Priklausomybė nuo svaigalų yra didelė ir sunkiai išsprendžiama šių laikų problema vartotojams, teisėsaugai, priklausomybių turinčių žmonių šeimoms. Sėkmingai šios problemos sprendžiamos Latvių kaime įkurtame krikščioniškame reabilitacijos centre ,,Naujas gyvenimas“. Šis centras – tai vieta, kur pagalbą gali rasti kenčiantys nuo priklausomybės nuo narkotikų ar alkoholio žmonės.
Centro įkūrėjas
Reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ įkūrėjas Marijus Balčiūnas – jaunas vyras, kuris pats buvo priklausomas nuo narkotikų, tačiau išsigydęs vyras savyje atrado didelį norą padėti ir kitiems gyvenime suklydusiems žmonėms pažvelgti į pasaulį kitomis akimis. Dabar vyras pats lanko narkomanų pamėgtas vietas ir kviečia priklausomus nuo svaigalų žmones gydytis reabilitacijos centre „Naujas gyvenimas“. M. Balčiūnas – puikus pavyzdys visiems, kad žmogus gali pasikeisti, išgyti ir gyventi be svaigalų. To, ko kartais nesugeba padaryti diplomuoti specialistai, sugeba Marijus – pats viską išgyvenęs, dabar jis gelbėja kitų gyvenimus.
Kad nei viena diena nepraeitų veltui
Reabilitacijos centre „Naujas gyvenimas“ dienos leidžiamos prasmingai, integruojant sveikstantįjį nuo priklausomybės žmogų į kasdieninį, kitokį gyvenimą. Kiekvienas bendruomenės gyventojas reabilitacijos centre mokosi namų ruošos darbų, taip pat ugdo atsakomybės jausmą, kadangi kiekvienas yra už kažką atsakingas: už maisto gaminimą, gėlynų ir daržo priežiūrą ir kt. Bendruomenės diena prasideda 7 valandą ryto, vėliau laukia mankšta, tada aplinkos tvarkymas, malda, pusryčiai, pamokėlė, kurios metu vyrai žiūri krikščioniškus filmus, nagrinėja patarles, stebi videopamokslus ir užsiima kita, sielai reikalinga veikla. Po pamokėlės laukia darbo terapija, kurios tikslas yra pakeisti per narkotikų vartojimą susiformavusį neigiamą asmens požiūrį į darbą, padėti jam suformuoti darbinius įgūdžius bei pripratinti prie kasdieninio darbo. Vėliau – darbas su savimi arba sportas pačių įsirengtoje nedidelėje sporto salėje, vakarienė, pamokėlė ir miegas.
Reabilitacijos kursas
Visas reabilitacijos kursas ,,Naujo gyvenimo“ centre trunka vienerius metus ir susideda iš keturių fazių. Pirmosios – nekontaktinės – fazės metu bendruomenės gyventojas adaptuojasi naujoje aplinkoje. Jos metu bendruomenės gyventojas turi atsisakyti kontaktų su artimaisiais, draugais, nesinaudoti telefonu, neišeiti už bendruomenės ribų (išskyrus ypatingą atvejį, prižiūrint vyresnių fazių gyventojams arba vadovo). Šie apribojimai yra skirti tam, kad būtų galima bendruomenės narį apsaugoti nuo pavojingų kontaktų, kurie gali išprovokuoti jo norą vėl vartoti narkotikus arba alkoholį. Antrosios – ribotų kontaktų – fazės metu leidžiama trumpam palikti bendruomenę, bendrauti su artimaisiais, tačiau prižiūrint vyresnių fazių gyventojams arba vadovo ir iš anksto tai aptarus su bendruomene. Šiuo metu bendruomenės gyventojas taip pat privalo imtis daugiau atsakomybės reikalaujančių pareigų – tai bendruomenės šeimininko pareigos, taip pat tam tikros konkrečios pareigos. Antrosios fazės metu, vaikščiodamas į konsultacijas pas aukštesnių fazių bendruomenės gyventojus arba pas vadovą, bendruomenės gyventojas atlieka pagrindinį savianalizės darbą – gyvenimo analizę. Konsultacijos metu išnagrinėjamos visos priežastys ir emocijos, padariusios jį priklausomą nuo narkotikų, alkoholio ir kitų žalingų įpročių. Po ribotų kontaktų fazės prasideda atsakomybės fazė. Šio, trečiojo etapo metu leidžiama savarankiškai išvykti iš bendruomenės prieš tai informavus jos narius. Gavus bendruomenės sutikimą, kas antrą savaitgalį galima išvykti namo. Šioje fazėje bendruomenės gyventojas turi būti atsakingas už save. Jis gali prižiūrėti ir mokyti bendruomenės narius, lydėti juos už bendruomenės ribų, taip pat užimti lyderio pareigas ir būti atsakingas už visą bendruomenę, pradeda grįžti į pirminę socialinę aplinką – savo šeimą. Paskutiniosios – kontaktinės – fazės metu bendruomenės gyventojas privalo susirasti darbą, susitvarkyti iškilusias problemas su antstoliais bei su teisėsauga. Tai galutinis etapas, kurio metu bendruomenės gyventojas turi įgyti darbo įgūdžių, padedančių rasti savo vietą visuomenėje arba likti tarnauti bendruomenėje. Tai galutinis asmeninės atsakomybės už save ir savo gyvenimą priėmimas.
Gyvi pasakojimai
Savo išgyvenimais su „Elektrėnų kronika“ dalinosi du jauni vaikinai, kurie žino, kas yra priklausomybė ir išsilaisvinimas iš jos.
24 metų Artūras jau keleri metai nevartoja narkotikų ir už tai labai dėkingas yra „Naujas gyvenimas“ reabilitacijos centro įkūrėjui Marijui. Vaikinas pirmą kartą narkotikų pavartojo dar paauglystėje, būdamas vos 14 metų. Laikas bėgo greit, o Artūras vis labiau klimpo į narkotikų liūną. Per tą laiką buvo visko: pradžioje – euforija, vėliau – gyvenimas rūsiuose, o po to ir kalėjimas. Bėgant laikui vaikinas pavargo nuo minčių, kaip gauti narkotikų ir kaip išgyventi dar vieną dieną, todėl paskambino „Naujas gyvenimas“ reabilitacijos centro įkūrėjui M. Balčiūnui. Šiandien Artūras visiškai blaiviai žvelgia į pasaulį ir yra vienas iš reabilitacijos centro darbuotojų. Artūro svajonė – išsikapstyti iš priklausomybės – išsipildė, o dabar vaikinas stengiasi padėti ir kitiems atsisakyti svaigalų, jis stengiasi paaiškinti, kad yra kitas, gražesnis gyvenimas.
Kitas vaikinas, kuris dalinosi savo išgyvenimais – 28 metų Vadimas. Vaikinas reabilitacijos centre yra dar tik 3 mėnesius, tačiau jau dabar džiaugiasi gyvenimo be svaigalų. Vadimas į narkotikų liūną įklimpo 15 metų, nes tuo metu manė, kad rūkydamas vadinamą „žolę“ bendraudamas su vyresniais draugais bus „kietas“. Pradėjęs nuo „žolės“, Vadimas pabandydavo vis stipresnių narkotikų. Bėgant laikui darėsi vis įdomiau, ką vis stipresnis narkotikas su juo padarys. Vaikino gyvenimas pradėjo griūti. Reabilitacijos centrą „Naujas gyvenimas“ kaip išsigelbėjimą pasiūlė Vadimo pusbrolis. Atvykęs čia vaikinas nuo pirmos dienos siekė išgyti. Praėjo dar tik 3 mėnesiai, tačiau Vadimas kuo toliau, tuo stipriau jaučiasi. „Labai gaila, kad šiame centre neatsiradau žymiai ankščiau, jis keičia gyvenimus. Vartodamas narkotikus praradau daug gyvenimo metų,“- teigė Vadimas. Gyvendamas reabilitacijos centre vaikinas atsisakė ne tik narkotikų, bet ir rūkymo (reabilitacijos centre „Naujas gyvenimas“ draudžiama rūkyti), pradėjo kitaip žvelgti į gyvenimą.
Aplinkinių nuomonė
„Elektrėnų kronika“ taip pat pakalbino ir reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ kaimynus. Aplink reabilitacijos centrą stovi vos keli namai, tačiau visi kaimynai centro bendruomenei priekaištų neturi, o priešingai, džiaugiasi jų kaimynyste. Senolė Zofija teigia, kad reabilitacijos centro vyrai jai padeda atlikti buitinius darbus: sukapoja malkas ir visada suteikia reikalingą pagalbą. Kaimynė juokauja: „Net tvoros nereikia, kai kaimynystėje gyvena tiek daug draugiškų jaunuolių“. Kitas latviškis Igoris taip pat džiaugiasi, kad turi tokius kaimynus: „Reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ bendruomenė yra labai draugiška. Jei reikia pagalbos, vyrai visada padeda, o ir pabendrauti su jais visada yra smagu ir malonu“.
Trumpai apie reabilitacijos centrą ,,Naujas gyvenimas“
Reabilitacijos centras „Naujas gyvenimas“ įkurtas 2013 metais. Pirmaisiais reabilitacijos centro gyvavimo metais buvo 5 norintys pasveikti vyrai, o šiuo metu su darbuotojais jų yra apie 30. Kiekvienas centre darbuotojas yra praėjęs visą reabilitacijos kursą ir yra išsilaisvinęs iš priklausomybės gniaužtų. Visa reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ bendruomenė yra krikščioniška, todėl didelis dėmesys yra skiriamas Biblijos studijavimui. Rašytojas Gerald G. May yra pasakęs: ,, … priklausomas asmuo (…) negali būti savimi patenkintas.“ Todėl reabilitacijos centro pagrindinis tikslas ir yra parodyti suklupusiam žmogui, kad yra ir kitoks, gėrio bei šviesos pripildytas gyvenimas.
Pagalba ir parama
Elektrėnų policijos komisariato viršininkas Andžej Grudinskij dažnai kartoja, kad su šia blogybe turime kovoti visi: tiek policija, tiek miesto valdžia, tiek visuomenė. Reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ veikla nėra finansuojama valstybės, viskas yra daroma reabilitacijos centro įkūrėjo lėšomis, todėl šiam centrui reikalinga parama. Visi norintys prisidėti prie šių žmonių sveikimo kviečiami paremti reabilitacijos centrą tuo, kuo gali: drabužiais, higienos reikmenimis, maistu ir kt. Taip pat šiuo metu yra siekiama įsigyti didesnes patalpas reabilitacijos centrui, nes dabartiniame namelyje neužtenka vietos visiems, norintiems gauti pagalbos. Kas nori ir gali suteikti finansinę paramą, lėšas gali pervesti ,,Naujo gyvenimo“ reabilitacijos centrui:
LT76 7300 0101 3774 1501
VŠĮ Naujas gyvenimas
Swedbank SWIFT/BIC
kodas HABALT22
Visi, norintys sužinoti daugiau informacijos ar kreiptis pagalbos, gali skambinti telefonu +37064017025
Aktorius H. Vinkleris yra pasakęs: „Pakantumas kitų netobulumui yra didi vertybė“, todėl ir savivaldybės žmonės turi progos padėti žmonėms, trokštantiems pasikeisti.
Eglė Butkutė