Dar prieš keletą dešimtmečių vasarnamio sąvoka turėjo gana aiškius rėmus: jais buvo vadinami nedideli, kvadratiniai, medinių konstrukcijų nameliai, kurių pagrindinė paskirtis – suteikti prieglobstį bandantiems pabėgti nuo miesto šurmulio. Ir, nors šiandien savo sodybose nuo miesto triukšmo esame linkę slėptis ne mažiau, vasarnamis taip pat atlieka daugybę kitų funkcijų, o vaizdas sodyboje – pasikeitęs neatpažįstamai.
Todėl šiame straipsnyje nusprendėme pasidalinti naudingais patarimais bei išskirtinėmis vasarnamių idėjomis, kurios ne tik išlaisvins jūsų vaizduotę, bet ir leis į šio statinio paskirtį pažvelgti gerokai plačiau.
Vasarnamis – darbo kambarys
Pandemijos akivaizdoje stipriai pasikeitus gyvenimo būdui ir vis daugiau laiko praleidžiant namuose, pradėta gerokai daugiau dėmesio skirti nuosavų darbo erdvių kūrimui. Todėl nenuostabu, kad viena iš daugelį nuotoliniu būdu dirbančiųjų aplankiusių idėjų – darbo kambariu paversti savo vasarnamį. Juk tokiu būdu savo poilsio erdvės nereikia sutapatinti su darbo aplinka, o, norint atsipūsti nuo darbų, užtenka vos atverti lauko duris ir jūs jau mėgaujatės gamta bei grynu oru.
Viršuje pateikiame vieną modernių pavyzdžių, kaip galėtų atrodyti šiuolaikiškas, darbui skirtas vasarnamis. Reikėtų atkreipti dėmesį, jog vasarnamio paskirtis leidžia pasitelkti fantaziją kuriant tiek šio medinio namelio interjerą, tiek eksterjerą – nereikia planuoti gyvenamosios erdvės, reikalaujančios konkrečių funkcionalumų, ką neretai tenka derinti su originalia namelio išvaizdą.
Projektuojant darbui skirtą medinį namelį, ypač svarbu užtikrinti, kad jame bus pakankamai šviesu. Nors sumontuotas šiuolaikiškas apšvietimas gali daug, nėra geresnio pasirinkimo už didelį kiekį dienos šviesos. Tokiu būdu ne tik sutaupysite elektros energijos, tačiau jūsų darbo kambario erdvė taip pat atrodys kur kas didesnė. Tiesa, prie didesnės erdvės pojūčio galėtų prisidėti ir šviesios interjero spalvos. Nors savo darbo vieta rinkdamiesi medinį vasarnamį akivaizdžiai jaučiate potraukį natūraliai gamtai, nereikėtų atsisakyti namelio interjere medienos derinti su kitomis apdailos medžiagomis. Tai mediniam nameliui suteiks ne tik šiuolaikiškumo, bet ir leis sukurti gerokai originalesnį jo interjerą.
Darbo kambarys nuosavame kieme?
Nenuostabu, jog vis dažniau tokie, darbui skirti vasarnamiai įsirengiami visai ne sodyboje, o tiesiog gyvenamajame sklype, šalia savo namų. Todėl, svarbu žinoti, jog tokiu atveju būtina atsižvelgti į bendruosius statybų reikalavimus, kaip ir statant bet kokio kito tipo pagalbinį pastatą. Jei ši patalpa, pastatyta privačiame namų valdos žemės sklype ar sodo sklype, neviršys 50 m2 ploto ir 5 m aukščio, ji bus priskiriama I nesudėtingų statinių kategorijos grupei ir papildomas statybų leidimas tokiam darbo kambariui reikalingas nebus.
Vis dėlto, net ir įsirengiant mažo ploto ofisą savo kieme, jis vis tiek privalės atitikti nustatytus reikalavimus – išlaikyti reglamentuotą atstumą nuo sklypo ribos, kuris turėtų būti ne mažiau nei 3 metrai. Jeigu dėl tam tikrų priežasčių atstumo išlaikyti negalite ir jis bus mažesnis, prieš pradedant statybas privalote gauti rašytinį kaimyninio sklypo savininko sutikimą.
Dar vienas svarbus dalykas, nusprendus įsirengti ofisą nuosavame kieme – nepamiršti, kad jis bus naudojamas ne tik vasarą, bet ir žiemą. Todėl, net ir žinant tai, jog mediniai pastatai savaime užtikrina puikią šilumos izoliaciją dėl specifinių, medienai būdingų savybių, vertėtų pagalvoti apie savo medinuko apšiltinimą bei šildymą. Jei namelis pastatytas iš kokybiškų medžiagų ir pasižymi tinkamu sandarumu bei izoliacija, tiek įrengtas pečius, tiek šildytuvas greitai sušildys visas patalpas ir šilumą išlaikys gana ilgai.
Kampinis namelis
Ne visi sodo sklypai yra pakankamai dideli tam, kad juose atsidurtų poilsiui ar kitai, didesnių patalpų reikalaujančiai veiklai skirti vasarnamiai. Tačiau tai toli gražu nereiškia, kad turimos mažos erdvės negalima išnaudoti kūrybiškai. Todėl nusprendėme pasidalinti originaliu pavyzdžiu, kaip savo nedideliame sklype galite susikurti jaukų poilsio kampelį.
Tokiame namelyje galite susikurti ne tik nedidelę poilsio erdvę, kurioje laiką galėsite leisti užklupus blogam orui, bet ir apgyvendinti netikėtai aplankiusius draugus, kuriems sudėtinga rasti pakankamai vietos pagrindinėje gyvenamojoje erdvėje. Toks vasarnamis jūsų sklype gali tapti ir puikiu žaidimų kambariu vaikams, kuriame jie turės pakankamai privatumo tam, kad daugiau laiko su draugais praleistų arčiau namų. Atsižvelgiant į namelio dydį, šis dizainas galėtų pasitarnauti ir kaip daug erdvės neužimančios pagalbinės patalpos, kurias nesunkiai įsirengsite tiek savo sodyboje, tiek nuosavame kieme.
Kampinis namelis nuosavame kieme?
Nors pagalbiniai pastatai vis dar dažniausiai projektuojami, kaip paprastos, keturkampės dėžutės, ūkinį pastatą šiandien galime rasti praktiškai kiekviename sklype. Jame dažniausiai laikome pačius įvairiausius daiktus – pradedant malkomis ir sodo įrankiais, baigiant nenaudojamais, su namų ūkiu nieko bendro neturinčiais daiktais.
Didžiausias privalumas nusprendus tokias pagalbines patalpas statyti patiems – galėsite visiškai susikurti jų dizainą ir nuspręsti, kokios erdvės ar patalpų išdėstymo norite. Nors, žvelgiant iš praktinės pusės, ūkinio pastato dizainas nėra pagrindinis prioritetas, jis yra reikšmingas. Neskoningas, nepriderintas sandėliukas gali visiškai sugadinti vaizdą kieme. Ne mažiau dėmesio reikėtų skirti ir tokio pastato vidaus įrengimui.
Nusprendus tokį statinį įsirengti savo kieme, svarbu žinoti, nors, dėl mažo jo dydžio, nameliui ir nebus reikalingas statybų leidimas, toks pastatas privalo išlaikyti reglamentuotą atstumą (negali būti statomas arčiau nei 3 metrai iki sklypo ribos). Jeigu atstumas mažesnis, prieš pradedant statybas privalu gauti rašytinį kaimyninio sklypo savininko sutikimą. Privaloma laikytis ir priešgaisrinio atstumo.
Atviri vasarnamiai
Kas sakė, kad sodo namelis negali būti atviras? Taip, tai labai modernus požiūris į vasarnamį, tačiau, jei pagrindinis laikas, kai laiką leidžiate savo sodo sklype yra šeimos susibūrimai šiltuoju metų laiku, tai – puiki idėja, leisianti užtikrinti dar didesnį komfortą.
Nors šio tipo vasarnamis bus naudojamas tik šiltuoju metų laiku, nesirinkite jam laikinai išnešamų lauko baldų ar klibančio lauko stalo. Kokybiškai įrengta poilsio erdvė su stalu, kėdėmis bei patogiais krėslais, jūsų šeimos susibūrimus perkels į visiškai kitą lygmenį. Neapsiribokite vien vasarnamio funkcionalumu, investuokite ir į interjerą. Nustebsite, kokį didelį pokytį gali atnešti modernios lempos, jaukios pagalvėlės bei kiti dekoro elementai.
Vasarnamis ant ratų
Ar kada pagalvojote apie galimybe sodo namelį pasiimti kartu su savimi į pačias įspūdingiausias gamtos vietas? Nors tradiciškai į šias keliones labiau esame įpratę leistis su karavanais, medinis namelis ant ratų jūsų poilsį gali paversti kur kas komfortabilesniu.
Nors vis dar neretai girdime nuomonę, jog karavanai medinius namelius lenkia ilgaamžiškumu, profesionalų teigimu, tai – mitas. Abi namelių rūšys yra tvirtos ir ilgaamžės, jei yra pagamintos iš kokybiškų bei patvarių medžiagų ir yra prižiūrimos tinkamai. Medinių namelių statybose nėra naudojamos karavanams būdingos, ilgaamžės metalinės konstrukcijos ar plastmasė, tačiau teisingai apdirbta, kokybiška ir reguliariai prižiūrima mediena nedideliame mediniame namelyje leis jaustis kaip tvirtuose, gamta dvelkiančiuose namuose. Tiesa, kaip ir bet kokį kitą medinį pastatą, medinį namelį ant ratų privalu apsaugoti nuo išorinių veiksnių, tam naudojant specialias priemones ir dažus.
