Kas sieja Lietuvos gyventojus, mobiliuosius telefonus ir didesnę riziką susirgti vėžiu? Naujausi mokslininkų tyrimai šokiruoja: ilgas naudojimasis mobiliaisiais telefonais gali sukelti vėžį. Daugiau nei trečdalis lietuvių patenka į padidintos rizikos grupę, nes naudojasi mobiliaisiais jau labai ilgą laiką – 10 ir daugiau metų.
Pasaulio mokslininkai teigia, kad mobiliojo telefono naudojimas daugiau nei 10 metų gali lemti didesnę tikimybę susirgti vėžiu: ją padidinti net 2-3 kartus. Tai patvirtino Švedijos, Izraelio, Jungtinių Amerikos Valstijų bei kitų šalių mokslininkų atlikti tyrimai.
Organizacijų „Ekoinstitutas“ (Lietuva) ir „Powerwatch“ (D. Britanija) užsakymu šių metų rugsėjo mėnesį atliktas rinkos tyrimų bendrovės UAB „AC Nielsen Baltics” reprezentatyvus Lietuvos gyventojų tyrimas atskleidė, kad didelė dalis Lietuvos gyventojų mobiliuoju telefonu naudojasi daugiau nei 10 metų (41 proc.), o per dieną mobiliuoju telefonu vidutiniškai kalba 15 minučių (31 proc.).
Vėžio rizika didėja
Įdomu tai, kad Lietuvos gyventojai teigia žinantys apie mobiliųjų telefonų keliamą grėsmę: 66 proc. žmonių mano, kad ilgas naudojimasis mobiliuoju telefonu gali sukelti vėžį. „Žmonių nuomonė ir nerimas iš tiesų atspindi realią situaciją. Daugelis nepriklausomai atliktų pasaulinių tyrimų rodo, kad naudojimasis mobiliuoju telefonu gali sukelti įvairius susirgimus – nervų sistemos ligas, nepiktybinį klausos nervo naviką ir netgi padidinti vėžio riziką“,- sako Silvinija Simonaitytė, apie aplinkosaugos problemas ir jų sprendimo būdus informuojančios organizacijos „Ekoinstitutas“ vadovė.
Tyrimo rezultatai atskleidė, kad 98 proc. lietuvių turi mobilųjį telefoną, 41 proc. jų mobiliuoju telefonu naudojasi daugiau nei 10 metų. Dalis mokslininkų įspėja, kad toks ilgas naudojimasis telefonu gali kelti didelę grėsmę sveikatai. Švedijos mokslininkas profesorius Lennartas Hardellis padarė išvadas, kad kiekviena 100 val. naudojimosi mobiliuoju telefonu, riziką susirgti smegenų vėžiu padidina 5 proc. Kiekvieni naudojimosi mobiliuoju telefonu metai riziką padidina 8 proc., o po 10 ir daugiau naudojimosi mobiliuoju telefonu metų rizika susirgti smegenų vėžiu padidėja 280 proc. Profesorė Laima Griciūtė, onkologė, habilituota biomedicinos mokslų daktarė, patvirtina: „Dalies mokslininkų tikrai teigiama, kad ilgiau nei 10 metų naudojantis mobiliuoju telefonu, padidėja rizika susirgti smegenų vėžiu – būtent tos smegenų pusės, prie kurios dažniausiai laikomas mobilusis telefonas“.
Grėsmę sveikatai gali kelti ne tik ilgas naudojimosi mobiliuoju telefonu laikas, bet ir vieno pokalbio trukmė – t.y. ilgi pokalbiai. Tyrimo duomenimis, 29 proc. Lietuvos gyventojų šneka daugiau nei 5 minutes – dažniausiai, laikydami mobilųjį telefoną prie ausies. Daugiau nei 5 minutes dažniau šneka moterys (38 proc.) ir 16-34 metų amžiaus lietuviai – vidutiniškai 40 proc. šio amžiaus žmonių. Mokslininkai teigia, kad pavojus atsiranda tuomet, kai pokalbio mobiliuoju telefonu metu yra pradedamos veikti ląstelės: audiniams sugeriant elektromagnetinę spinduliuotę molekulės pradeda greičiau judėti ir dėl to sušyla iš jų sudarytas audinys – vyksta šiluminis poveikis, trikdantis ir pažeidžiantis ląstelių darbą. Šis procesas, kaip ir, pavyzdžiui, pakilusi kūno temperatūra, nėra natūrali organizmo būsena, todėl ilgainiui gali sukelti ir rimtų susirgimų.
Svarbu paminėti, kad kalbant mobiliuoju telefonu veikia ir nešiluminis elektromagnetinių bangų poveikis, galintis pasireikšti ne iš karto bei būti kancerogeninis, kuomet ląstelės paverčiamos vėžinėmis. Elektromagnetinių bangų galimą kancerogeniškumą yra patvirtinęs ir Tarptautinis vėžio tyrinėjimo centras, kurio specialistai elektromagnetines bangas priskyrė antrajai kancerogenų grupei.
Pavojų galima sumažinti
Profesorė Laima Griciūtė atkreipia dėmesį, kad tyrinėjant mobiliųjų telefonų poveikį yra sukaupta daugiau duomenų nei apie kitus elektromagnetinių bangų šaltinius. Pasak profesorės, apie mobiliuosius telefonus daug kalbama ir dėl to, kad jų galimas poveikis priklauso nuo kiekvieno iš mūsų elgesio: „Mobiliųjų telefonų poveikį mes patys galime sumažinti arba visiškai nebūti veikiami mobiliojo telefono skleidžiamų bangų. Tai gali padaryti kiekvienas žmogus“. Profesorė taip pat pažymi, kad reikėtų labiau saugoti poveikiui jautrius organus – pavyzdžiui, lyties organus ir kitus.
Grahamas Philipsas, jau 20 metų elektromagnetinių bangų poveikį sveikatai tiriančios D. Britanijos organizacijos „PowerWatch“ atstovas, rekomenduoja riboti naudojimąsi mobiliuoju telefonu. ,,Esant būtinybei pasinaudoti mobiliuoju telefonu, kalbėkite juo kaip įmanoma trumpiau, naudokitės juo tik tuomet, kai tai yra būtina. Kai tik galite, rašykite SMS žinutes, užuot skambinę. Jei jūsų darbe ar kasdieniniame gyvenime reikia nuolat naudotis mobiliuoju telefonu, naudokitės laisvų rankų įranga, tačiau laidine, o ne veikiančia Bluetooth ryšio pagrindu. Nenaudojamą mobilųjį telefoną laikykite atokiau nuo kūno paviršiaus, kiek tai yra įmanoma. Bent jau nelaikykite telefono greta pagrindinių vidaus organų – kišenėje ant krūtinės ar priekinėse kelnių kišenėse“,- pataria Grahamas Philipsas.
Pasaulio mokslininkai, tyrinėjantys galimą elektromagnetinės spinduliuotės žalą, vis drąsiau teigia: mobilusis telefonas gali turėti neigiamą poveikį sveikatai ir netgi padidinti vėžio riziką. Taigi, kol nepateikti galutiniai ir išsamūs atsakymai, savo sveikata paprastomis priemonėmis gali ir turi pasirūpinti kiekvienas žmogus.
“Ekoinstituto” informacija