Virginija Jacinavičiūtė
Vievio kultūros centro įgyvendinamas Lietuvos kultūros tarybos ir Elektrėnų savivaldybės finansuojamas projektas „M.K. Čiurlionis: pasaulį vaizduojuos kaip didelę simfoniją“ tęsiasi. Šį kartą Elektrėnų meno mokyklos salėje koncertavo vienas žymiausių Lietuvos pianistų prof. Petras Geniušas bei saksofonininkas Liudas Mockūnas. Duetas atliko multistilistinę kompoziciją „Jūra miške“.

Albumą „Jūra miške“ P. Geniušas ir L. Mockūnas išleido dar 2013 m. Jame įrašytos šešios fantazijos M. K. Čiurlionio kūrinių motyvais.
Kaip sakė P. Geniušas, „Jūra miške“ nėra nei Čiurlionio simfoninė poema „Jūra“, nei simfoninė poema „Miške“: „Tai daugiau kaip sapnas, netikra jūra netikrame miške, bet mūsų vaizduotėje“. Kūrinys trunka ilgiau nei valandą, tad savo apimtimi primena simfoniją. Kompozicijoje naudojami M. K. Čiurlionio bei kitų kompozitorių muzikos motyvai. Šie kūriniai skambėjo didžiosiose pasaulio scenose, o lapkričio 19 d. įspūdingas muzikantų improvizacijas galėjo išgirsti mažoje Meno mokyklos salėje susirinkę žiūrovai. Tarp susirinkusiųjų buvo ir vilniečių, kurie į Elektrėnus atvyko sužinoję, kad čia koncertuos pasaulyje įvertinti muzikantai.
Internete nesunkiai galima rasti meniškų, netgi sparnuotų albumo „Jūra miške“ aprašymų. Jie greičiausiai rašyti žmonių, puikiai suprantančių muzikos meną. Bet į koncertus nebūtinai atvyksta didūs meno žinovai, kurie pasirodymą gali įvertinti tarsi kritikai. Kiekvienas klausytojas muziką priima ir interpretuoja savaip.

Šio teksto autorei nepakartojamą įspūdį paliko P. Geniušo meistriškas skambinimas pianinu, gilus įsijautimas į atliekamą kūrinį, dinamiškumas ir darna. Gilų įspūdį paliko saksofono galimybės, kurios atsiskleidė itin talentingo muzikanto rankose. Tiesiog apstulbino, koks daugiafunkcis instrumentas yra saksofonas – rodos, vienu sykiu girdi ir būgnus, ir smuiką, ir jūros ošimą.
Muzikantų simbiozė tiesiog sužavėjo. Kaskart kai solo muzika susiliedavo į bendrą fortepijono ir saksofono dialogą, ateidavo suvokimas, kiek kūrybiškumo ir meistriškumo reikėjo norint paruošti tokią įvairiapusišką, visiškai kitokio formato muzikos improvizaciją.
Dueto pasirodymas vyko apie valandą, o pabaigoje laukė staigmena. Po gausių plojimų muzikantai sugrojo dar vieną kūrinį, kuriame L. Mockūnas išvien grojo net dviem saksofonais.
Po pasirodymo muzikantai neskubėjo skirstytis, nusifotografavo su žiūrovais, pabendravo su Elektrėnų meno mokyklos direktoriumi Evaldu Petkevičiumi bei Vievio kultūros centro direktore Audrone Stepankevičiūte. Meno ir kultūros ritmu gyvenantys žmonės kalbėjo apie muziką, koncertus, Žasliuose gimusį Lietuvos žydų kilmės pianistą Leopoldą Godovskį, architektūrą bei grafiką. Besikalbant paaiškėjo, kad Liudo Mockūno žmona Neringa Žukauskaitė pastaraisiais metais iliustruoja elektrėniškės Neringos Lapinskienės dainelių vaikams knygeles, pagal kurias kiekvienais metais Elektrėnuose statomi muzikiniai spektakliai.
EMM direktorius E. Petkevičius ir A. Stepankevičiūtė dėkojo muzikams, kad jie prisideda prie mažų miestų muzikinės kultūros ugdymo.