(Gal)Aktyvūs organizatoriai – Elektrėnų savivaldybės Jaunimo reikalų taryba. Nuotr. autorė V. Bliujūtė
Deimantė Jančiūnaitė
Kalendoriniai metai nenumaldomai artėja prie pabaigos ir vis dažniau susimąstome apie nuveiktus darbus bei juos kritiškai įvertiname. Mes gyvenime daugiausia laiko praleidžiame ne vieni, o tam tikrose bendruomenėse, kur ne tik dirbame, mokomės, dalijamės savo patirtimi, bet ir gauname tam tikros pagalbos. Todėl metų pabaiga yra tinkama ne tik savirefleksijai, bet ir įvertinimui tų, kurie savo kasdieniniais darbais kuria pokytį, įkvepia kitus. Elektrėnuose praūžė jau tradicija tapę jaunimo apdovanojimai „(Gal)Aktyvūs“. Jų tikslas – pagerbti aktyviausią jaunimą bei padėkoti žmonėms, organizacijoms, kurie skatina jaunuolius būti aktyvius.
Nusprendžiau ne tik aprašyti šiuos apdovanojimus, bet ir įdėmiau pasigilinti, kokia yra jų gyvavimo bei sėkmės priežastis, kaip vyksta organizavimas, kandidatų atranka. Į klausimus atsakė Elektrėnų savivaldybės Jaunimo reikalų tarybos pirmininkė Evelina Giraitytė.
Jau ketverius metus iš eilės organizuojate renginį „(Gal)Aktyvūs“. Kaip kilo idėja įvertinti aktyviausius savivaldybės jaunuolius?
Iš tikrųjų tai nėra originali idėja. Prieš tai vykdavo „Antilopai“ – taip pat jaunimo apdovanojimai. Kai atėjo nauja Jaunimo reikalų taryba, jos nariai ir sugalvojo, kad reikia pakeisti pavadinimą. Nusprendėme ir toliau palikti šį pavadinimą, kad žmonės labiau suprastų, kokie tai apdovanojimai.
Šiemet apdovanojote ne tik pačius jaunuolius, bet ir tuos, kurie visokeriopai padeda jauniems žmonėms. Kaip kilo idėja nepalikti šių asmenybių nuošaly ir įvertinti jų darbą?
Su komanda manome, kad yra svarbu apdovanoti ne tik jaunimą, bet ir žmones, kurie prisideda, kad jaunimas būtų pastebėtas bei įvertintas. Dažniausiai yra taip, kad pastebimas tik pats jaunimas, o žmonės, esantys šalia, yra nepastebėti, nors jie iš tikrųjų dėl jaunimo atlieka labai didelį darbą.
Kokiu būdu buvo išrinkti nominantai? Ar aktyviai dalyvavo savivaldybės gyventojai, siūlydami kandidatus į tam tikras nominacijas?
Pirmiausia paskelbėme viešą apklausą. Žmonės galėjo siūlyti kandidatus į tam tikras nominacijas, kurias mes jau buvom prieš tai sugalvoję. Ir žmonės siūlė. Čia buvo pirmas etapas. Antrasis etapas vyko, kai žmonės galėjo balsuoti iš trijų atrinktų asmenų. Juos atrinko specialiai sudaryta komisija. Tada išrinkome daugiausiai taškų surinkusius kandidatus. Pirmas etapas dažniausiai būna sudėtingiausias. Žmonės patys, galbūt, bijo arba nežino, ką būtų galima pasiūlyti. Antrasis etapas yra visiška priešingybė – sulaukiame labai didelio aktyvumo. Savivaldybės gyventojams rūpi šie apdovanojimai – sulaukiame palaikymo. Juk ir renginio metu susirinko pilna salė.
Kiekvienoje nominacijoje varžėsi trys kandidatai. Kaip juos atrinkote?
Sudarėme ekspertinę komisiją. Pirmajame etape žmonės turėjo pateikti kandidatus į tam tikrą nominaciją bei parašyti argumentus, kodėl būtent ta asmenybė yra verta. Šiemet turėjome naujovę – prašėme ir kiekvienai nominacijai tam tikrų įstaigų, kad pasiūlytų po vieną savo kandidatą. Vėliau su Jaunimo reikalų taryba peržiūrėjome, kas yra verti patekti į antrąjį etapą. Jame komisija bei visuomenė skaitė jau atrinktų kandidatų aprašymus, kuriuos parašyti turėjo patys kandidatai. Taip komisija bei žmonės ir išrinko nominacijų nugalėtojus.
Galima sakyti, kad šis renginys yra vienas iš solidžiausių, vykstančių mūsų savivaldybėje. Kiek laiko užtrunka suorganizuoti šį renginį? Ar esate subūrę didelę komandą?
Deja, didele komanda negaliu pasigirti. Pagrindiniai organizatoriai yra jaunuoliai iš Jaunimo reikalų tarybos. Tai yra 6 žmonės. Dar prisideda ir suaugusieji iš mūsų Jaunimo reikalų tarybos. Savanorių mažai turime, bet pats organizavimas prasidėjo nuo rugsėjo mėnesio.
Kiekvienais metais apdovanojimus puošia ir populiarūs, jaunimo mėgstami Lietuvos atlikėjai. Kaip nusprendžiate, ką pakviesti, ar atlikėjai noriai sutinka atvykti į Elektrėnus?
Esam patys jauni ir žinom, ko jaunimas klauso. Stengiamės, aišku, į biudžetą pataikyti ir rasti tą „viduriuką“: kad ir jaunimas klausytų bei žinotų, ir kad mūsų biudžeto lėšos leistų pasikviesti tam tikrą atlikėją.
Norint suorganizuoti tokio tipo renginį reikia ir nemažo biudžeto. Ar yra lengva rasti rėmėjų?
Labiausiai norime padėkoti Savivaldybei, nes be jos indėlio šio renginio iš tikrųjų nebūtų. Savivaldybė finansiškai prisidėjo labai daug. Taip pat esame dėkingi ir kitiems rėmėjams, kurie mus parėmė tiek maistu, tiek dovanėlėmis, kurias galėjome įteikti nominantams bei nugalėtojams.
Jūsų vizitinė kortelė yra ne tik „(Gal)Aktyvūs“. Jūs taip pat kasmet organizuojate ir Jaunimo veiksmo dieną. Ar yra lengva rasti bendraminčių, kurie prisidėtų prie Jūsų iškeltų uždavinių įgyvendinimo?
Manau, taip, nes jeigu nebūtų bendraminčių, turbūt tuose renginiuose niekas nedalyvautų. Jaunimo veiksmo diena – renginys daugiau specifiškesnis, kada pats jaunimas susiburia į komandas ir tikrai dega noru rašyti projektus, gerinti savo savivaldybę ir taip bandyti laimėti. Kiekvienais metais kova būna labai įnirtinga. Su apdovanojimais „(Gal)Aktyvūs“ viskas taip pat. Bendraminčių yra, kadangi jeigu jų nebūtų, tai ir nebūtų pačios iniciatyvos organizuoti apdovanojimus bei nebūtų pačių apdovanojimų.
O dabar apie pačią „(Gal)Aktyvūs“ apdovanojimų ceremoniją, vykusią lapkričio 15-ąją dieną. Pirmiausia, renginio vedėjai pristatė nominacijų sąrašą, nominantų atrankos kriterijus bei pakvietė merą Gediminą Ratkevičių pradėti renginį. Meras džiaugėsi nenutrūkstamu savivaldybininkų bendradarbiavimu su jaunuoliais, renkant ne tik „(Gal)Aktyvūs“ nominantus, bet ir „Elektrėnų žiburio“ nominacijas. Po mero kalbos prasidėjo iškilminga apdovanojimų ceremonija, kurioje buvo pagerbti ne tik labiausiai nusipelnę savivaldybės jaunuoliai, bet ir asmenys, kurie prisideda prie jaunų žmonių gerovės.
Metų jaunimo mokytojo nominacija yra skiriama pedagogui, kuris savo išskirtiniu atsidavimu, kūrybiškumu bei profesionalumu palieka ilgalaikį pėdsaką mokinių gyvenimuose.
Šiemet šią nominaciją gavo Elektrėnų „Versmės“ gimnazijos mokytoja ekspertė Augutė Liutkevičienė, dalyvaujanti seminaruose bei taip skleidžianti savo patirtį. Ji šiais metais vedė autorinius seminarus Elektrėnų savivaldybės, Trakų, Vilniaus, Telšių, Vilkaviškio rajonų mokytojams. Ši mokytoja taip pat yra leidyklos „Šviesa“ mokyklinių vadovėlių bendraautorė.
Augutė Liutkevičienė, atsiimdama apdovanojimą, sakė jautrią padėkos kalbą: „Esu labai sujaudinta. Tai yra brangiausia, kas mano gyvenime galėjo būti. Kai dirbi mokykloje daug dešimtmečių ir būti įvertintai mokinių – tai nieko geriau man nereikia. Tai geriausia motyvacija, tai daugiausia jėgų suteikiantis apdovanojimas ir pats, pats brangiausias mano gyvenime. Ačiū visiems mano mokiniams: ir esantiems, ir buvusiems. Ačiū visiems, esu labai laiminga.“
Metų jaunimo darbdavio nominacija, skirta pripažinti įmonę, organizaciją ar asmenį, kuris ypatingai prisideda prie jaunimo įdarbinimo, profesinio ugdymo ir karjeros galimybių kūrimo. Šią nominaciją paskelbė savivaldybės meras Gediminas Ratkevičius, kuris dėkojo už galimybę įteikti būtent šią nominaciją, kadangi ją laiko labai prasminga: „jaunimo įdarbinimo veikla, kuri suteikia jaunimui pajusti pinigų svorį ir taip pradėti tvakyti savo finansus.“
Šiemet metų jaunimo darbdaviu tapo Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka, kurios vizija – viešoji biblioteka, kuri yra patraukli, saugi ir patogi darbui, saviraiškai, poilsiui ir mokymuisi, skirta įvairaus amžiaus ir socialinių grupių žmonėms. Bibliotekos atstovė Vida Baranauskienė po apdovanojimo įteikimo skyrė keletą padėkos žodžių: „Labai jaudinanti akimirka ir labai jaudinantis apdovanojimas. Labai džiaugiamės, kada sužinojome, kad esame tarp nominantų. Vadinasi mūsų veikla yra matoma, mūsų darbai jums yra patrauklūs, todėl savo pirmuosius darbus ir norite dirbti pas mus. Kaip ir kiekvieni pirmi kartai, turbūt, yra labai svarbūs ir įsimenami, todėl džiaugiamės, kad tas pirmasis karjeros laiptelis, susipažinimas su darbu yra pas mus. Džiaugiamės ir kviečiame prisijungti. Ačiū už įvertinimą“.
Metų savanorio nominacija skiriama žmogui, kuris savo nuoširdžiu darbu ir atsidavimu reikšmingai prisideda prie bendruomenės gerovės.
Šią nominaciją paskelbė Aurelija Kuzmičienė sakydama, jog ji yra labai reikšminga, nes būtent dėl tokių jaunuolių – aktyvių, motyvuotų, turinčių aukštų siekių – ir turime štai tokį rezultatą, kad savanoriaudami jaunuoliai atranda savo karjeros kelią.
Vievio gimnazijos moksleivė Ivita Klimaitė šiais metais tapo Metų savanore. Ji savanoriauti pradėjo prieš trejus metus ir šis užsiėmimas tapo jos neatsiejama gyvenimo dalimi. Ivita šiais metais pradėjo ilgalaikę savanorystę „Jaunimo linijoje“. Mergina taip pat savanoriauja ir Vievio lopšelyje-darželyje, nes labai myli vaikus ir suprato, jog jos vieta yra būtent ten.
Elektrėnų savivaldybėje savanorystė yra populiari tarp jaunuolių. Daugelis iš jų pasirenka savanoriauti būtent pagal Jaunimo savanoriškos tarnybos programą. Todėl „(Gal)Aktyvūs“ renginio metu JST mentorė Aurelija Kuzmičienė įteikė šią programą baigusiems savanoriams pažymėjimus, kurie suteikia 0.25 balo prie stojimo į aukštąsias Lietuvos mokyklas. Šiuos pažymėjimus gavo šie Elektrėnų savivaldybės jaunuoliai: Emilija Kuodzevičiūtė (Elektrėnų kultūros centras), Ugnė Urbonaitė (Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Elektrėnų skyrius), Ema Veželytė (Elektrėnų kultūros centras), Evelina Giraitytė (Elektrėnų savivaldybės administracija), Vakarė Viktoravičiūtė (Elektrėnų savivaldybės administracija), Gabrielė Narkevičiūtė (Semeliškių biblioteka), Gustė Taparauskaitė (Kietaviškių kultūros centras), Karolina Šareikaitė (Semeliškių biblioteka), Eimantė Marcinkevičiūtė (Pakalniškių biblioteka), Jogaila Čižas (Semeliškių biblioteka), Adelė Šimkūnaitė (Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras), Augustė Bulyginaitė (Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka).
Dar viena nominacija – Metų tarptautinis ambasadorius, skiriama asmeniui, kuris veikia kaip tiltas tarp skirtingų kultūrų, skatina dialogą, bendradarbiavimą ir supratimą tarp jaunimo visame pasaulyje. Nominaciją paskelbė Jaunimo reikalų tarybos narys Paulius Sagevičius, paskatinęs visus jaunus žmones, kuriems yra nuo 14-os iki 29-rių, dalyvauti „Erasmus“ projektuose, kurie leidžia pamatyti daugiau pasaulio, susipažinti su naujais žmonėmis, atrasti daug naujų pažinčių. Šiais metais Metų tarptautiniu ambasadoriumi tapo Nerijus Miginis, kurio pagalba rašant projektus Elektrėnuose atidarytas Atviras jaunimo centras, finansuoti kiti jaunimui skirti projektai. Nerijus Miginis – daugiametis mokymų jaunimui ir apie jaunimą lektorius, „Erasmus+“ puoselėtojas.
Elektrėnų savivaldybės jaunimo apdovanojimuose „(Gal)Aktyvūs“ galime rasti ir Metų jaunimo ramsčio nominaciją, skirta žmogui, organizacijai ar iniciatyvai, kuri nuolat palaiko, ypatingai remia jaunimą ir skatina siekti asmeninių tikslų, rodydama ypatingą empatiją ir rūpestį. Metų ramstis yra tas, į kurį visada galima kreiptis, kai reikia pagalbos jaunuoliams įvairiose gyvenimo srityse.
Nominaciją paskelbė Elektrėnų jaunimo centro darbuotoja Kristina Plusčiauskienė, kuri prieš įteikdama apdovanojimą dalijosi iš savo patirties žinanti, kaip svarbu yra būti šalia jaunuolių, būti su jais kiekvieną dieną bei paremti juos ir skausme, ir varge, ir džiaugsme. Atplėšus voką paaiškėjo, kad Venanta Janauskienė, dirbanti Vievio atviroje jaunimo erdvėje, šiais metais gavo Jaunimo ramsčio nominaciją. Jos pagrindinis tikslas – padėti jauniems žmonėms dorotis su kylančiais iššūkiais bei atrasti savo potencialą. Kiekvienas sutiktas jaunuolis moko kantrybės, empatijos ir atjautos, įkvepia tikėti geresniu rytojumi. Venanta Janauskienė, atsiimdama apdovanojimą, padėkos kalboje sakė, kad jai yra didelė garbė ne tik gauti šią nominaciją, bet ir dirbti su jaunimu: „Kai atsiduri čia, supranti, kad ilgi vakarai, praleisti su jaunuoliais, praleisti yra ne veltui. Ačiū Jums dar kartą už tokį palaikymą“.
Dar viena nominacija – Metų talentas. Tai žmogus, demonstruojantis kūrybiškumą, nuolatinį tobulėjimą, įkvėpdamas aplinkinius savo užsidegimu ir pasiekimais. Metų talentas – pavyzdys, kaip aistra ir įgimti gebėjimai gali vesti į įsimintinus bei įkvepiančius laimėjimus. Šiemet šią nominaciją gavo Elektrėnų „Versmės“ gimnazijos abiturientė Inesa Laizorikaitė, aktyviai dalyvaujanti visuomeninėje veikloje. Ji savanoriauja „Žinau, ką renku“ – nešališkame politikos stebėsenos tinkle, neseniai baigė LMS Elektrėnų padalinio pirmininkės kadenciją, kartu su LMS padalinio savanoriais suorganizavo pirmąkart vykusią vasaros mokinių savivaldų konferenciją „Bijai vilko – neik į mišką“, kurios tikslas buvo skatinti karjeros ugdymą, savęs pažinimą ir šiltą ryšį tarp mokinių savivaldų. Inesa Laizorikaitė, atsiimdama apdovanojimą, dėkojo visiems, kas pastebėjo bei įvertino jos įdėtas pastangas visuomeninėje veikloje.
Paskutinioji jaunimo apdovanojimų „(Gal)Aktyvūs“ nominacija – Metų jaunimo renginys, skirta pripažinti išskirtinį renginį, kuris sugebėjo įtraukti jaunimą bei skatinti kūrybiškumą, pilietiškumą, socialinę atsakomybę ir padėjo jaunuoliams tobulėti įvairiose srityse. Šią nominaciją paskelbė šių apdovanojimų muzikinis svečias – Gamka. Atplėšus voką paaiškėjo,
jog Metų renginiu tapo – Vievio atvirosios jaunimo erdvės 90-ųjų diskoteka, įvykusi rugpjūčio 27 dieną bei tapusi vienu iš ryškiausių įvykių Vievio jaunuolių bendruomenėje. Šioje diskotekoje buvo galima ne tik pasinerti į 90-ųjų muzikos pasaulį, bet ir susipažinti su šio laikmečio stiliumi bei nuotaikomis.
Renginyje atminimo dovanėlėmis pagerbti ir visi kiti nominantai, kurie pretendavo gauti tam tikrą nominaciją. Pasibaigus apdovanojimų ceremonijai renginys „(Gal)Aktyvūs“ tikrai dar nesibaigė. Susirinkusius linksmino vakaro atlikėjas Gamka su grupe, norintys galėjo įsiamžinti prie fotosienelės ar pasivaišinti prie vaišių stalelio. Šis renginys dar kartą įrodė, kad mūsų savivaldybės jaunuoliai yra aktyvūs, geba suorganizuoti ne tik aukšto lygio renginius, bet ir leidžia pamatyti bei įvertinti tuos žmones, kurie savo pastangomis ir darbais prisideda prie visuomenės gerovės, taip rodydami sektiną pavyzdį.