Kaimo namai be naujų stogų neliks

Kaimo namai be naujų stogų neliks

Metų pabaigoje savivaldybės kaimų gyventojus pasiekė nemaloni žinia:  devynių  savivaldybių tarybos, tarp jų ir Elektrėnų, nėra patvirtinusios asbesto turinčių gaminių šalinimo programų, ir gyventojai negalės gauti paramos asbestinio šiferio stogams keisti. Kodėl Elektrėnų savivaldybės vadovai nuskriaudė gyventojus, skubėjome teirautis savivaldybės vadovų ir sužinojome, kad Elektrėnų savivaldybė vėluoja patvirtinti programą, bet iki nustatyto laiko planuoja suspėti, ir kaimo gyventojai be naujų stogų neliks.

Julija KIRKILIENĖ

Laukė biudžeto patvirtinimo

Administracijos direktorius Henrikas Petrauskas sako, kad taryba neskubėjo tvirtinti asbesto turinčių gaminių šalinimo programos dėl dviejų priežasčių: pirmiausia – asbestas priklauso pavojingoms atliekoms, o jas priima tik Vilniuje, todėl savivaldybė, norėdama pagelbėti gyventojams,  ieškojo galimybių pavojingas atliekas išvežti organizuotai, antra – nebuvo patvirtintas biudžetas ir nebuvo aišku, kiek savivaldybė šiai programai, atliekų išvežimui, galės skirti lėšų. Artimiausiame tarybos posėdyje, pasak H. Petrausko, taryba šį klausimą svarstys, jis tiki, kad sprendimo projektui  pritars ne tik valdantieji, bet ir opozicija. Deja, dėl tokio vėlavimo, savivaldybės gyventojams teks skubėti teikti paraiškas, kad suspėtų iki kovo pabaigos, kol baigsis paraiškų rinkimas. H. Petrauskas sako, kad gyventojams paraiškas pildyti padės savivaldybės Žemės ūkio ir melioracijos skyrius, ir visi norintys keisti stogus, paramos tam gauti suspės.

Kaip gauti pinigų

2011 m. gruodžio 27 d. žemės ūkio ministro įsakymu  patvirtintos Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklos „Asbestinių stogų dangos keitimas“ įgyvendinimo planavimo būdu taisyklės.

Asbestinių stogų dangų keitimui skirta 60 mln. litų, numatant didžiausią paramos sumą vienam projektui – 10 000 litų, prie kurių dar 50 proc. turės prisidėti stogo savininkas.  Paraiškų surinkimas pradedamas 2012 m. sausio 16 d. ir truks iki kovo 30 d. Kaimo gyventojai, pageidaujantys pasinaudoti ES parama pagal šią priemonę, paraiškas galės teikti Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento Teritorinio paramos administravimo skyriams.

Remiamas bus kaimo vietovėje esančių gyvenamųjų namų, priklausančių fiziniams asmenims, asbestinių stogų dangos keitimas (ūkinių pastatų stogų keitimas neremiamas.)

Parama teikiama tik fiziniams asmenims, kurie ne mažiau kaip penkerius metus iki paramos paraiškos pateikimo nuolatinę gyvenamąją vietą deklaruoja kaimo vietovėje, kurios gyventojų skaičius neviršija 6 000 gyventojų (parama neteikiama, jeigu projekto įgyvendinimo vieta – savivaldybės centras arba sodo bendrija. Miesto gyventojams parama nebus teikiama).

Pareiškėjas turi būti tik  iš savivaldybės, kuri turi patvirtintą programą „Savivaldybės paramos asbesto turintiems gaminiams šalinti iš viešojo naudojimo ir gyvenamųjų pastatų programa“, turi nekilnojamąjį turtą (gyvenamąjį namą), į kurį investuojama, tas turtas yra inventorizuotas pagal Asbesto turinčių gaminių inventorizacijos tvarkos aprašą, nekilnojamasis turtas (gyvenamasis namas) priklauso pareiškėjui arba jo sutuoktiniui asmeninės nuosavybės teise, sutuoktinių bendrosios dalinės arba sutuoktinių bendrosios jungtinės nuosavybės teise. Pareiškėjas kartu su paramos paraiška turi pateikti paprastojo remonto aprašą. Daugiau informacijos galima gauti savivaldybės Žemės ūkio ir melioracijos skyriuje, kurio darbuotojai, pasak skyriaus vedėjo Antano Aleksiūno, paraiškas padės užpildyti ir nuveš į Nacionalinę mokėjimo agentūrą.

