Nemyliu, o gal tiesiog esu aseksualus/aseksuali?

Nemyliu, o gal tiesiog esu aseksualus/aseksuali?

Šiuolaikiniame pasaulyje tikrai vis dažniau ir dažniau galima išgirsti kalbant apie seksualumą. Tai tikrai nėra blogai, netgi priešingai – labai pagirtina, kadangi tokiu būdu visuomenė gali būti supažindinama su nauja, dažnai itin praversiančia informacija, leidžiančia pagerinti seksualinius santykius ar apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių ligų. Kaip bebūtų, dažnai yra pamirštama, jog yra ir tokių žmonių, kuriems seksualumas – visiškai neįdomus. Aseksualių žmonių pasaulyje yra nuo 1 iki 4 procentų (jų skaičius vis varijuoja), tad nors tai ir maža dalis, labai svarbu suprasti, kas tiksliai yra aseksualumas, kaip jį identifikuoti bei ką daryti, jei save tokiu laikote?

Kas yra aseksualumas?

Trumpai tariant, aseksualumas – tai seksualinio potraukio kitiems nebuvimas. Tačiau ne visuomet žmonės jį jaučia visu 100 procentu, kai kuriems aseksualumas gali pasireikšti silpnai arba tik retkarčiais. Nors dažnai kyla diskusijų, ar jį galima vadinti seksualine orientacija, visgi dauguma specialistų sutinka, jog aseksualumas yra orientacija. Reiktų suprasti, jog jis niekaip nėra susijęs su celibatu, gyvenime patirta trauma, savęs saugojimu ar moraline pozicija. Taip pat aseksualus žmogus pats nenusprendžia, jog kažkuriuo metu nenorės turėti seksualinių santykių – tai kyla visiškai natūraliai. Negana to, šie žmonės gali jausti romantiškus jausmus, gali užmegzti emocinį ryšį su kitu žmogumi bei sėkmingai kurti santykius. Vienintelis skirtumas yra tas, jog aseksualiems žmonėms lytiniai santykiai nėra kažkas, kas papildytų jų partnerystę ir ko jiems reikėtų.

Kaip suprasti, kad esate aseksualus?

Nėra būdo, kaip kitas žmogus galėtų nustatyti, kad esate aseksualus. Norint tai išsiaiškinti, reikia įsiklausyti į save, į savo vidų. Aseksualumas pirmiausia gali išryškėti paauglystėje, kuomet paauglio bendraamžiai patiria pirmuosius seksualinius pojūčius, o jis ar ji ne. Po to ateina laikotarpis, kada žmogus pradeda galvoti, jog tas laikas dar neatėjo arba galbūt tiesiog dar nesutiko tinkamo žmogaus. Jei ir jūs tai patiriate, reiktų pagalvoti, ar kada kitas žmogus jums pasirodė seksualus, ar bent kartą esate patyrę seksualinį potraukį, kaip reaguojate į kalbas apie seksą bei ar lytinis aktas jums atrodo savaime suprantamas dalykas, o gal priešingai – jis visiškai nedomina? Tai yra pagrindiniai klausimai, į kuriuos atsakydami nuoširdžiai galėsite suprasti, ar aseksualumas apibūdina jus.

Nenorėjimas sekso yra lygus aseksualumui

Dar vienas aspektas, kurį turėtų žinoti bene kiekvienas, yra tai, jog nenorėjimas lytinių santykių nebūtinai iš karto reiškia aseksualumą. Sumažėjęs lytinis potraukis gali atsirasti dėl daugybės faktorių, tokių kaip vaistų šalutinio poveikio, sveikatos problemų, streso, žalingų santykių, dismorfinio kūno sutrikimo, lyties disforijos, hormoninių pokyčių, traumų ir panašiai. Dažnai tokiais atvejais žmonės atsisako lytinių santykių ne dėl to, jog jie nenori, bet todėl, nes jiems kyla nemalonūs pojūčiai, diskomfortas sekso metu, pavyzdžiui, makšties sausumas ir deginimo jausmas. Tuomet yra rekomenduojama pabandyti pasitelkti papildomas priemones, pavyzdžiui, lubrikantus, dažnai galinčius padėti. Internetinėje parduotuvėje https://www.fantazijos.lt/ galite rasti tikrai platų jų pasirinkimą. Tad, prisiminkite, jog jei po tam tikrų įvykių nenorite turėti lytinių santykių, tai nebūtinai reiškia, kad esate aseksualus. Tai nustatyti gali padėti supratimas, ar anksčiau mėgavotės seksu ir ar tik neseniai praradote susidomėjimą juo.

