijų apie verslo planą ir investicijas, kurių pareikalavo studijos įrengimas, Jurgita pademonstravo naujausio pirkinio – relaksacinio fotelio – funkcijas ir galimybes, supažindino su fraktalų piešimu, kuris taikomas kaip savipažinimo technika bei dalinosi ateities planais apie moterų ir merginų palaikymo grupes, saviugdos savaitgalius ir kitas idėjas.
Verslų bei amatų „pačiupinėjimas“ ir galimybė pažinti už jų esančius žmones apdovanojo abi puses: projekto dalyviai gavo dozę įkvėpimo ir padrąsinimo, o verslų/amatų atstovai – ištikimus prekių ir paslaugų pirkėjus bei pačią efektyviausią „iš lūpų į lūpas“ reklamą.
Bendruomenės „Aktėvystė“ projektų vadovė Agnė Landžiūtė