Spalio 25 d. Vievio m. Lazdynų Pelėdos bibliotekoje paminėjome kompozitoriaus, smuikininko, dirigento, kultūros ir meno veikėjo Jurgio Gaižausko 100 metų gimimo sukaktį. J. Gaižauskas 1965– 1990 metais vadovavo Trakų rajono liaudies kaimo kapelai „Galvė“, kurioje grojo ir dainavo nemažas būrys vieviečių. Ta proga kvietėme visus, pažinojusius ir grojusius kartu su maestro, ateiti į biblioteką ir pasidalinti prisiminimais.
Kaip ir tikėjomės, sulaukėme svečių, į susitikimą atvyko sūnus Jurgis Gaižauskas ir dukra Vilija Gaižauskaitė-Veličkienė.
Malonu buvo girdėti šiltus atsiminimus apie Jurgį Gaižauską, ne tik, kaip apie kompozitorių, bet ir tėtį, kuris ne tik darbinėje veikloje, bet ir šeimoje buvo nuoširdus ir geras žmogus, įskiepijęs savo vaikams meilę muzikai.
Dukra Vilija, tėvelio paskatinta, pasirinko violončelės instrumentą, kuriuo groja nuo 9 metų iki dabar. Baigusi Vilniaus J. Tallat-Kelpšos konservatoriją, Muzikos ir teatro akademiją daug metų grojo Juozo Domarko filharmonijos orkestre. Šiuo metu, su vienu iš brolių, grįžusiu, kaip pati sako „nuo fizikos“ prie grojimo violončele, susitinka senjorų orkestre. Su didele pagarba vartėme išsaugotą tėčio kūrybos dienoraštį, kuriame maestro registravo kūrinius, sukurtus nuo 1941 metų. Sūnus Jurgis Gaižauskas, kaip pats sako, yra pirmas vaikas pagal eilę ir penktas giminėje pavadintas Jurgio vardu. Dirbęs J. Tallat-Kelpšos konservatorijoje, šiuo metu užsiima muzikos instrumentų derinimu. Visi dešimt Jurgio ir Zofijos Gaižauskų vaikų yra muzikalūs ir grojantys įvairiais instrumentais.
Prisiminimais ir atsineštomis nuotraukomis pasidalino į susitikimą atėjusi bibliotekos skaitytoja Albina Dmukauskienė. A. Dmukauskienė 25 metus metus grojo akordeonu J. Gaižausko vadovaujamoje kapeloje „Galvė“. Pasakodama apie maestro minėjo, kad jis buvęs puikus vadovas, niekada nebuvo griežtas. Įdomu buvo paklausyti pasakojimo apie „Galvės“ kapelos gastroles į kitas užsienio šalis, kas tais laikais buvo ne taip lengvai pasiekiama. Koncertuojant aplankyta ne tik visa Lietuva, bet ir kitos šalys – Estija, Rumunija, Lenkija… Juodai baltose nuotraukose šypsosi gražūs žmonės, dovanoję žmonėms smagias akimirkas, ir, kaip sako A.Dmukauskienė, gaila, kad tada nebuvo tiek daug dabartinių vaizdavimo priemonių, kad daug akimirkų liko tik atsiminimuose…Baigiantis susitikimui J. Gaižauskas patarė – mokykitės muzikos, pažinsit ir pamatysit pasaulį.
Bibliotekos kolektyvo vardu dėkojame visiems susirinkusiems, Vievio meno mokyklos mokytojai Sigutei Minkevičei ir jos mokinei Rusnei Gurskaitei už smagiai sugrotą maestro kūrinį „Polka“.
Nuotaikingą ir jaukią atmosferą bibliotekoje sukūrėme ne tik visi susirinkę, bet ir skambantis patefonas, kuriame sukosi J. Gaižausko plokštelė „Dainos ir šokiai“, išleista 1972 m.
Vyr. bibliotekininkė
Rasa Rapkevičienė
Vievio m. Lazdynų Pelėdos biblioteka