Virginija JACINAVIČIŪTĖ
Besibaigiant 2007–2013 metų Europos Sąjungos (ES) struktūrinės paramos finansavimo laikotarpiui ir 2014-tiems metams, žmonės įvertino geriausiai ES lėšas panaudojusius projektų vykdytojus. Geriausius projektus išrinko Lietuvos gyventojai balsuodami internetu.
O gruodžio 12 d. Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centro salėje buvo apdovanoti geriausi Vilniaus regiono projektų vykdytojai. Dėl geriausiųjų vardo varžėsi 13 projektų – po tris verslo, mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros bei turizmo srityse ir keturi energetikos kategorijoje. Specialiais prizais apdovanoti kiekvienos srities atstovai.
Kalbant apie ES paramą dažniausiai vartojamas žodis „įsisavinti“, tačiau apdovanojimuose tas žodis buvo pakeistas į kitą – investuoti. Projektų vykdytojai ir yra tas puikus pavyzdys, kaip lėšas reikia investuoti, o ne įsisavinti.
Naudą pajusime kiekvienas
Nors visi projektai nugalėtojai naudingi Lietuvai, tačiau VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų projekto naudą mes ir mūsų artimieji bet kada galime pajusti ir įvertinti. Žinoma, geriau, kad taip neatsitiktų, bet jei tektų gydytis VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų operaciniame korpuse, suprasime, kad dėl ES 2007-2013 m. struktūrinių fondų pagalbos ten ir šilta, ir gaivu. Gydymo įstaiga gavo apdovanojimą už įvykdytą projektą „Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų operacinio korpuso pastatų stogų šiltinimas, šildymo ir vėdinimo sistemų renovacija”.
Atlikus vadinamojo „D“ korpuso pastatų atitvarų ir inžinerinių sistemų modernizavimą, buvo sukurtos optimalios mikroklimato sąlygos, padidintas energijos efektyvumas, sumažėjo šilumos sąnaudos šildymui ir karšto vandens ruošimui. Paskaičiuota, kad įgyvendinus projektą per metus sutaupoma apie 412,81 MWh šilumos.
VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos – viena didžiausių Lietuvos ligoninių, teikiančių aukščiausio lygio specializuotas asmens sveikatos priežiūros paslaugas ir vykdančių nuolatinį pedagoginį bei mokslinį tiriamąjį darbą. Klinikose vienu metu gydosi apie 900 ligonių, todėl aišku, kad renovacijos naudą pajuto jau didelė dalis Lietuvos gyventojų. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos itin aktyviai dalyvauja ES remiamuose projektuose ir dėl savo aktyvumo jau nemažai lėšų panaudojo, kad pacientai gautų kuo geresnes gydymo sąlygas ir paslaugas. Projektui „Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų operacinio korpuso pastatų stogų šiltinimas, šildymo ir vėdinimo sistemų renovacija“ įgyvendinti buvo skirtas 4, 5 mln. litų finansavimas, o 3, 8 mln. litų skirta iš Sanglaudos skatinimo veiksmų programos.
Teiks išskirtines paslaugas
Verslo kategorijoje buvo apdovanotas UAB „Lodvila“ projektas „Modernių saugios spaudos gamybos technologijų įsisavinimas“.
Bendrovė įgyvendindama projektą turėjo tikslą išlaikyti ir stiprinti įmonės konkurencingumą, įsisavinant pasaulyje esančias inovatyvias saugiųjų dokumentų gamybos technologijas.
Po projekto UAB „Lodvila“ gali teikti išskirtines paslaugas – gaminti naujos kartos dokumentus, neįgeriančių paviršių pagrindu. Nors apie tai ir nesusimąstome, tačiau kiekvienas tokio tipo dokumentą jau turime. Iš neįgeriančio tipo medžiagos pagamintos mūsų asmens tapatybės kortelės, vairuotojo pažymėjimai, mokėjimo kortelės ir pan. Įgyvendinusi ES remiamą projektą bendrovė ne tik įdiegs naujos kartos produktą, bet ir sustiprins saugiųjų dokumentų gamybos, kurioje specializuojasi, paslaugų sritį.
Svarbu ir tai, kad projektas pasitarnavo įmonės produktyvumui ir našumui, numatyta sukurti 9 darbo vietas. UAB „Lodvila“ yra socialiai atsakinga įmonė. Iš 118 čia dirbančių asmenų 58 proc. yra neįgalieji.
UAB „Lodvila“– viena saugios spaudos lyderių Baltijos šalyse ir viena iš keturių spaustuvių Lietuvoje, turinčių Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnybos prie Finansų ministerijos licenciją spausdinti dokumentų blankus.
Saugios bei komercinės spaudos produkciją įmonė tiekia į Latviją, Estiją, Baltarusiją, Ukrainą, Uzbekistaną, Kazachstaną, Norvegiją, Švediją, Angliją ir kitas užsienio rinkas.
Didžiąją dalį eksporto gaminių sudaro transporto ir loterijos bilietai, plastikinės kortelės ir pasai.
Projekto „UAB „Lodvila“ modernių saugios spaudos gamybos technologijų įsisavinimas” įgyvendinimas kainavo apie 10 mln. Lt: 3, 7 mln. litų skyrė ES, 6, 9 mln. litų investavo pati UAB „Lodvila“.
Apdovanota pasaulinė lyderė
Mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros kategorijoje laimėjo projektas „Lazerių technologijų mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros infrastruktūros sukūrimas”. Šį projektą vykdė UAB „Šviesos konversija“ – daugiaspalvių femtosekundinių lazerių gamybos pradininkė ir pasaulinė lyderė.
Įgyvendinusi projektą UAB „Šviesos konversija“ išplėtė mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros pajėgumus, modernizavo nuosavas patalpas, įsigydama naujausią įrangą. Į vieną pastatą buvo perkelti visi įmonės padaliniai taip išplečiant moksliniams tyrimams skirtas patalpas ir optimizuojant gamybos procesus. Įvykdžius visus projekto tikslus buvo sudarytos palankiausios sąlygos lazerių technologijų moksliniams tyrimams atlikti.
Įmonei skiriama ES struktūrinių fondų parama sudarė 4,1 mln. litų, o bendra projekto tinkamų išlaidų suma buvo apie 6 mln. litų. Tačiau gera investicija, bendrovės skaičiavimais, netruks atsipirkti.
Numatoma, kad įgyvendinus projektą bendrosios įmonės pardavimų pajamos išaugs nuo 17,6 mln. litų 2008 m. iki 65 mln. litų 2017 metais. Atitinkamai darbo našumas išaugs 74 proc., eksporto apimtys sudarys 99,5 proc. įmonės apyvartos.
Patrauklių kainų viešbutis
Dėl geriausio projekto varžėsi ir turizmo srities atstovai. Nugalėjo UAB „Eicore“ su projektu „Platesnio spektro apgyvendinimo paslaugų infrastruktūros sukūrimas ekonominės klasės segmente, skatinant atvykstamojo turizmo srautus visais metų periodais“.
Teikdama paraišką UAB „Eicore“ motyvavo, kad atvykstamojo turizmo rinka Lietuvoje turi silpnybių, buvo teigiama, kad ekonominės klasės infrastruktūra yra nepakankamai išvystyta, kad turistai Lietuvoje lankosi trumpai ir tik tam tikrais sezonais.
Bendrovė siekė sukurti platesnio spektro apgyvendinimo paslaugų infrastruktūrą ekonominės klasės segmente, skatinti atvykstamojo turizmo srautus visus metus pasiūlant klientams prieinamesnius paslaugų paketus. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos fondas patikėjo šio projekto sėkme ir skyrė paramą.
Dabar UAB „Eicore“ pastangomis sostinės centre stūksto modernus antros klasės muzikinis viešbutis „Comfort Hotel LT“ su nuosavu roko radiju.
Viešbutyje svečiams siūloma nemokamai lankytis sporto salėje ir naudotis nemokamu bevieliu internetu.
Viešbutyje yra 200 kambarių, kuriuose gali apsistoti 400 svečių. Pastate taip pat įrengtos keturios konferencijų salės, priimsiančios iki 140 žmonių banketų metu bei iki 261 svečių konferencijoms.
Viešbučio „Comfort Hotel LT“ statyba kainavo apie 30 mln. Lt. Projektui pagal priemonę „Turizmo paslaugų ir produktų įvairovės plėtra ir turizmo paslaugų kokybės gerinimas“ įgyvendinti buvo skirta 6,5 mln. litų iš Europos regioninės plėtros fondo.
2007-2013 m. ES paramos etapas baigėsi, tačiau atėjo naujas – 2014–2020 metų – ES paramos laikotarpis. Jei bus tęsiami seni ir pradedami nauji projektai, jei įvairių sričių atstovai bus aktyvus, netruksime pajusti, kaip auga Lietuva pasaulio fone. Naujasis paramos laikotarpis yra puiki proga ir Elektrėnų savivaldybei gerinti savo infrastruktūrą, ekonomines, socialines bei kultūrines sąlygas.