„Ligoniui sveikti padeda laikas, o kaip kada geros emocijos ir atsitiktinumas“. Hipokratas
Skubantis laikas mus tarsi pakvietė vykti į Vilnių ir aplankyti Europos pažinimo centrą ir daugiau sužinoti apie pačią Europos Sąjungą ir jos įvairias šalis. Nes ES, tai ir aš. Plačiau sužinojome, kad ES remiasi 6 pagrindinėmis vertybėmis, kuriomis grindžiama mūsų visuomenė. Tai: pagarba žmogaus orumui, laisve, demokratija, lygybe, teisinės valstybės principu, pagarba žmogaus teisėms bei mažumų teisėms. ES – unikali 27 Europos šalių vadinamų valstybėmis-narėmis partnerystė. Jose gyvena 447 mln. žmonių, t. y. apie 6 proc. pasaulio gyventojų.
ES piliečiai nuo 2013 m. tiesiogiai renka Parlamento narius kas penkerius metus. Paskutiniai EP rinkimai vyko 2019 m., kiti rinkimai vyks 2024 m. Būna bent 4 aukščiausio lygio susitikimai per metus, kuriems pirmininkauja Europos Vadovų Tarybos pirmininkas. Kiekviena ES šalis turi savo konsultantus arba ambasadas. Net 19 ES šalių bendra valiuta – euras. Iš ES lėšų finansuota daugybė projektų. Projektai padėjo kurti darbo vietas, paspartino ekonomikos augimą ir pagerino piliečių gyvenimo kokybę. Dėl ES lėšų išgražėjo, pasikeitė bei atjaunėjo ir mūsų Elektrėnai.
Kadangi Elektrėnų draugija „Mes esame“ yra sergančiųjų onkologinėmis ligomis žmonių ir jų globėjų draugija, sužinojome, kad 2020 m. ES 2,7 mln. žmonių buvo diagnozuotas vėžys, o 1,3 mln. žmonių, tarp jų daugiau nei 2 tūkstančiai jaunuolių, nuo šios ligos mirė. Niekas nežino, dėl ko ir kam gali ši liga staiga atsirasti. O atsiradus prasideda ilga ir sudėtinga kova už gyvenimą. Todėl labai svarbu gerinti vėžio prevenciją, gydymą ir pacientų priežiūrą.
Galima sakyti, kad ES yra unikali ekonominė ir politinė 27 šalių sąjunga. Dar 1958 m. buvo sukurta Europos ekonominė bendrija (EEB), kurios tikslas buvo stiprinti ekonominį 6 šalių: Belgijos, Italijos, Liuksemburgo, Nyderlandų, Prancūzijos ir Vokietijos bendradarbiavimą. Nuo tada bendrija pasipildė 22 valstybėmis narėmis (Jungtinė Karalystė iš ES išstojo 2020 m.). Sukurta didžiulė bendroji rinka, o ekonominė sąjunga tapo organizacija, 1993 m. jos pavadinimas pakeistas į ES. Panaikinta pasienio kontrolė tarp ES valstybių, todėl keliauti galima laisvai. Sukurta bendra rinka. Siekiama, kad valdymo institucijos taptų kuo skaidresnės, kuo demokratiškesnės. O ES piliečiai raginami prie to prisidėti. Žmogaus teisės saugomos ES įstatymais. Čia žmogaus orumas gerbiamas ir saugomas. ES Komisijos Pirmininkė Uršula von der Leyen paskelbusi, kad reikia spręsti klausimus dėl ES ateities. Apie viską išsamiai papasakojo korespondentas Dovaidas Pabiržis. Už tai jam likome dėkingi.
Sužinoję, kas yra ir ką veikia ES, išskubėjome į Vokiečių gatvėje veikiantį Iliuzijų muziejų. Čia ne iliuzionistų fokusai, o tikri dalykai malonina akį. Dėl išgaubtų veidrodžių galėjome pabūti labai aukšti, ploni ar storuliai. Matėme, kaip iš įvairių kaladėlių susiformuoja vaizdiniai, kaip veikia smagračiai, sukasi figūrėlės ar veido forma sudėliota iš atskirų figūrų. Užtrukome pusantros valandos ir buvo viskas labai įdomu. Man dar vis prieš akis stovi dykumos angelas. Tai triscenorama – trijų vaizdų sujungimo į vieną metodas, kuris dažnai naudotas XIX a. kuriant religinius meno kūrinius. Tai originali Graikijos stačiatikių bažnyčios ikona. Jei stebi ikoną iš skirtingų rakursų, gali išvysti vieną iš trijų paveikslų: Mergelės Marijos, laikančios Jėzų Kristų, Jono Krikštytojo ir Jėzaus Kristaus. Šis siužetas – labai įdomus. Visko aprašyti neįmanoma, reikia pamatyti. Todėl siūlau šį Iliuzijų muziejų aplankyti, bus tikrai įdomu. Bilietus reikia užsisakyti iš anksto tel.: +370 672 25414.
O 15 val. jau skubėjome į Valstybės pažinimo centrą – Prezidentūrą. Tam teko iš anksto ruoštis. Reikėjo registracijai iš anksto išsiųsti dalyvių sąrašus pagal jų pateiktą formą. Vietoje reikėjo praeiti rimtą patikrą, pateikti asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus.
Pažintinėje edukacijoje buvo papasakota Valstybės pažinimo centro kūrimo istorija, pristatomos įdomiausios ekspozicijos dalys.
2016 m. kovo 10 d. Lietuvos Respublikos Prezidento rūmų ansamblyje atidaryta edukacinio centro vizija. Vienoje moderniausių erdvių, pasitelkiant šiuolaikines technologijas, siekiama atsakyti į klausimus, kaip veikia demokratiška valstybė ir jos institucijos bei kaip į valstybės kūrimą ir valdymą gali įsitraukti jos piliečiai. Edukacijos turinys derinamas su lankytojų įtraukimu: paliekant komentarus apie įžymius žmones. Čia galima išreikšti ir savo nuomonę apie rūpimas problemas. Edukaciniuose užsiėmimuose siekiama ugdyti pilietiškumą ir skatinti kritinį mąstymą. Taip pat užsiėmimuose lavinami pastabumo įgūdžiai.
Šioje, gegužės 2 d., ekskursijoje daug sužinojome, daug pamatėme ir nors nuvargę, bet visi grįžome pilni žinių ir pažinčių.
Draugijos „Mes esame“ tel.: 8 652 72960.
Kviečiu turinčius sveikatos problemų prisijungti prie draugijos.
Onutė Kulbokienė