Virginija JACINAVIČIŪTĖ
Kaskart per garažų teritoriją keliaujantys sodininkai vis stebisi ir pyksta ant valdininkų, neprižiūrinčių tvarkos garažų kiemuose. Jau prieš mėnesį jie įspėjo atsakingus asmenis, kad iš garažų teritorijoje stovinčių talpų per kraštus sunkiasi tepalų atliekos, kurios per liūtis visomis vaivorykštės spalvomis plaukia į dirvožemį, tačiau per mėnesį problema nebuvo išspręsta. Praeiviai dengia aplietus plotus velėna, žvyru, tačiau, supranta, kad tai menkai padeda taršą sumažinti.
Įpareigojo išvalyti talpas
Savivaldybės ekologas Audrius Balnys žino apie tepalu perpildytas talpyklas. Pasak specialisto, „Draugystės“ garažų bendrija, kuriai ir priklauso talpyklos, yra įpareigota tepalo atliekas išsiurbti ir išvalyti aplietą plotą. Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Elektrėnų agentūros inspektorė Asta Šimauskaitė ir ekologas A. Balnys dar birželio mėnesį apžiūrėjo užpildytas talpas ir surašė patikrinimo aktą, kuriame įpareigojo garažų bendriją iki liepos 1 d. nutraukti taršą ir pašalinti atliekas arba užrakinti talpyklas, kad į jas toliau nebūtų pilami tepalai ir kiti skysčiai.
Bendrija be pirmininko
Elektrėnų garažų bendrijose ir anksčiau pasitaikydavo atvejų, kad tepalai ir kitos kenksmingos atliekos būdavo pilamos į perpildytas talpyklas. Tačiau laikui bėgant, bendrijų pirmininkai tas atviras talpyklas pamažu panaikino ir nuo savo pečių nustūmė jų priežiūros naštą. O „Draugystės“ garažų bendrija neturi pirmininko, todėl ir tvarkos nėra kam palaikyti.
Ekologas A. Balnys mano, kad ir „Draugystės“ garažų bendrijai talpyklas reikėtų panaikinti. Į atviras talpyklas atliekas pilti gali visi, kas tik nori, todėl greitai jos vėl bus užpildytos. Ekologas siūlo aplinkai kenksmingas atliekas vežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, esančią Elektrinės g. 14 A.
Reikia pirmininko
Su tokia nuomone nesutinka Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Elektrėnų agentūros vedėjas Viktoras Mindžiulis. Specialisto nuomone, retas kuris tepalus pasikeitęs žmogus pasivargins juos vežti į specialią aikštelę. Tai patvirtina ir šalia konteinerių stovintys bakeliai su tamsios spalvos skysčiais. Visa laimė, kad tepalus žmonės palieka bakelyje, o ne išpila ant dirvožemio. Vedėjas mano, kad pirmiausiai savivaldybės atstovai turėtų įpareigoti garažų savininkus organizuoti bendrijos pirmininko rinkimus. Kai bendrija turės atsakingą asmenį, tuomet ir tvarkos bus daugiau.
Agentūros inspektorė A. Šimauskaitė sako, kad tos bendrijos, kurios turi pirmininką, su tepalų atliekomis puikiai susitvarko. Negana to, iš tepalų bendrijos dar ir pelno gauna, nes juos superka UAB „Atliekų tvarkymo centras“. Savo internetinėje svetainėje įmonė taip pat skelbia, kad esant pageidavimui pristato aplinkosauginius reikalavimus atitinkančias alyvų atliekų surinkimo talpas.
Išveš tepalus ir jų talpas
Kadangi bendrija „Draugystė“ neturi pirmininko, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Elektrėnų agentūra dėl talpų išvežimo bendrauja su bendrijos buhaltere. Buhalterė su redakcija bendrauti nepanoro, tačiau A. Šimauskaitė trečiadienį informavo, kad bendrijos buhalterė jau susitarė su UAB „Atliekų tvarkymo centras“, kuri už kelių dienų pažadėjo išsiurbti užterštus tepalus.
Kai bus išvežtos senos talpyklos, aplinkinių garažų savininkams teks keisti įpročius. Kai panaudotus tepalus reikės vežti į specialią atliekų aikštelę, gal vairuotojai nuspręs rankų nesitepti ir keitimo darbus patikėti autoservisų darbuotojams. O dar svarbiau, kad tų tepalų ar antifrizo vairuotojai nesugalvotų išpilti čia pat garažų teritorijoje.
Specialistai teigia, kad į dirvožemį patekęs 1 litras alyvos, dešimtmečiams užteršia pusę hektaro. O jei analogiškas alyvos kiekis patenka į vandenį, jis gali užteršti net milijoną litrų vandens.