Aseksualumo spektras

Aseksualumas nėra kažkas, ką būtų galima apibūdinti tik viena spalva. Jo apibrėžimas gali skirtis kiekvienam žmogui ir jis gali keistis laikui bėgant. Aseksualūs žmonės gali įsimylėti, taip pat gali jausti santykių ir partnerystės poreikį. Tačiau yra ir tokia žmonių grupė, kuriai nereikia nei seksualinių santykių, nei gyvenimo kartu su kitu žmogumi. Tiesa, aseksualiais žmonės gali būti vadinami ir tuomet, kai patiria seksualinį potraukį, bet taip būna itin retai. Galiausiai, yra ir demiseksualai, kurie patenka į viduriuką, tarp aseksualumo ir seksualumo, t.y. seksualinį potraukį gali patirti tik užmezgę stiprų emocinį ryšį su kitu žmogumi. Kaip galima matyti, susipainioti tikrai galima gana lengvai, todėl labai svarbu įsiklausyti į tai, ką sako vidus.

Kas sukelia aseksualumą?

Aseksualumas nėra psichinė sveikatos būklė, todėl tai neateina kartu su simptomų ar priežasčių, dėl ko taip yra, sąrašu. Būtent dėl šios priežasties pasakyti, kas sukelia aseksualumą, negalime – turime tai suprasti kaip žmogaus lytinę orientaciją. Verta paminėti, jog aseksualūs žmonės nebūtinai buvo patyrę seksualinę prievartą, būdami vaikais, ar patyrę emocinių traumų. Taip pat jei patiriate lytinio potraukio stoką, tai tikrai dar nereiškia, jog esate pasmerktas vienatvei. Artumą galima išgyventi per emocinį ryšį su kitu žmogumi, užsiimant mėgstama veikla, kalbant įdomiomis temomis ar prisiglaudžiant vienas prie kito. Visgi, jei jaučiatės nelaimingi ar jaučiate, jog nepaisote tam tikrų savo poreikių, pagalbos galite paieškoti ir pas psichoterapeutą, kuris padės geriau susivokti, kokie jūsų norai ir poreikiai.

Santykiai – kaip juos rasti?

Kaip jau supratote, daugelis aseksualių žmonių gali būti santykiuose, pagrįstuose kitomis nei seksualinės traukos formomis. Dabar galima rasti net ir aseksualių žmonių bendruomenių, kuriose žmonės gali laisvai ir nevaržomai bendrauti vienas su kitu, padėti vienas kitam bei dalintis išgyvenimais. Ne paslaptis, jog paprastai tokiuose susibūrimuose žmonės ir randa savo antrąją pusę. Tai itin patogu, kadangi čia susiburia panašaus mąstymo žmonės, todėl santykiuose labai lengva komunikuoti, neiškyla nepatogių situacijų, kuomet būtų nepatenkinami vieno ar kito iš partnerių norai. Be to, reiktų suprasti ir tai, jog aseksualūs žmonės tikrai gali turėti vaikų – tokiais atvejais jie seksualinį aktą tiesiog panaudoja pastojimo ir šeimos kūrimo tikslais.

Taigi, tikimės, jog šis straipsnis padėjo susipažinti su aseksualumu. Tai tikrai nėra nuosprendis gyvenime, kadangi, kaip jau pavyko išsiaiškinti, aseksualūs žmonės, kaip ir visi kiti, tikrai gali patirti pilnatvę ir jaustis laimingais!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų