Virginija Jacinavičiūtė
Žmonės, kurie negali savarankiškai pasigaminti maisto, alkani nelieka. Elektrėnų savivaldybė teikia paslaugą, kuri itin palengvina senyvus asmenis prižiūrinčių žmonių gyvenimą. Šviežiai paruoštą maistą socialinių darbuotojų padėjėjai atneša tiesiai į senolių namus. Šia paslauga savivaldybėje nuolat naudojasi apie 20 asmenų. Redakcija sulaukė skambučio ir prašymo pasidomėti, kodėl pastaruoju metu senoliams gaminamas maistas taip suprastėjo. Moteris tikino, kad maistas pagamintas be meilės, o ir porcijos sumažėjusios. „Sriuboje keli makaronai, keli bulvių gabaliukai, riebaliuko išvis jokio nematyti… Bulvių plokštainis buvo neiškepęs“, – tikino moteris ir pridūrė, kad kol maistą gamindavo Elektrėnų socialinės globos namų virėjai, patiekalai buvo skanūs ir maistingi. Šiuo metu maistas gaminamas Elektrėnų šeimos namų virtuvėje.
Apie paslaugos gavėjo nusiskundimą informavome Elektrėnų savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėją Violetą Šimkūnienę bei teiravomės, kokios galėtų būti šio skundo priežastys.
Vedėja paaiškino, kad paslaugą teikianti įstaiga buvo pakeista prasidėjus COVID-19 pandemijai. Kad apsaugotų gyventojus nuo viruso, įstaiga nusprendė nebeįsileisti jokių pašalinių asmenų. Iškart nuspręsta nebegaminti maisto miesto žmonėms. Be to, padaugėjus Savarankiško gyvenimo namų gyventojų, padidėjo ir darbo krūvis. O Elektrėnų šeimos namai didelio krūvio neturėjo.
Vedėja sakė negalinti komentuoti dėl makaronų ir bulvių skaičiaus sriuboje, nes šio patiekalo nematė, bet kai matė valgančius vaikus, tas maistas atrodė gražiai. Tą patį maistą valgo ne tik senoliai, bet ir Elektrėnų vaikų dienos centro vaikai bei Paramos šeimai tarnybos lankytojai. Tėvai dėl maisto kokybės niekada nesiskundę.
Maistą gaminančios biudžetinės įstaigos negali dirbti be Maisto ir veterinarijos tarnybos pritarimo. Įstaigos gamina pagal dietologų sudarytus valgiaraščius ir nuolat yra tikrinamos per planinius arba neplaninius vizitus. Maisto ir veterinarijos tarnyba peržiūri racioną ir maisto kokybę, todėl V. Šimkūnienė neabejoja, kad maistas yra kokybiškas.
Vedėjos manymu, skonis yra subjektyvus dalykas. Viena virėja daugiau prieskonių beria, kita mažiau. Vienam prieskoniai patinka, kitam gal ne. Tuomet maistas gali būti ne toks skanus. Be to, patiekalai ruošiami sveikai – maistas troškinamas arba kepamas indukcinėse krosnelėse. Jei žmonės mėgsta riebaluose keptą maistą, tai sveikai pagamintas gali būti ne toks skanus.
Maisto pagaminimo paslauga teikiama žmonėms, kurie patys maisto pasigaminti negali. Ar ši paslauga mokama, priklauso nuo žmogaus pajamų.
Nemokamai pietus gali gauti neįgalūs ar pensinio amžiaus asmenys, kurių pajamos neviršija 129 eur/mėn. (valstybės remiamų pajamų dydis), tačiau skiriama ši paslauga ir didesnes pajamas turintiems gyventojams. Tokiu atveju Socialinės paramos teikimo komisija individualiai sprendžia mokesčio dydį. Dažnai taikoma praktika atleisti nuo 80, 50 ar 20 proc. paslaugos kainos.
Yra pasiturinčių žmonių, kurie galėtų maistą pirkti kavinėje, bet perka Elektrėnų šeimos namuose gamintą maistą. Tai, pasak V. Šimkūnienės, yra ženklas, kad maistas yra kokybiškas. Senoliams labai patogu, kad maistą socialinių darbuotojų padėjėjai atneša į namus, tuomet nereikia įpareigoti giminaičių, kurie ne visada turi sąlygas maistą pristatyti.
Skyriaus vedėja sutiko, kad pastaruoju metu maisto porcijos galėjo būti mažesnės. Maisto kainos kilo, o savivaldybės tarybos patvirtinta suma porcijai liko ta pati.
Balandžio 27 d. savivaldybės tarybos posėdyje pritarta nuo 1,40 Eur iki 2,50 Eur padidinti maisto porcijai skirtą sumą, tad porcijos turėtų didėti.
„Asortimentas sumažėjo, bet tikiuosi, kad pakėlus kainą įstaiga turės daugiau galimybių. Tikimės, kad porcijos padidės, o maistas taps įvairesnis. Bus daugiau skonio įvairovės ir tai atlieps žmonių poreikius“, – sakė V. Šimkūnienė.
Maisto papildai – būtina sveikos mitybos raciono dalis ne tik moterims, bet ir vyrams.