Paskutinis, tačiau ne mažiau svarbus medinio namelio ant ratų privalumas – jo išvaizda ir interjeras. Mobilūs vasarnamiai toli gražu neprimena vadinamų kemperių, o jų vidus, priešingai nei standartinių namelių ant ratų, gali būti suprojektuotas atsižvelgiant į asmeninius jūsų poreikius. Svarbu akcentuoti ir tai, jog gerai prižiūrimas, aukštos kokybės medžiagomis apsaugotas medinukas gražiai atrodys ir po 30 metų, kai šiuo atveju net ir ypatingą priežiūrą gaunančio karavano išvaizda keistis pradės jau po kelerių metų.
Taigi, kam apsiriboti savo sodo sklypu, jei vasaros atostogų metu saulę kiekvieną rytą galite pasitikti vis kitoje vietoje?
Pasakų namelis jūsų kieme
Nusprendus projektuoti nuosavą sodo namelį, neturėtumėte užgniaužti savo vaizduotės. Pažangios šių laikų statybų technologijos leidžia išpildyti didžiausias fantazijas, net jei tai – jūsų vaikų išsvajotas pasakų namelis. Pasirinkus tokį vasarnamio dizainą savo sklype, jis gali tapti ne tik puikiu žaidimų kambariu mažiesiems, bet ir funkcionuoti kaip papildoma gyvenamoji patalpa, kurioje apgyvendinsite į svečius atvykusius draugus ar artimuosius.
Tiesa, daug dėmesio skiriant namelio išorei, vertėtų nepamiršti pasirūpinti kokybiška medienos apsauga. Senstanti mediena pamažu keičia spalvą ir išvaizdą, kuriai ypač daug įtakos turi naudojamos apsaugos priemonės. Ekspertų teigimu, renkantis medienos apdailos medžiagas, bene dažniausiai susiduriama su klausimu – permatoma ar nepermatoma apdaila namui tiktų labiau.
Kalbant apie permatomą medienos apsaugą, specialistai tokią apdailą rekomenduoja taikyti labiau lygiam, obliuotam paviršiui. Tiesa, permatomos dangos ilgalaikiškumas – ypač priklauso nuo klimato sąlygų. Pavyzdžiui, retai saulės šildomos rąstinio namo pusės apdaila po 15 metų gali visiškai nepasikeisti, o saulėta, pietinė pusė gali reikalauti atnaujinimo po poros metų. Tačiau vienas didesnių permatomų priemonių privalumų yra tai, jog plonu sluoksniu padengta danga yra daug lengviau pakeičiama nei nepermatoma danga, nes nepleiskanoja, o tiesiog nublanksta arba nunyksta nuo saulės.
Dar vienas, ne mažiau svarbus kriterijus renkantis paviršiaus apdailą galėtų būti ir tai, kaip dažnai ją turėsite kartoti. Pavyzdžiui, skaidrią apdailą reikia pakartoti daug dažniau nei nepermatomą. Vis dėlto labiau nei skaidrias medienos apsaugos priemones specialistai rekomenduoja tamsintus lakus. Taip yra todėl, nes juose esantis pigmentas (t.y. spalvų dalelės) geriau sustabdo UV spinduliavimą, kuris bando suskaidyti medienos paviršiaus ląsteles. Kuo daugiau spalvų dalelių, tuo lėčiau medienos paviršius sensta. Kitaip tariant, kuo stipresnė ir mažiau permatoma medžio dažų spalva, tuo geriau ši mediena yra apsaugoma nuo saulės. Tokiu atveju pats medinis namelis tampa ilgalaikiškesnis.
Įtakos namo apsauginių priemonių veiksmingumui bei ilgalaikiškumui turi ir apsaugos priemonėse naudojamo dažų rišiklio kokybė, nes jis sudaro daugiau ar mažiau tankią plėvelę, kuri apsaugo medienos paviršių nuo išorinės drėgmės. Ši apsauga svarbi todėl, kad nuolatiniai drėgmės svyravimai sukelia medienos plėtimąsi ir susitraukimą, o tai veda į jos skilimą.
Išskirtinio dizaino vasarnamis
Dar vienas, per daug nuo pasakų šalies nenutolstantis pavyzdys – namelis, dengtas mažais veidrodžiais. Toks statinys ne tik tampa išskirtiniu dėl unikalaus eksterjero sprendimo, bet ir puikiai įsilieja į natūralią, jį supančią aplinką – ant namelio išorės sienų priklijuoti veidrodžiai atspindi aplink esantį vaizdą.
Svarbu paminėti ir tai, jog toks eksterjero pasirinkimas, dėl veidrodžių elemento, toli gražu neprimena kaimiško stiliaus, primityvaus sodo namelio, todėl jis gali puikiai derėti ir su šalia stovinčiu, moderniu pastatu. Taigi, apsvarstyti šią idėją rekomenduojame tuo atveju, jei sodo namelį ketinate statyti savo gyvenamajame sklype, kuriame jau stovi modernus gyvenamasis namas. Tokie vasarnamiai yra ne tik funkcionalūs, bet ir suteikia jūsų sklypui išskirtinį stilių.
Apmokėtas turinys