Inkilų kėlimo šventė

Inkilų kėlimo šventė

Kaunas, Aukštoji Panemunė. Pėstininkų pulko kariai ir karininkai su inkilais. 1936 m. kovo 23 d. Iš V. Poviliūno asmeninio archyvo.

Iš šiltųjų kraštų sugrįžtantys paukščiai – pavasario pranašai, kuriuos svarbu pasitikti tinkamai. Kovo 15 dieną Valstybinių miškų urėdija kviečia į tradicinę inkilų kėlimo šventę „Paukščiai grįžta namo“.
1922 metais gamtininko prof. Tado Ivanausko (1882–1971) sugalvotą idėją organizuotai kelti inkilus juose perintiems paukščiams šiandien galime laikyti šimtamete, puikiai gyvuojančia tradicija. „Apie gamtos apsaugą Lietuvoje bene pirmą kartą imta kalbėti 1922 metais ir tuomet buvo išleista mano parašyta brošiūrėlė „Mūsų paukščiai ir mokykla“. Gamtos apsaugos klausimas tuo laiku buvo dar nepribrendęs ir daug kam nesuprantamas, bet savo studentams jos būtinumą daug kartų aiškinau. Taip pat buvo kalbėta su Švietimo ministerija ir jau buvo sutarta kas pavasarį paskirti moks­leiviams vieną „paukščių dieną“ gamtos apsaugai aiškinti. Obelynė vėl tapo centru, kur mes su studentais susirinkdavome susipažinti su paukš­čiais. Tuo tikslu dar žiemą būdavo pagaminami įvairių tipų ir įvairaus didumo inkilai paukščiams pe­rėti. Inkilai labiausiai patikdavo varnėnams; zylės, kaip atrodo, inkilais mažiau domėjosi, turbūt todėl, kad jos ten turėjo daygybę drevėtų medžių. Mums buvo malonu, kad keliuose inkiluose apsigyveno pelėdos, ir naktimis jų balsai buvo dažnai girdėti. Bet ypač triukšmingi būdavo pelėdžiukai. Kai seniai atnešdavo maistą, jie visi kartu sutikdavo juos girgždančiais balsais, panašiais į neteptų durų cypimą.“ Ištrauka iš knygos Ivanauskas Tadas. Aš apsisprendžiu. Atsiminimai. 1994.

 

Inkilai bibliotekoje

Nuo 1924 m. inkilų kėlimo akcijas imta vadinti Paukščių dienomis. Tarpukario Lietuvos žmonės aktyviai dalyvavo krašto gražinime, sodino medelius, rūpinosi paukščių globa, rengė inkilų kėlimo į medžius išvykas. Nuošalyje neliko ir kariuomenė. Tai liudija nuotrauka, kurioje 1936 m. kovo 23 d. įamžinti Aukštojoje Panemunėje buvusios Karo mokyklos pėstininkų pulko kariai ir karininkai su pagamintais inkilais.
„Prasminga, metai iš metų puoselėjama „Paukščiai grįžta na­mo“ tradicija – puikus būdas miškininkams visoje Lietuvoje supažindinti jaunąją kartą ir visą visuomenę su paukščių rūšimis, jų ypatumais, papasakoti ne tik apie inkilų gaminimo subtilybes, bet ir inkilų kabinimo taisykles. Šių metų „Paukščiai grįžta namo“ akcija išskirtinė – kelti inkilus kartu su miškininkais kviesime ne tik VMU regioniniuose padaliniuose, bet ir Ventės rage. Vieta – simboliška. Čia ornitologijos stotį įkūrė inkilų kėlimo šventės sumanytojas prof. T. Ivanauskas, o ir Ventę kasmet migracijos metu aplanko gausybė paukščių“, – sako Valstybinių miškų urėdijos vadovas Valdas Kaubrė.
2023 m. kovo 17 d. Vievio miesto Lazdynų Pelėdos biblioteka, prisidėdama prie gamtinės aplinkos puoselėjimo ir saugojimo, pasaulinės Žemės dienos bei pavasario lygiadienio išvakarėse kartu su Vievio gimnazijos mokiniais Neries regioninio parko miške įkėlė inkilą naminei pelėdai.
„Šiais metais Lietuvos dainų šventė mini 100 metų jubiliejų. Sausio mėnesį prasidėjo Dainų šventės žygis per Lietuvą ir jau aplankė Vievį. Renginio dalyviai ir visi neabejingi Dainų šventei gamino inkilus ir nešė į Vievio kultūros centrą. Inkilai, tapę pagrindiniu žygio šventės akcentu, yra eksponuo­jami kultūros centro ir bibliotekos erdvėse. Vėliau inkilai bus iškelti miesto medžiuose ir regioninio parko teritorijoje“, – pasakojo Vievio kultūros centro direktorė Audronė Stepankevičiūtė.
Puoselėjama gamtininkų, miš­kininkų bei gamtai neabejingų paukščių mylėtojų inkilų kėlimo šventė kasmet padeda sukurti namus tūkstančiams paukščių. Tad visus gamtai neabejingus ir paukščius mylinčius gyventojus kviečiame iškelti inkilus.

Vievio miesto Lazdynų Pelėdos bibliotekos vedėja Irena Senulienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas