Iš Pastrėvio bibliotekos metraščio
1950 metais buvo įkurtas M. Melnikaitės vardo kolūkis. Tuo metu pas Bernardą Bliujų pradėjo veikti maža skaityklėlė. Čia gyvenamajame name, tame pačiame kambaryje, kur gyveno šeimininkai, prie sienos buvo pritvirtinta lentynėlė, ant kurios buvo sustatytos knygos, brošiūros, kurios buvo atvežtos iš Vievio… Kas norėdavo, tas užėjęs pasiimdavo į namus, vėliau vėl grąžindavo.
1952 metais Vievio kultūros skyriaus vedėjas Saakianas biblioteką įsteigė Stančikų kaime, Emilijos Kazlauskienės namuose. Buvo skirta 1000 knygų-brošiūrų. Pastrėvio prokombinatas padarė didelę dvipusę lentyną ir taip pradėjo gyvuoti vadinama didelė biblioteka. Vedėjos pareigas užėmė V. Usova. Ji buvo rusė ir mokėjo tik rusų kalbą. Bibliotekos lankytojams buvo sunku susikalbėti, jai buvo sunku propaguoti skaitymą lietuvių kalba. Tuomet skaitytojų buvo nedaug, daugiausiai skaitė vaikai ir mokytojai.
1953 metais bibliotekoje pradėjo dirbti Venina Grincevičiūtė. Ji buvo baigusi septynmetę mokyklą. Skaitytojų atsirado daugiau. Bibliotekoje pradėjo lankytis jaunimas, vyko įvairi veikla: žaidimai šaškėmis, šachmatais ir t.t. Ypač daug žmonių susirinkdavo sekmadieniais. Vakarai praeidavo labai linksmai: vykdavo šokiai, kolūkiečiai statydavo spektakliukus pagal įvairius kūrinius. Tuometinis kultūros veikėjas, chorvedys Julius Pulauskas subūrė bibliotekos, kolūkio valdybos ir partinės organizacijos gausų 75 žmonių chorą. Už gerą choro pasirodymą biblioteka gavo dovanų radijo aparatą „Kama“ ir armoniką… Dabar jaunimas jau turėjo savo muzikos, o kaimo muzikantų kaime netrūko…
Tuo metu jau buvo statomas pastatas kultūros klubui ir bibliotekai.
1954 m. V. Grincevičiūtė išvyko į Kauną, o į darbą buvo priimta Marytė Krilavičiūtė, ką tik baigusi Žaslių vidurinę mokyklą. Bibliotekos veikla tapo dar įvairesnė: merginos susirinkdavo siuvinėti, megzti, nerti, klausėsi radijo…
1954 m. lapkričio 6 d. įvyko klubo ir bibliotekos patalpų atidarymas… Jos buvo didelės, vieno kambario. Tuomet biblioteka dirbo nuo 11 val. dienos iki 2 val. nakties. Skaitytojų jau buvo apie 300. Biblioteka aptarnavo du kolūkius. Knygų fondas augo.
1955 metais Vilniaus operos ir baleto teatro artistai atvažiavo koncertuoti ir atvežė 150 knygų dovanų. Skaitytojai labai džiaugėsi nauja grožine literatūra. Tuomet fonde jau buvo 2300 knygų. Prie bibliotekos buvo didelis kambarys-skaitykla, kur skaitytojai leido laisvalaikį.
1956 metais knygų bibliotekoje buvo apie 4000. Tais metais bibliotekos vedėja M. Krilavičiūtė ištekėjo už Jono Bliujaus, aktyvaus bibliotekos lankytojo ir skaitytojo. Peliūnų pradinėje mokykloje veikė kilnojamoji bibliotekėlė, kuriai vadovavo L.Velikonienė.
1963 metais knygų fondas – per 5500, tačiau skaitytojų sumažėjo, nes nemažai kaimo gyventojų išvyko gyventi į naujai statomą miestą – Elektrėnus. Bibliotekos fondas išaugo iki 8000 knygų. Prireikė naujų patalpų, kad jis tilptų.
1972 metais biblioteka persikėlė į naujas mokyklos patalpas (prie malūno), erdvesnes, šiltesnes, šviesesnes… Bibliotekoje vyko labai daug masinių renginių, bibliografinės apžvalgos, knygų parodos ir kt.
1985 metais biblioteka atsikraustė į Pastrėvio centrą – mokyklos patalpas. Naujose, gražiose patalpose netrūko skaitytojų, ypač vaikų.
1986 metais mokyklos biblioteka ir kaimo bibliotekos buvo sujungtos. Fondas buvo dviejose patalpose: mokyklos – antrame aukšte, o kaimo filialo bibliotekos fondas – pirmame.
1993 metais į pensiją išėjo Marytė Bliujienė, bibliotekoje išdirbusi beveik 40 metų. Ją pakeitė Rasa Kananavičiūtė-Bižienė. Ji neišdirbusi nė metų ištekėjo ir išėjo auginti dukrytę. Nuo 1993 m. rugsėjo 20 dienos bibliotekoje pradėjo dirbti Danutė Kananavičienė – pedagogės darbą iškeitusi į kultūros darbuotojos.
Bibliotekoje vyko įvairi veikla: lankėsi rašytojai Edmundas Malūkas, Vytautas Račickas, daug kraštiečių literatų: Ona Rasutė Šakienė, Onutė Kulbokienė, Vladislava Kursevičienė, Ona Gražina Maleravičienė, Onutė Mozūraitienė, Genovaitė Žigutienė, nuolat renginiuose dalyvavo Kęstutis Rėklys ir kt.
Bibliotekoje organizuoti susitikimai su Elektrėnų socialinių paslaugų centro darbuotojomis ir psichologe, medike D. Kameneckiene bei Elektrėnų sveikuolių klubu.
1999 metais prasidėjo Pastrėvio pagrindinės mokyklos renovacijos darbai, bibliotekai teko kraustytis iš vieno mokyklos koridoriaus į kitą, iš vienos patalpos į kitą….
Elektrėnų savivaldybė įsteigta 2000 m. kovo mėnesį, vykdant šalies teritorijos administracinių vienetų reformą. Tuo pat metu buvo įsteigta ir Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka, vyko fondo patikrinimas.
2001 metais baigėsi renovacija: biblioteka prasiplėtė, buvo įkurta skaitykla. Patalpos gražiai suremontuotos.
2002 m. gruodžio 12 d. biblioteką su dovanomis aplankė Alma Adamkienė. Ji padovanojo daug gražių enciklopedinių-informacinių leidinių.
Didelio dėmesio sulaukė D. Kananavičienės surengta paroda „Tu, lineli žydražiedi“: lino kelias nuo sėklos iki audinių.
2005 metais Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka laimėjo projektą „Viešųjų interneto prieigos taškų steigimas kaimiškose vietovėse“, kurį įgyvendinus Pastrėvio biblioteka modernizuota ir kompiuterizuota. Buvo sumontuoti modernūs baldai ir įsigyti kompiuteriai bei daugiafunkcis aparatas. Įdiegus prieigą prie interneto jaučiamas dar didesnis bibliotekos reikalingumas.
Pastrėvio kraštotyrininkė, etnografinio ansamblio „Vuolasta“ vadovė Laima Tidikienė bibliotekoje pristatė savo knygeles „Pastrėvio apylinkė istorija“, „Trys apybraižos“.
2011 metų pabaigoje pradėtas fondo rekatalogavimas, LIBIS posistemės diegimas bibliotekoje.
Nuo 2012 metų skaitytojams išduodami bibliotekos skaitytojo bilietai, kuriais gali naudotis beveik visuose Lietuvos bibliotekose (ten kur įdiegta LIBIS posistemė).
2015 metais bibliotekoje buvo 249 vartotojai, iš jų – 67 vaikai, iš viso per metus apsilankė 9158 lankytojai.
Bibliotekoje nuolat vyksta daug renginių, užsiėmimų mokiniams, vyko kompiuterinio raštingumo mokymai. Kiekvienais metais biblioteka dalyvauja Šiaurės šalių bibliotekų savaitėje, Nacionalinėje bibliotekų savaitėje, organizuoja jubiliejines šventes ir kt.
Bibliotekos fondą sudaro daugiau kaip 9 tūkstančiai egzempliorių įvairių leidinių, galima pasiskaityti beveik 40 pavadinimų periodinių leidinių, įvairių garsinių-regimųjų leidinių. Biblioteka nuolat bendrauja su Pastrėvio seniūnijos įstaigomis.
D. Kananavičienė sako, kad bibliotekoje stengiamasi sukurti jaukią atmosferą darbui, poilsiui, mokymuisi ir laisvalaikiui.
Parengė bibliotekos vedėja
Danutė Kananavičienė