Akimirka iš atminimo lentos atidengimo, fotografas Eugenijus Petrauskas
Išsaugoti tautinį savitumą, tolygu išsaugoti gyvybę, – pabrėždavo Jurgis Milančius.
Minėdama lietuvybės puoselėtojo, knygnešio, vaistininko Jurgio Milančiaus (1869–1956) gimimo 156-ąsias metines, Vievio miesto Lazdynų Pelėdos biblioteka balandžio 18 d. pakvietė kraštiečius atidengti naują atminimo lentą Vievyje, ant namo Vilniaus g. 28. Kukli vaistinė, kartu ir Milančių šeimos gyvenamasis būstas buvo ir knygnešių susitikimų vieta bei draudžiamosios spaudos slaptavietė. 1907–1910 metais Vievyje, pas vaistininką Jurgį Milančių gyveno rašytoja Lazdynų Pelėda-Sofija Pšibiliauskienė. Čia ji parašė gražiausius savo kūrinius: Stebuklingoji tošelė (1907), Motulė paviliojo, Ir pražuvo kaip sapnas (1908), romaną Klaida (1909).
Renginį pradėjo Agota Dzimidavičiūtė, kanklėmis atlikusi kompozitoriaus A. Kubiliūno kūrinį „Adomėlis tinginėlis eina į mokyklą“, su gimtadieniu sveikino Vievio Jurgio Milančiaus pradinės mokyklos mokiniai ir mokytoja G. Vilkelienė, Vievio gimnazijos mokinės Meida Granickytė, Evelina Grigorjevaitė, Gustė Šimkutė atliko literatūrinę kompoziciją, kurią parengė lietuvių kalbos mokytojos Irena Baliūnienė ir Dalia Raslanienė. Vievio meno mokyklos auklėtinė Deima Simanavičiūtė (mokytoja Birutė Giraitytė) kanklėmis atliko J. Švedo kūrinį „Ramunėlė“. Po meninės dalies visus susirinkusius pasveikino Elektrėnų savivaldybės meras Gediminas Ratkevičius ir padėkojo namo savininkei, Jurgio Milančiaus įdukrai Birutei Tartėnienei už krašto istorijos puoselėjimą ir leidimą čia pakabinti kultūrinės atminties ženklą. Vievio bažnyčios klebonas Alfonsas Kelmelis pašventino naująją atminimo lentą. Tebūna ji ne tik informacijos šaltinis ateities kartoms, bet ir mūsų atsakingas požiūris į istoriją, kultūrą ir viešąją erdvę.
Senoji atminimo lenta per 35-ius metus laiko ir oro sąlygų veikiama tapo neįskaitoma, praradusi estetinę vertę, atrodė apleista ir negerbiama. Keičiant atminimo lentą atsirado galimybė papildyti ir patikslinti tekstą, atkurti pagarbą istorinei atminčiai, o senąją lentą perduoti saugoti į Elektrėnų krašto muziejų.
Nuoširdžiai dėkoju Vievio seniūnei Kristinai Vitartei už idėjos palaikymą, supratimą ir paramą gaminant atminimo lentą, kraštiečiui, medžio restauratoriui Virginijui Stančikui už meninį lentos apipavidalinimą, Rimui Lajauskui už suteiktą medieną, renginio vedėjui Vytautui Mikalauskui, bibliotekos darbuotojams ir savanoriams už pagalbą organizuojant renginį.
Vievio miesto Lazdynų Pelėdos bibliotekos vedėja Irena Senulienė