Nuo pasyvaus iki aktyvaus piliečio

Nuo pasyvaus iki aktyvaus piliečio
Julija Kirkilienė

Piliečių dalyvavimas savo šalies valdyme aktualus visų šalių bendruomenėse.  Piliečių požiūris į dalyvavimą sprendimų procedūrose skiriasi buvusiose kapitalistinėse ir socialistinėse šalyse.

Kapitalistinių šalių piliečiai yra aktyvūs, valdžiai siūlo savo projektus ir būna išgirsti, buvusių socialistinių šalių piliečiai yra pasyvūs, dažnai net nesiūlo projektų, manydami, kad vis tiek nieko nepakeis. Apie tai gegužės 12 d. seminare Elektrėnų bendruomenės iniciatyvų centre diskutavo aktyvūs piliečiai iš Latvijos, Estijos, Čekijos, Bulgarijos, Italijos, Olandijos, Prancūzijos, Anglijos ir Lietuvos. Tarptautinį seminarą  Elektrėnų bendruomenės iniciatyvų centre organizavo  šio centro įkūrimo iniciatorė ir pagalbininkė, viešosios įstaigos ,,Baltik Partners for Change Management” direktorė Gaila Muceniekas. Tarptautiniai seminarai Lietuvoje vyksta pagal Europos Sąjungos remiamą programą „Mokymasis visą gyvenimą“. Projektą vykdo VšĮ „Tarptautinis darbo kontaktų tinklas“. Projekto tikslas – glaudi tarptautinė partnerystė ir bendradarbiavimas tarp vyriausybinių, nevyriausybinių organizacijų, sprendžiant visuomenės narių problemas, susijusias su bedarbyste, o ypač moterų užimtumu bei jų diskriminavimu darbo rinkoje, jaunimo ir vaikų įtraukimas į bendruomenių veiklą.
Pagrindinis projekto dėmesys skiriamas namudininkams, kurių dauguma yra moterys, namudininkų  teisių gynimui, atstovavimui jų interesams, konsultavimui ir pan.
Svečiams įdomu buvo sužinoti apie Elektrėnų bendruomenės centro veiklą, piliečių iniciatyvas, kurias savo pasisakymuose palietė bendruomenės pirmininkė Zita Miguliova ir buvusi  Piliečių interesų atstovavimo tarybos pirmininkė Eugenija Purienė. Seminaro dalyvius sudomino seniūno Antano Šalkausko pasisakymas apie seniūnijos bendradarbiavimą su bendruomenės iniciatyvų centru. Įdomiausia svečiams buvo praktinė dalis, kur seminaro dalyviai kalbėjo apie veiklą savo šalyse, dalinosi patirtimi, keitėsi adresais. Bendradarbiavimas užsimezgė ir tarp bendruomenės narių. Estijos delegacija susidomėjo E. Purienės siuvinėtais paveikslais ir kvietė ją surengti parodą Estijoje, Pernu mieste. Olandė Corazo pasidalino mintimis apie bendrą projektą su Utenos bendruomene „Draugystės sodas“. Pagal šį projektą olandai ir Utenos bendruomenė keisis gėlėmis ir patirtimi. Panašus projektas galimas ir Elektrėnuose, jei atsirastų aktyvių piliečių, mokančių kalbų ir norinčių palaikyti ryšius su Olandija. Moterims verslininkėms stažuotes Italijoje ir Anglijoje siūlė tų šalių delegacijos. Gaila tik, kad į seminarą nebuvo pakviestos kaimo bendruomenės, Vietos veiklos grupės atstovai, galintys ir norintys užmegzti bendradarbiavimą tarp įvairių šalių. Tiesa, seminaro dalyviai paliko adresų ir sakė visada laukiantys laiškų iš naujųjų draugų Lietuvoje. Labiausiai draugystę elektrėniečiams siūlė buvusių socialistinių šalių delegacijų atstovai, su kuriais bendruomenės nariai susikalbėjo rusiškai.   
VšĮ „Tarptautinis darbo kontaktų tinklas“ vadovė ir seminaro „Nuo pasyvaus iki aktyvaus piliečio“  koordinatorė Daiva Žiuramskaitė sako, kad po tokių seminarų Lietuvos bendruomenės tampa aktyvesnės, supranta, kad dideli darbai prasideda nuo mažų, bendruomenės lygio problemų sprendimų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas