Julija KIRKILIENĖ
Pirmasis savivaldybės tarybos posėdis vyko naujoje posėdžių salėje – buvusioje rusų mokyklos sporto salėje. Erdviose patalpose tarybos nariams susikaupti gali sutrukdyti tik vaizdai į miestą, traukiantys akį per didelius salės langus. Langai salėje šiuolaikiški: kas už lango lauke – matoma, kas viduje – ne. Toje modernioje salėje įdiegta ir moderni elektroninė įranga, kuria pusvalandį tarybos nariai mokėsi naudotis. Šį kartą svarstyti numatyta buvo vos 6 klausimus ir dar tarybos nariams teko išklausyti 6 informacijas, kas planuojama Elektrėnų savivaldybėje nuveikti iki 2020 metų įsisavinant Europos Sąjungos paramą.
Optimistinis biudžetas
Tarybos nariai atidžiai išklausė Finansų ir strateginio planavimo skyriaus vedėjos Jekaterinos Goličenko paruoštą sprendimo projektą dėl 2015 metų biudžeto. Vedėjos nuomone, suplanuotą biudžetą įvykdyti neturėtų būti sudėtinga. Šiais metais Vyriausybė planuoja kelti ne tik minimalų atlyginimą, bet dar ir kultūros darbuotojams, pedagogams, biudžetinių įstaigų darbuotojams koeficientus. Į savivaldybės biudžetą gyventojų pajamų mokesčių daugiau įplauks ne tik dėl atlyginimo augimo, bet ir dėl to, kad savivaldybių biudžetui gyventojų pajamų mokesčių atiteks ne 67, 78 proc., kaip buvo, o 72,8 proc. Šiais metais savivaldybė skirstys ne tik socialines pašalpas, bet ir kompensacijas šildymui, karštam, šaltam vandeniui. Savivaldybė, tikriausiai, sulauks pirmojo naujojo Europos Sąjungos paramos etapo finansavimo, o biudžetas, pasak J. Goličenko, pirmą kartą suplanuotas ne tik eurais, bet ir be valstybės dotacijų. Biudžetas, palyginus su 2014 metų pradžios biudžetu, suplanuotas beveik 1,5 mln. eurų didesnis. Ir nors biudžetas suplanuotas optimistiškas, bet visiems asignavimams pinigų neužteks tiek, koks yra poreikis. Pavyzdžiui, tarybos narys Gediminas Kriščiūnas pageidavo, kad Elektrėnų komunaliniam ūkiui būtų padengti nuostolingi autobusų maršrutai, bet biudžete numatyta padengti tik pusę sumos. 2015 metų biudžeto planas yra paskelbtas Elektrėnų savivaldybės svetainėje, todėl kiekvienas pilietis gali su juo susipažinti ir pateikti savo pasiūlymus. Biudžetą patvirtinti taryba planuoja vasario mėnesį, tikriausiai, paskutiniame šios kadencijos tarybos posėdyje.
Pagąsdinimai
Savivaldybės taryba, pasipiktinusi „Lietuvos energijos gamybos“ vienašališku kainų už šildymą kėlimu ir neadekvačiu bendradarbiavimu su savivaldybės vadovais, planuoja pasistatyti savo katilinę ir taip pagąsdinti „Lietuvos energijos gamybą“ – savo brangiai šilumai tegu ieško vartotojų ne Elektrėnuose, o kur tik nori. Savivaldybės taryba pritarė Elektrėnų miesto katilinės investicijų projekto parengimui. Katilinei savivaldybės vadovai jau ir vietą yra parinkę… Posėdį stebėjęs Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje Audrius Skaistys tarybos sprendimo nekomentavo, nors klausantis tarybos narių diskusijų buvo aišku tai, kad valstybė neturi centralizuotam daugiabučių šildymui jokios strategijos, jei ir valstybinė įmonė „Lietuvos energijos gamyba“, ir savivaldybė gali centralizuotam šildymui brangias katilines statyti. Tarybos narys Viktoras Valiušis šia tema visą pranešimą su grafikais paruošė apie tai, kaip „Lietuvos energijos gamyba“ neatsakingai kelia šilumos kainas ir sukritikavo specialistų pasisakymus laikraštyje „Elektrėnų kronika“ apie vienašališką šilumos kainų kėlimą.
Elektrėnai – ne „Vasiukai“
Meras tarybos nariams ir svečiams pristatė planuojamas 2014-2020 metų Europos Sąjungos investicijas Elektrėnų savivaldybėje. Tų investicijų, pasirodo, labiausiai laukia ne patys elektrėniškiai, o įvairiausi „vasiukiškiai“. (Vasiukai simboliu tapo nuo filmo „12 kėdžių“ personažo Ostapo Benderio, sugebėjusio iš Vasiukų kaimo gyventojų išvilioti pinigus, juos įtikinęs, kad tas kaimas taps visos Žemės ir netgi Visatos sostine). Šiame posėdyje susirinkę galimi investuotojai, bandydami išvilioti planuojamas Europos investicijas Elektrėnams, siūlė savivaldybės tarybai savo vasiukiškus projektus: vandenlenčių ir vandens slidžių parko įkūrimą, jachtklubo rekonstrukciją, miniatiūrų parko įkūrimą „Vaikų pasaulyje“, kur esą sutilptų visas mini pasaulis. Buvęs nesėkmingo projekto „Jaunimo krantas“ dalininkas Gytis Daugėla atsivežė architektą net iš „Paryžiaus“. Tas „Paryžius“ – tai lietuviška uždaroji akcinė bendrovė „P.A.R.Y.Ž.I.U.S.“, užsiimanti architektūrinių pastatų projektavimu ir turinti 3 darbuotojus. Jie pristatė elektrėniškiams planuojamą modernų pastatą vietoj apleisto „Poseidono“ prie Elektrėnų marių. Tam pastatui pastatyti G. Daugėla planuoja per savo įmones gauti ES paramą, žinoma, jis tiki, kad ir savivaldybė prisidės… Iš visų pristatytų projektų realistiškiausias buvo planuojamas įrengti daugiafunkcis Vievio sporto ir sveikatingumo aikštynas. Nors elektrėniškis Nerijus Juškaitis graudeno tarybos narius savo prisiminimais apie jo tėčio statytą „Vaikų pasaulį“, bet jo projektas ten įrengti miniatiūrų parką atrodė nelabai įtikinamai.
Kadangi šiai savivaldybės tarybai liko gal tik vienas ar du posėdžiai, tai ateinančias investicijas įsisavinti teks kitai tarybai ir kitam arba tam pačiam, bet tiesiogiai išrinktam merui. Belieka tik tikėti, kad elektrėniškiai pasirinks teisingai, nauja valdžia su investicijomis elgsis atsakingai, o Elektrėnų „vasiukų“ likimas neištiks.