Julija Kirkilienė
Kaziuko prekymetis, pagal istorijos šaltinius, Lietuvoje vyksta jau penktą šimtmetį, nuo 1636 metų, kai Šventojo Kazimiero palaikai buvo perkelti į Vilniaus katedrą. Tada Katedroje imti rengti šv. Kazimiero atlaidai, o neatskiriama atlaidų dalimi buvo po bažnytinių iškilmių vykstanti prekyba ir pasilinksminimai, taip vadinamas „kermošius“. Elektrėnuose Kaziuko muges organizuoti pradėta tik nuo savivaldybės sukūrimo. Mažieji „Kaziukai“ organizuojami kone kiekvienoje mokykloje, o tradiciją Elektrėnuose rengti Kaziuko mugę įvedė Elektrėnų profesinio mokymo centras. Anksčiau „Kaziukas“ vykdavo tai sporto salėje, tai kieme, o prekiauti kviečiami buvo ir savivaldybės tautodailininkai. Į mugę koncertuoti buvo kviečiami saviveiklininkai, dažniausiai, iš mokymo įstaigų.
Šiais metais prie „Kaziuko“ organizavimo prisijungė ir Elektrėnų kultūros centras, tai „jomarkas“ kovo 2 d. klegėjo nuo Kultūros centro kiemo iki profesinės mokyklos. Tos mokyklos moksleiviai šventei pasiruošė kaip pridera: kepė šašlykus ir šakočius, virė sriubą ir arbatą, pridarė giros, prikepė kugelio, kibinų ir barankų. Socialinių paslaugų lektorė Rasa Matijoškienė su savo moksleiviais prikepė meduolių – bet ne Kaziuko širdelių, kaip kermošiui specialiai kepdavo Vilniaus kepėjai, bet velykinių vištaičių. O ukrainietis Vitalijus, Profesinio mokyme centre besimokantis suvirintojo specialybės, iš ratlankių padarė šašlykinių, kurias pirkti siūlė išrankiems elektrėniškiams. Pardavė nedaug, nes tokį daiktą su mašina namo reikia vežti… Geriau elektrėniškiai pirko taburetes su metalinėmis kojomis ir inkilėlius. Verbų Kaziuke mačiau tik dviejuose vietose. Kaip visada verbų pridarė elektrėniškės tautodailininkės seserys Danutė ir Onutė ir keletą jų atsivežė suvenyrų prekiautojai. Iš profesinio mokymo centro perėjus „Kaziuko“ vartus, kermošiautojai pateko tiesiai į Kultūros centro kiemą, kur smagiai su Prienų kapela grojo ir elektrėniškis Adolis Blaževičius. Prekyba čia nesiskundė nei pirkėjai, nei pardavėjai… Tik medinių šaukštų nemačiau, nors istorikai sako, kad prekyba šaukštais ir kitais namų apyvokos daiktais, išdrožtais iš medžio, Kaziuko mugės metu vyksta nuo pat jos ištakų.
„Kaziukui“ Elektrėnuose nuotaiką praskaidrino iš Vilniaus atvažiavęs ir gatvėje grojęs kanklininkas Emanuelis Jakelis. Žmonės mielai jo klausėsi ir negailėjo įmesti smulkių. „Kaziukui“ diena Elektrėnuose pasitaikė tiesiog pavasariška. Vandens ne tik nuo stogų, bet ir ištirpusio sniego pribėgę pilnos balos, kurias saulė ir išdžiovinti suspėjo. O kažkada buvo sakoma, kad švento Kazimiero dieną nuo stogo tirpstančio sniego prilaša tiek, kad iš balos vieversys gali atsigerti.