Atvėsus orams ir prasidėjus šildymo sezonui, atsiranda daugiau sąlygų kilti gaisrams. Šaltuoju metų laikotarpiu žmonės daugiau laiko praleidžia namuose, kūrena krosnis, židinius, naudoja elektrinius šildymo įrenginius, kitus buitinius prietaisus.
Jonas CHVEDUK Elektrėnų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyresnysis inspektorius
Valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai nori priminti svarbiausias priešgaisrinės saugos taisykles ir patarti, kaip saugiai elgtis šildymo sezono metu.
Gaisrai namuose, šildomuose krosnimis, dažniausiai kyla dėl jų perkaitinimo, atsiranda plyšių kaminų ar židinių sienelėse, pro kurias gali prasiveržti ugnis. Kita priežastis dėl kurios gali kilti gaisras – kai prakurams naudojami degūs ar greitai užsiliepsnojantys skysčiai. Kad iš krosnies pakuros iškritusios žarijos neuždegtų grindų, būtina prie jų įrengti nedegų pagrindą. Malkų ar kitų degių medžiagų negalima laikyti šalia krosnies ar ant jų, negalima palikti atvirų pakuros durelių. Nepalikite krosnių ar dujinių viryklių be priežiūros.
Prieš šildymo sezoną ir jo metu būtina išvalyti dūmtraukius. Palėpėse ir kitose gaisro atžvilgiu pavojingose patalpose dūmtraukiai ir sienos su dūmų kanalais turi būti išbalintos. Kūrenant krosnis ypač pavojingos yra smalkės, todėl būtina laikytis tam tikrų taisyklių, kitaip galima smalkėmis apsinuodyti. Smalkės yra bespalvės ir bekvapės, todėl ypač pavojingos. Iškūrenę krosnį, per anksti neužstumkite sklendės. Ją galima visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti. Apsinuodijimas smalkėmis gali baigtis netgi mirtimi. Pirmieji apsinuodijimo požymiai – lengvas apsvaigimas, mieguistumas, netenkama sąmonės. Apsvaigusį nuo smalkių žmogų išveskite į gryną orą ir nedelsdami kvieskite medikus, o patalpas gerai išvėdinkite.
Gaisrai kyla ir dėl netinkamo elektros ar šildymo prietaisų naudojimo. Pavojinga į elektros tinklą iškart įjungti kelis tokius elektros prietaisus, nes perkraunama elektros instaliacija, kaista laidai, gali įvykti trumpas jungimasis, dėl kurio dažnai ir kyla gaisrai. Elektrinius šildymo prietaisus reikia statyti toliau nuo užuolaidų bei baldų. Nepalikite ant jų padžiautų rūbų, o išeidami iš namų elektrinius šildymo prietaisus būtinai išjunkite. Nemažėja gaisrų ir dėl savos gamybos elektrinių šildymo prietaisų. Dėl šios priežasties ypač dažnai dega statybininkų vagonėliai, sodo nameliai, garažai. Daug saugiau naudoti gamyklinius šildymo prietaisus, žinoma, prieš tai gerai susipažinus su jų eksploatacijos taisyklėmis.
Kad išvengtume žmonių žūčių ir ugniagesiai galėtų laiku atskubėti į pagalbą, Valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai taip pat prašo gyventojų užtikrinti gaisrinių automobilių privažiavimą prie pastatų, vandens telkinių, hidrantų, neužstatyti jų transporto priemonėmis, o atokiose kaimo vietovėse išeiti jų pasitikti. Tuo pačiu patariama gyventojams nelaukiant nelaimės įsigyti bei gyvenamosiose patalpose įsirengti autonominius dūmų signalizatorius, kurie įspėtų apie gaisro pavojų.
Visais gaisrinės saugos klausimais galite kreiptis į Elektrėnų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyrių.