
Vėl apstu informacijos apie planuojamą mokytojų streiką. Elektrėnų pedagogai aktyviai streiką palaikė pernai, o ar žada streikuoti ir šiais metais? Apie Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos priimtą sprendimą skelbti streiką, kalbinome šios profesinės sąjungos pirmininko pavaduotoją, Elektrėnų „Ąžuolyno“ progimnazijos istorijos mokytoją Audrių Jurgelevičių.
Audrius Jurgelevičius: vienas iš Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos veiklos prioritetų – švietimo sistemoje dirbančių darbuotojų darbo sąlygų gerinimo problemas spręsti socialinio dialogo keliu. Įgyvendindami šį savo prioritetą, 2017 m. pasirašėme švietimo ir mokslo šakos kolektyvinę sutartį. Joje 2020 metais yra numatyta įgyvendinti kelias priemones, tačiau Vyriausybės parengtame 2020 m. biudžeto projekte tam nėra numatyta pakankamai lėšų. Tokią situaciją, kai Vyriausybės įgaliotas švietimo, mokslo ir sporto ministras kolektyvinėje sutartyje sutaria dėl priemonių, kurių įgyvendinimui ta pati Vyriausybė nenumato reikiamų lėšų, vertiname kaip sutarties pažeidimą. Darbo kodeksas suteikia teisę profesinei sąjungai skelbti streiką, jei nėra vykdoma kolektyvinė sutartis, tad Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga šia teise pasinaudojo.
E.k. Pernai streiko nepalaikėte. O kokie yra šio streiko reikalavimai?
A. J.: Pagrindinis streiko reikalavimas Vyriausybei ir jos įgaliotai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai – vykdyti švietimo ir mokslo šakos kolektyvinę sutartį. Joje 2020 metams numatyta:
nuo sausio 1 d. visiems formaliojo ir neformaliojo ugdymo įstaigose dirbantiems mokytojams panaikinti tarnybinio atlyginimo koeficientų „šakutes“, paliekant maksimalią ribą;
nuo sausio 1 d. pagalbos mokiniui specialistų pareiginės algos koeficientus didinti vidutiniškai 15 – 25 procentais;
nuo rugsėjo 1 d. ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimų koeficientus sulyginti su bendrojo ugdymo mokytojų koeficientais;
nuo rugsėjo 1 d. formaliojo ir neformaliojo ugdymo bei profesijos mokytojams pareiginės algos koeficientus didinti 10 procentų;
2020 m. ne mažiau kaip 10 procentų didinti aukštųjų mokyklų dėstytojų, mokslo darbuotojų ir kitų tyrėjų darbo užmokestį.
E.k. Kodėl Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga neprisijungė prie 2018 metais vykusio streiko?
A.J. Svarbu pastebėti, kad streiką organizavo vienintelė švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties nepasirašiusi profesinė sąjunga. Kitos švietimo profesinės sąjungos, matydamos, kad sutartis buvo vykdoma, streikuoti ar kitaip protestuoti neturėjo jokio teisinio pagrindo.
E.k. Kodėl Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga nekviečia oficialiai prie streiko jungtis kitų švietimo darbuotojų interesams atstovaujančių profesinių sąjungų?
A.J. Oficialiai prisijungti nekviečiame, nes suvokiame realų pavojų, jog prie streiko dėl šakos kolektyvinės sutarties nevykdymo prisijungus profesinei sąjungai, kuri nėra pasirašiusi šios sutarties, iškils streiko teisėtumo klausimas.
E.k. Kurių Elektrėnų savivaldybės švietimo įstaigų darbuotojai ketina prisijungti prie protestų?
A.J. Reikia pripažinti, kad mūsų savivaldybės mokytojai kol kas nerodo didelio entuziazmo dalyvauti lapkričio 28 d. vyksiančiame 2 valandų įspėjamajame streike. Neabejotinai dalį nuo dalyvavimo streike atbaidė pernykštė patirtis, kai kelias savaites trukęs streikas ne tik pasibaigė be apčiuopiamų rezultatų, bet nebuvo ištesėti streiko organizatorių pažadai sumokėti pinigines kompensacijas už streiko metu negautą darbo užmokestį. Mano žiniomis, planai prisijungti prie streiko kol kas svarstomi tik Elektrėnų ir Vievio ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Iš kitos pusės laiko dar turime, nes apie dalyvavimą nacionaliniame įspėjamajame streike įstaigos vadovą tereikia informuoti ne vėliau kaip prieš tris dienas. Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos sukurtas Streiko komitetas visoms švietimo įstaigoms, kuriose veikia profesinės sąjungos organizacijos, suteiks visą būtiną teisinę bei organizacinę paramą.
Ačiū už pokalbį.
A. Jurgelevičių kalbino Julija Kirkilienė