Justina Lopataitė
VU Komunikacijos fakulteto
studentė, praktikantė
Nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalioja nauja vaiko priežiūros išmokų ir atostogų suteikimo tvarka. Politikai sako, kad įstatymo pataisomis siekiama prisidėti prie šeimos gerovės, o vaiko priežiūros atostogose esantys asmenys galėtų greičiau grįžti į darbo rinką. Tėvų nuomonės skirtingos.
Pagal priimtas pataisas, tėvai, kurių vaikai gims nuo sausio 1 d., vaiko priežiūros išmoką galės gauti iki vaikui sueis 18 mėnesių. Tokiu atveju, išmokos dydis sieks 60 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio. Pasirinkus išmoką gauti iki vaikui sueis 24 mėnesiai, vaiko priežiūros išmokos dydis iki vaikui sueis 12 mėnesių sieks 45 proc., o nuo 12 mėnesių iki vaikui sueis 24 mėnesiai – 30 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio.
Neperleidžiamos vaiko priežiūros atostogos
Nuo kitų metų atsiranda dar viena naujovė – 4 neperleidžiami mėnesiai tėvams, įtėviams ar globėjams, kurie vaiką augina kartu. Kiekvienam iš vaiko tėvų bus skirta po 2 neperleidžiamus mėnesius, kurių metu išmoka siektų 78 proc. kompensuojamo uždarbio dydžio.
Neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais galima bus dirbti, tačiau papildomos pajamos sumažins vaiko priežiūros išmoką. Kitais mėnesiais papildomos pajamos išmokos nemažins.
Naujų vaiko priežiūros išmokų gavėjai neturėtų nukentėti, o kai kuriems tai atsilieptų teigiamai. Pokytį gali pajusti didelį darbo užmokestį gaunantys asmenys, nes vaiko priežiūros išmoka negalės būti didesnė nei 2 vidutiniai darbo užmokesčiai.
Ne viskas suderinama
Po kelių mėnesių gimdysianti Elektrėnų savivaldybės gyventoja Justina teigia, kad jos šeimai dabartinė tvarka yra palankesnė. Ji džiaugiasi, kad šeimai naujos pataisos negalios. Tokie pokyčiai, pasak Justinos, geri, bet ne visiems palankūs.
„Sunkiai įsivaizdavau, kaip aš galėsiu palikti vaiką, jei jį maitinsiu pati ir kaip į tai reaguotų darbdavys. Žinoma, gerai, kad suteikiama galimybė tėčiams pabūti su vaiku, bet ne visuose darbuose tai suderinama“, – teigia Justina.
Tam pritaria gydytoja ir savivaldybės tarybos narė Laimutė Ablingienė. Ji priduria, kad tokia tvarka yra sunki ir morališkai, ir finansiškai.
„Toks įstatymas šeimas pakerta morališkai ir finansiškai. Jei moteris susilaukia būdama jauna, tai gaunamos pajamos dar nėra didelės. Taip pat moterys Lietuvoje vis dar uždirba mažiau nei vyrai. Dalis mamų ilgiau pradėjo maitinti krūtimi, o tokių mamų tikrai neišleisi į darbą. Šeimos turėtų pačios nuspręsti, kas joms geriau“, – teigia L. Ablingienė.
Vienišiams atostogos ilgesnės
Nauja tvarka yra aktuali ir tėvams, kurie vieni augins vaikus, gimusius nuo kitų metų pradžios.
Nuo kitų metų, jei vaiką augina tik vienas iš tėvų, jis turės teisę į 2 neperleidžiamus vaiko priežiūros atostogų mėnesius ir turės teisę gauti vaiko priežiūros išmoką už papildomus 2 mėnesius, t. y. 4 mėnesius gaus po 78 proc.
Pasak Seimo nario ir Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko Mindaugo Lingės, tokiu būdu tėvai bus skatinami pasinaudoti neperleidžiamomis atostogomis, kurios aktyviau įtrauktų juos į vaikų auginimą ir leistų mamoms greičiau įsilieti į darbo rinką.
„Tai yra neperleidžiamos atostogos tėvams, kurios įtrauktų tėvus aktyviau į vaikų priežiūrą ir taip prisidėtų prie šeimos gerovės, o kartu leistų ir mamoms greičiau sugrįžti į darbo rinką, anksčiau dalyvauti ir neatitrūkti ir taip nekurti kitų socialinių problemų, su kuriomis susiduria šeimos“, – teigė M. Lingė.
Įdomi informacija
Elektrėnų savivaldybės Civilinės metrikacijos duomenimis, savivaldybėje nuo šių metų pradžios iki liepos 1 d. gimė 97 vaikai, o tai yra 27 vaikais mažiau nei 2021 metais per tą patį laikotarpį.
Įdomu tai, kad kasmet Lietuvoje yra įregistruojami vaikai, kurių gimimo dokumente nėra nurodyta tėvystė. Elektrėnų savivaldybėje praėjusiais metais per pirmą pusmetį tokių gimimo įrašų buvo 4, o per šiuos metus registruotas tik 1 atvejis.
Kiekvienais metais yra įregistruojama vaikų, kurių tėvai nėra susituokę. Tokiu atveju reikia gauti notaro patvirtintą dokumentą, kad abu vaiko tėvai sutinka dėl tėvystės pripažinimo. Tai įrodo, kad vaiko tėvu įrašomas vyras pripažįsta savo tėvystę.
Elektrėnų savivaldybės Centrinės metrikacijos duomenimis, 2021 metais per pirmąjį pusmetį su tėvystės pripažinimu buvo įregistruoti 37 vaikai, o šiais metais – 22.