Kad skolos netemdytų namo renovacijos

Kad skolos netemdytų namo renovacijos

Julija Kirkilienė

Pagal Aplinkos ministerijos pasiūlytą naują energinio efektyvumo didinimo programą, Elektrėnų savivaldybė atrinko daugiausia šilumos suvartojančius bei labiausiai nusidėvėjusius daugiabučius namus, kurie turėtų būti renovuojami. Prie vienų pastatų jau džiugiai zuja statybininkai. Į juos pavydžiai žvelgia gyventojai, planuojantys namo renovaciją, tačiau dėl skolininkų kaimynų vis dar negaunantys lengvatinio kredito.

Bankas nerizikuoja

Iš 230 Elektrėnų komunalinio ūkio prižiūrimų daugiabučių, gražiau, patogiau ir pigiau gyventi kol kas apsisprendė tik 16 daugiabučių gyventojai. Dar šešių pastatų savininkai renovacijos pradėti negali, nes bankas kol kas šių darbų nefinansuoja. Mat pagal banko vertinimą, renovuotinuose namuose yra per daug gyventojų, turinčių skolų už komunalines paslaugas. Skolininkų negali būti daugiau nei 10 proc. iš visų butų ūkių.

Įsivaizduokite namą, kuriame yra 20 butų. Šio namo dviejų butų savininkai daugiau kaip 90 kalendorinių dienų neatsiskaito už komunalines paslaugas su jas teikiančiomis įmonėmis, su lizingo bendrovėmis ar kitomis institucijomis. Kiekvieno jų skola viršija 289 Eur. Reiškia, dėl šių dviejų skolininkų namo renovacijai nebus suteiktas lengvatinis kreditas. Būtent tokias sąlygas nustatė viena iš lėšų administratorių – Viešųjų investicijų plėtros agentūra. Ji teikia lengvatines paskolas, skirtas daugiabučių namų atnaujinimui, kurie modernizuojami pagal savivaldybių patvirtintas programas.

Savivaldybių iniciatyva atnaujinamų daugiabučių gyventojams lengvatinius kreditus teikia ir Šiaulių bankas, tačiau jo sąlygos dar griežtesnės. Imkime tą patį pavyzdį: 20 butų namą su tais pačiais dviem skolininkais. Šiaulių bankas nesuteiks lengvatinio kredito, jeigu minėtų dviejų butų savininkai turės skolų, pradelstų ilgiau nei 60 kalendorinių dienų, o kiekvieno jų skolų suma viršys 174 Eur.

Būdai sumažinti skolas

Renovuotinuose namuose gyvenantys skolininkai – ne tik Elektrėnuose, bet ir visoje Lietuvoje aktualus klausimas. Jie gali tapti rimta kliūtimi sąmoningiems kaimynams, norintiems gyventi gražiame, saugiame, mažiau šilumos energijos naudojančiame, reiškia, aplinkai draugiškame name. Tačiau ten, kur yra problema, visuomet yra net keli sprendimo būdai.

Pats neefektyviausias būdas – užversti skundais, raštais bei pagalbos prašymais savivaldybės administraciją, Aplinkos ministeriją ar Būsto energijos taupymo agentūrą. Beje, šis būdas šalyje dažniausias, bet laukiamos naudos neduoda, nes ne valdžios institucijos turi pirštu grūmoti gyventojams, o arčiausiai esantys kaimynai.

Pastaruoju metu atsiranda praktika samdyti kompanijas, kurios išieško skolas iš skolininkų. Taip pat deramasi ir su bankais, kartais ieškoma galimybių pagal visas teisines procedūras beviltiškas skolas nurašyti. Kai kurios savivaldybės tarybų pritarimu minėtas skolas perima sau, vėliau jas išieško iš nemokių gyventojų.

Be to, ir patys gyventojai dėl kaimynų skolų, trukdančių renovuoti daugiabučius, gali kreiptis į antstolius ir taip užsitikrinti skolininkų privalomą mokumą bei banko palankų sprendimą renovacijos klausimu. Žinoma, dar nedaugelis gyventojų supranta, kad teisiškai galima nubausti kaimyną, trukdantį pasinaudoti valstybės parama namui atnaujinti. Tačiau dažniausiai, vos užsiminus apie antstolių reidą, nemokūs gyventojai, paraginti kaimynų, ir patys ima uoliau spręsti skolų klausimą.

Skolų išieškojimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos Pulsas

Keliai aukštumų link