Jau greitai sukaks metai, kai Elektrėnuose šeimininkauja „Lietuvos energija“ ir Lietuvos elektrinėje vyksta keisti dalykai. Keista ne tai, kad „Lietuvos energija“ pasirašė sutartį su Suomijos konsultacijų įmone „AF Consult Ltd“ dėl Lietuvos elektrinės technologinio audito. Suomiai analizuos galimybes elektrinėje diegti naujas technologijas, leidžiančias elektros ir šilumos gamyboje naudoti alternatyvius kuro išteklius. Keista tai, kad rugpjūčio mėnesį iš 9-ojo bloko statybvietės buvo pavogta ir iki šiol nerasta varinio kabelio beveik už 150 tūkst. litų. Darbininkai sako, kad „Lietuvos energijai“ šeimininkaujant elektrinėje valdžia su žmonėmis nesusikalba nei žodžiu, nei raštu. Teritorijoje atsiranda net žmonėms nesuprantami užrašai, skelbimai. Žmonės svarsto, kad tai galimai specialiai daroma. Gal ir vagys nesuprato to užrašo – vertimo iš anglų kalbos, kad pašaliniams draudžiama eiti, tai įėjo ir pavogė… Ne, ne adatą, o tonas varinio kabelio, kurio niekas neranda.
Julija KIRKILIENĖ
Pasak darbuotojų, keista ir tai, kad vykdant pertvarką buvo atleista net 100 remontininkų, tad dabar elektrinėje nėra kam atlikti pagrindinių remonto darbų. O šiuo metu keistai vyksta derybos dėl kolektyvinių darbo sutarčių pasirašymo. Pavyzdžiui, spalio 19 d. vyko net dvi konferencijos dėl kolektyvinių sutarčių pasirašymo: 15 val. „Lietuvos energijos“ ir elektrinės vadovai posėdžiavo su techniniais, 17 val. – su eksploatacijos darbuotojais. Darbuotojai mano, kad pati kolektyvinė sutartis nėra bloga, tik kyla klausimas, kodėl buvo priimta atskirai, mažom grupėm žmonių. Atrodė, kad vyrauja baimės pojūtis, įtampa, kad kas nors neatvyktų iš šalies, nors „Lietuvos energija“ kalba apie bendrą įmonę, bendrą kolektyvą. Kolektyvinė sutartis įmonėje yra įstatymas, pagal kurį darbuotojai dirbs ir gyvens dvejus metus.
Kodėl kolektyvinės sutartys pasirašomos grupelėmis, klausėme „Lietuvos energijos“ komunikacijos vadovės Jūratės Kavaliauskaitės, kuri patvirtino, kad spalio 5 d. „Lietuvos energijos“ administracijos ir darbuotojų atstovai pasirašė protokolą dėl kolektyvinės sutarties projekto parengimo, derybų pabaigos, viešinimo bei tvirtinimo tvarkos.
Pasak komunikacijos vadovės, siekiant sudaryti visas galimybes darbuotojams dalyvauti kolektyvinės sutarties svarstyme ir tvirtinime šalys sutarė, kad susitikimai su darbuotojais Lietuvos Respublikos darbo kodekso nustatyta tvarka bus organizuojami bendrovės struktūriniuose padaliniuose: Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje, Kauno hidroelektrinėje, Lietuvos elektrinės baruose ir bendrovės administracijoje atskirai. Priimant tokį sprendimą buvo atsižvelgta būtent į darbuotojų interesus. Bendrovės padaliniai yra išsidėstę Elektrėnuose, Kruonyje ir Kaune, o darbuotojai dirba pamainomis, todėl surengti bendrą visų darbuotojų susirinkimą vienu metu būtų buvę nelankstu pačių darbuotojų atžvilgiu.
J. Kavaliauskaitės manymu, išsakyti darbuotojų nuogąstavimai dėl kolektyvinės sutarties tvirtinimo bendrovės struktūriniuose padaliniuose neturi jokio pagrindo.
Gerai, kad Komunikacijos vadovė ramina darbuotojus, bet ar jie patikės? Pasitikėjimą reikia užsitarnauti, deja, „Lietuvos energija“ per tuos darbo metus Elektrėnuose pusamžį kauptą pasitikėjimą vadovais neatsakingai išbarstė.