Kaip ieškoti paramos

Pasak BNS pranešimo, Lietuvos kaimiškosiose vietovėse asbestiniu šiferiu yra dengta apie 80-90 proc. visų pastatų stogų. Inventorizuoti juos dar prieš keletą metų nutarė Vyriausybė, žadėdama finansinę paramą keičiantiesiems pavojingos dangos stogus. Gyventojai iki liepos galėjo kreiptis į merijas ir pateikti duomenis apie jiems priklausančių pastatų stogus. Tik taip jie galėjo tikėtis kokios nors paramos iš asbesto šalinimo programos. Tačiau net ir po to, kai gyventojai pateikė visus reikiamus duomenis, tikėtis paramos gali ne visi.

„Į šią paramą galės pretenduoti žmonės, gyvenantys savivaldybių kaimiškosiose vietovėse, turinčiose ne daugiau kaip 6 tūkst. gyventojų. Bus kompensuojama iki 50 proc. išlaidų, bet ne daugiau kaip 10 tūkst. litų“, – sakė Žemės ūkio ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Vilius Rekevičius.

Elektrėnų savivaldybėje šiferiu dengtų stogų, tikriausiai, procentais nėra  mažiau nei šalyje, bet pasiruošimas jų keitimui vyksta vangiai. Gal žmonės patys nepasidomėjo, gal jų niekas neinformavo ir kaimų gyventojai  nežino, kad su savo pastatų dokumentais pirmiausia reikia kreiptis į seniūnijas. Pastatų dokumentuose yra nurodyta stogų kvadratūra, reikiami dokumentai pirmiausia užpildomi seniūnijose ir pristatomi į savivaldybės Architektūros ir kraštotvarkos skyrių. Pasak šio skyriaus vyriausiojo specialisto ekologo Andriaus Balnio, dokumentų apie asbestinius stogus, kuriuos savininkai norėtų pasikeisti, pasinaudojant finansine parama, skyriuje surinkta ne daugiau kaip šimtas. Aktyviausi yra Vievio seniūnijos gyventojai.

Kas gaus pinigų

Tinkamomis finansuoti išlaidomis pripažintos tos išlaidos, kurios pareiškėjo padarytos įgyvendinant projektą, ne anksčiau kaip po paramos paraiškos pateikimo datos. Kompensuoti planuojama už asbestinių atliekų transportavimo iki utilizavimo vietos paslaugas, statybinių (stogo keitimo) medžiagų įsigijimą (izoliacinis sluoksnis, stogo danga, kraigas, vėjalentės, karnizai–laštakiai, lietaus nuvedimo sistema, sniego užtvara).

Statybos darbai nebus finansuojami. Viso projektui skirta 60 mln. litų. Jeigu bus surinkta daugiau paraiškų, nei už skirtą 60 mln. litų sumą, bus atliekamas pirmumo vertinimas remiantis šiais pirmumo kriterijais:

1. Pareiškėjas nėra gavęs ES investicinės paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai (pagal BPD ir Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programą);

2. Pareiškėjas yra kaimo gyventojas, turintis daugiavaikę šeimą.

3. Pareiškėjas yra kaimo gyventojas, turintis mažamečių ir (arba) kaimo mokyklą lankančių vaikų.

4. Pareiškėjas vykdo ekonominę ir (ar) profesinę veiklą kaimo vietovėje ne mažiau kaip dvejus pastaruosius metus iki paraiškos pateikimo.

5. Pareiškėjas yra grįžęs iš emigracijos.

Dabar jau skaitytojai žino informaciją, kaip savo stogus gali pasikeisti, pasinaudodami Europos Sąjungos parama, belieka skubėti į seniūnijas ir pradėti ruošti dokumentus. Nepraleiskite progos.

 

Stogo danga kaina

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas