Knygnešio ir rašytojos atminimas įamžintas Vievyje

Knygnešio ir rašytojos atminimas įamžintas Vievyje

Kovo 15-oji – rašytojos Lazdynų Pelėdos (Sofijos Pšibiliauskienės) išėjimo Anapilin diena 1926 metais, o kovo 16-oji – Knygnešio diena. Minint šias datas mums svarbu prisiminti vievietį, vaistininką, lietuvybės puoselėtoją, lietuviškos spaudos draudimo dešimtmečių knygų platintoją Jurgį Milančių ir pas jį gyvenusią rašytoją Sofiją Pšibiliauskienę.
Spausdiname straipsnį, publikuotą el. žurnale „Žemaičių žemė“ 2023 m. Nr. 3.

Rašytoja Sofija Pšibiliauskienė-Lazdynų Pelėda Vievyje

Vievio miesto biblioteka, įsikūrusi Kultūros centro pastate, kuris naujai pastatytas atminties erdvėje, jungiančioje dviejų žymių miesto asmenybių – lietuvybės puoselėtojo Jurgio Milančiaus ir rašytojos Lazdynų Pe­lėdos-Sofijos Pšibiliauskienės – gyvenimą, veiklą, kūrybą.
Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu pa­sirašinėjo dvi seserys Ivanauskaitės – Sofija Pšibiliauskienė (1867 09 16–1926 03 15) ir Marija Lastauskienė (1872 05 15–1957 07 19). Kūryboje pagrindinę vietą vis dėlto užima Sofijos Pšibiliauskienės proza.
Būtent Sofija yra tarp mūsų miesto kultūros istorijai brangių žmonių, kurios gyvenimo ir kūrybos atkarpa susijusi su Vieviu. S. Pšibiliauskienė 1907–1910 metais gyveno Vievyje pas vaistininką Jurgį Milančių, name (dab. Vilniaus g. 28), kurio kiemas šiandien ribojasi su bibliotekos kiemeliu. Vievyje Sofija parašė gražiausius savo kūrinius: „Stebuklingoji tošelė“ (1907), „Motulė paviliojo“(1908), „Ir pražuvo kaip sapnas“ (1908), romaną „Klaida“ (1909).
Lazdynų Pelėdos kūryba pri­skirtina psichologinio realizmo krypčiai, iškilusiai XX a. pradžioje ir pirmaisiais dešimtmečiais buvo viena labiausiai skaitomų mūsų rašytojų. Šiandien Lazdynų Pelėdos kūryba, kaip ir kitų žymiausių XIX–XX a. pradžios rašytojų – Žemaitės, Šatrijos Raganos, Gabrielės Petkevičaitės-Bitės, yra nepelnytai pamiršta. Jos kūrinių jau nėra mokymo programose.
2022-ieji metai buvo išskirtiniai paminėti Lazdynų Pelėdos – dviejų seserų rašytojų – Marijos Lastauskienės 150-ąsias ir Sofijos Pšibiliauskienės 155-ąsias gimimo sukaktis ir prikelti iš užmaršties rašytojos kūrinius. Bibliotekos rengiami Lazdynų Pelėdos atminimo renginiai įvairiapusiškai papildė „Vievis – Mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2022“ ir pirmojo Vievio vardo paminėjimo 500-ųjų metinių kultūrines veiklas.

This slideshow requires JavaScript.

Bibliotekos kiemelyje gegužės mėnesį pasodinti du lazdynai, skirti rašytojoms seserims Ivanauskaitėms – Sofijai Pšibiliauskienei ir Marijai Lastauskienei – pasirašinėjusioms Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu. Rugsėjo mėnesį pasodintas dar vienas lazdynas, skirtas Vievio vardo paminėjimo 500-osioms metinėms. Lazdyną sodinti padėjo Vievio vaikų dienos centras „Vėjukai“, paskaitą apie lazdynus ir pelėdas skaitė gamtininkas Almantas Kulbis. Bibliotekos erdves papuošė vaikų piešiniai ir iš Lazdynų Pelėdos muziejaus Paragiuose, Akmenės r., paskolinti paveikslai. Renginyje dalyvavo Vievio gimnazijos mokiniai (mokytoja Irena Baliūnienė). Gimtadienio tortą ir sausainius, papuoštus lazdynų riešutais, kepė vievietės I. Zykienė ir J. Sankauskienė. Lazdynus dovanojo J. Čiburas.
Skaitymo popietėje „Lazdyn, lazdynėli…“, skirtoje rašytojos Lazdynų Pelėdos-Sofijos Pšibiliauskienės gimimo 155-osioms metinėms paminėti, dalyvavo Vievio gimnazijos mokiniai. Ypatingą renginio atmosferą sukūrė tautiniais rūbais pasipuošusi ir perskaičiusi rašytojos kūrinį „Davatka“, atvykusi iš Akmenės rajono Paragių Lazdynų Pelėdos muziejaus vedėja Sandra Sakalauskienė. Susirinkusieji galėjo apžiūrėti ir paliesti muziejaus eksponatus, pavartyti rašytojos ankstyvojo leidimo Raštų tomą.
Bibliotekos iniciatyva minint ra­šytojos 155-ąsias gimimo metines, įamžinti jos atminimą, 2022 m. rugsėjo 28 d. Elektrėnų savivaldybės Taryba nutarė suteikti Lazdynų Pelėdos vardą Vievio miesto biblio­tekai.
Biblioteka turi ir naują logotipą – grafinį ženklą su užrašu: VIEVIO MIESTO LAZDYNŲ PELĖDOS BIBLIOTEKA. Sukurtas logotipas – išsiskiriantis, atpažįstamas ir lengvai pritaikomas. Jo autorius jaunas vievietis Nedas Svetlikauskas. Dviejų iniciatyvių kraštiečių – E. Petrausko ir V. Poviliūno – dėka bibliotekai pagamintas ženkliukas ir išleistas atvirukas.
Miesto bendruomenei itin svarbu pažinti savo krašto kultūrą, istoriją, asmenybes bei savo veiklomis garsinti miestą, skelbti žinią, kad čia gyveno, o dabar veikia aktyvūs ir kūrybingi žmonės.
1990 m. vasario 16 d. ant Jurgio Milančiaus namo sienos Vievyje (Vilniaus g. 28) J. Milančiui ir rašytojai Lazdynų Pelėdai buvo atidengta medinė memorialinė lenta (dail. Ričardas Audickas). Atminimo lentos atidengimo iniciatorė – tuometinė Vievio bibliotekos vedėja Janina Vasilavičienė. 2018 m. Vievio pradinei mokyklai, šventusiai veiklos šimtmetį, buvo suteiktas miesto šviesuolio, pirmojo mokyklos vedėjo Jurgio Milančiaus vardas.
Lazdynai, pasodinti kiemelyje rašytojai atminti, Lazdynų Pelėdos vardo suteikimas Vievio miesto bibliotekai džiugina bendruomenę ir skatina biblioteką, kaip atminties saugojimo instituciją, ieškoti inovatyvių formų ir būdų tapti miestiečių su­sibūrimų erdve.

Elektrėnų savivaldybės viešo­sios bibliotekos Vievio miesto Lazdynų Pelėdos filialo vedėja Irena Senulienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas