Julija Kirkilienė
Elektrėniečiai paaugliai ir keletas pilnamečių, atrodo, nėra skaitę Jono Biliūno apysakos „Kliudžiau“ ir širdies graužatį gal jaučia ne dėl žmogaus bei benamių gyvulių kankinimo ir nužudymo, bet todėl, kad nusikaltimai buvo išaiškinti ir teismo jie laukia kalėjime. Vieni paaugliai vykdė žmogaus egzekuciją, kiti – gyvūnų. Jie – bestijos-, kaip sako meras, gyvena tarp mūsų, tik niekas jiems nekliudė vykdyti nusikaltimų.
Filmavo žmogžudystę
Anksčiau benamiai gyrė Elektrėnus, kad čia gyvena dosnūs žmonės, dabar jau rečiau į miestą užsuka. Kalbos apie grupės paauglių nužudytą benamį greitai pasiekė jų ausis. Nukentėjo benamis už tai, kad už nepilnamečių pinigus nupirkęs alkoholio, jį pats suvartojo. Už tokį nusižengimą nepilnamečiai keršijo nelaimėliui dvi dienas: mušė jį, apipylė vandeniu ir vėl mušė, o už tai, kad išgėrė jų alkoholį, į burną pripurškė polistireno putų. Leisgyvį žmogų apleistoje pašiūrėje radęs praeivis apie įvykį pranešė policijai. Šie atvykę į įvykio vietą iškvietė medicinos pagalbą, bet žmogaus gyvybės išsaugoti jau nebuvo įmanoma. Elektrėnų policijos pareigūnai nusikaltimo išaiškinti netruko. Ištirti įvykį padėjo geras pareigūno Sigito Gulbino darbas ir tai, kad paaugliai nusikaltimą filmavo mobiliaisiais telefonais. Iš 11 nepilnamečių, dalyvavusių egzekucijoje, dauguma buvo iš savivaldybės globos įstaigų. Skubiai buvo sušaukta Elektrėnų savivaldybės tarybos Administracinė komisija, kuri aiškinosi, iš kur paaugliai tokie žiaurūs, kodėl taip atsitiko ir pan. Bylą tiria Vilniaus apygardos prokuratūra. O kol vyksta ikiteisminis tyrimas, nei nusikaltėlių tėvai, nei globėjai nėra nubausti.
Kvailiausias nusikaltimas
Gyvūnėlių egzekuciją būtų galima priskirti prie kvailiausio savivaldybės nusikaltimo. Paaugliai įsilaužė į kaime stovinčias ūkines patalpas ne norėdami ką nors pavogti, bet ieškodami saugios vietos gyvūnų egzekucijai. Ten prisinešė šunų bei kačių ir juos kankindami linksminosi. Smagu buvo vaikams žiūrėti, kaip gyvas padaras raitosi deginamas, kaip kraujuoja žaizdos ir pan. Išaiškintas nusikaltimas buvo ne toje vietoje, kur jis vyko, bet pagavus vagį, įsliuogusį į Vievio miesto kalėdinę eglę girliandų vogti. Pareigūnai išsiaiškino, kad vaikinas yra ne tik vagis, bet ir sadistas, ūkiniame pastate su sėbrais kankinęs gyvūnėlius. J. Biliūno apysaka „Kliudžiau“, parašyta daugiau nei prieš šimtmetį ir įtraukta į privalomų mokyklose perskaityti knygų sąrašą. Kai J. Biliūnas rašė apysaką, vaikai skaitydavo tik Džeimso Kuperio knygas, jiems katytės, nors ir niekam nereikalingos, net netyčinis nužudymas širdyse sukeldavo skausmą ir sunkumą. O mūsų laikų jaunimui, žiūrinčiam siaubo filmus ir žaidžiančiam kompiuterinius žaidimus, apysaka gal tik pakiša mintį žiaurumo protrūkiams.
Ko nesužinojo abejingi elektrėniškiai
Apie šiuos neeilinius nusikaltimus sužinojome atvirame Elektrėnų policijos komisariato ataskaitiniame susirinkime, vykusiame Elektrėnų savivaldybės viešojoje bibliotekoje sausio 12 dieną. Elektrėniečiai nesusidomėjo policijos atvirumu: į renginį perskaitę skelbimus, mano žiniomis, atėjo tik du žmonės. O ateiti buvo verta. Ataskaitose buvo pateikta informacija apie nusikaltimus ir jų ištyrimus, apie prevencines programas ir glaudaus bendradarbiavimo su savivaldybe naudą, apie pareigūnų trūkumą, kurio nepastebi elektrėniškiai, ir apie galimybę įgyti policininko profesiją.
Elektrėniškiai taip pat sužinojo, kad garsusis Š., gyvenantis Pergalės gatvėje, už cigarečių ir alkoholio nelegalų pardavinėjimą atidirbo net 800 valandų viešųjų darbų ir, padedant antstoliams, sumokėjo 24 tūkst. litų baudos. Elektrėnuose buvo sulaikytas elektrėniškis, tarptautinės narkotikų prekybos kurjeris, vežęs apie 13 kg narkotikų. Be to, elektrėniškiai būtų galėję susipažinti su nusikaltėlių siaubu Sigitu Gulbinu, apdovanotu už gerą darbą. Susirinkime taip pat buvo apdovanotas savivaldybės gyventojas Marius Urvakis, sulaikęs ir pareigūnams perdavęs nusikaltėlį. O kad kuo mažiau būtų elektrėnietiškų „kliudžiau“, policijos pareigūnai socialiai remtiniems ir policiją dominančių vaikų apskaitoje esantiems vaikams bei jauniesiems policijos rėmėjams pernai organizavo išvyką į Trakus plaukioti su garlaiviu. Siekiant sudominti vaikus rinktis policijos profesiją 6-11 klasių moksleiviams buvo organizuota šviečiamoji pažintinė kelionė į Mykolo Romerio universiteto Viešojo saugumo fakultetą bei pažintinė kelionė pradinių klasių moksleiviams į Raitąją policiją.