Europos naudą ir neįgalieji gaudo

Europos naudą ir neįgalieji gaudo

Virginija JACINAVIČIŪTĖ

Taikos g. 8 name įsikūrusios draugijos ir organizacijos džiūgauja. Europos Sąjungos ir Elektrėnų savivaldybės lėšomis buvo suremontuotas nusidėvėjęs pastato fasadas, atlikti kosmetiniai darbai viduje, įsigyta naujo inventoriaus. Nebūtų ko džiūgauti, jei Elektrėnų savivaldybės administracija nebūtų įgyvendinusi projekto „Bendruomeninių socialinių paslaugų plėtra“, kurį finansavo Europos regioninės plėtros fondas pagal 2007-2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programą.

Nauda kelioms organizacijoms

Taikos g. 8 name gyvenimas verda nuo savivaldybės sukūrimo prieš 15 metų. Pirmiausiai šių patalpų prireikė Elektrėnų neįgaliesiems, kurie savo iniciatyva, įvairių projektų ir Savivaldybės administracijos padedami sutvarkė pastatą, ten įsikūrė Elektrėnų krašto neįgaliųjų sąjunga ir Elektrėnų neįgaliųjų draugija. Dabar po vienu stogu sutelpa daugybė kitų Elektrėnų miesto nevyriausybinių organizacijų: klubas „Spindulys“, bendruomenė „Elektrėnų kraštas“, Diabeto klubas ir kitos smulkesnės organizacijos.

Pernai gruodį šalia visų bendrijų įsikūrė ir Pagalbos namuose tarnybos slaugos padalinys, kuris teikia dienos socialinės globos bei pagalbos namuose paslaugas. Elektrėnų savivaldybės administracijai pasitaikė proga pasinaudoti Europos Sąjungos lėšomis ir atnaujinti jau nusidėvėjusį pastatą. Kadangi pastate yra įsikūrę daug organizacijų, todėl renovacijos nauda džiaugiasi didelis būrys čia besilankančių asmenų.

Prieinamesnės paslaugos

Rengdama projektą Elektrėnų savivaldybės administracija turėjo tikslą plėtoti nestacionarias socialines paslaugas Elektrėnų mieste didinant Elektrėnų socialinių paslaugų centro teikiamų paslaugų apimtis bei gerinant jų prieinamumą ir kokybę. Kad teikiamos paslaugos būtų kokybiškos, pagal projektą buvo įsteigta 18 darbo vietų, pasinaudojant projekto lėšomis dešimt darbuotojų gavo galimybę pakelti savo kvalifikaciją. Įgyvendinant projektą buvo suremontuotas pastato fasadas, atnaujinti užimtumo, higienos kambariai, sporto salė, poilsio kambarys, kabinetai darbuotojams ir kitos patalpos veiklai organizuoti, įsigyta naujų baldų, kompiuterinės technikos. Po renovacijos dirbti socialiniams darbuotojams tapo lengviau, nes įsikūrus pirmame aukšte tapo lengviau suteikti techninę pagalbą – išduoti neįgaliojo vežimėlius, vaikštynes. O ir patiems senyvo amžiaus ar neįgaliems žmonėms tapo lengviau pasinaudoti jiems suteikiamomis paslaugomis. Pavyzdžiui, atvykę pasitikrinti sveikatos Asmens sveikatos priežiūros centre, jie gali užsukti į visai šalia esantį Slaugos padalinį pailsėti naujai įrengtame poilsio kambaryje, pasižiūrėti televizoriaus ar pasinaudoti kompiuteriu. Poilsio kambarys labai praverčia ir tuomet, kai reikia palaukti, kol skalbykloje skalbiasi drabužiai, kol palydėtam asmeniui daromas masažas ir pan.

Vienas projekto uždavinių buvo suteikti galimybę neįgaliesiems tobulinti savo socialinius įgūdžius, reikalingus kasdieniniame gyvenime ir darbe. Projekto organizatoriai tikisi, kad galimybė naudotis kompiuteriais, bendravimas ir bendra veikla skatins senyvo amžiaus ar neįgalių asmenų tobulėjimą, adaptaciją bei pasaulietiškumą. Projekto organizatoriai jau mato rezultatą, kad įgyvendinus projektą sumažėjo neįgaliųjų asmenų socialinė atskirtis, pagerėjo jų gyvenimo kokybė. Įrengus naujas patalpas, atsirado geresnės sąlygos dirbti ir su socialinės rizikos šeimomis.

Reikalingas projektas

Projekto „Bendruomeninių socialinių paslaugų plėtra“ vertė – 460 tūkst. litų. 391 tūkst. litų buvo skirta iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programą, 69 tūkst. litų išlaidų padengė Elektrėnų savivaldybė. Didžiausią dėmesį projekto organizatoriai teikė pastato remontui, todėl jam buvo skirta net 408 tūkst. litų. Iš šios dalies taip pat buvo įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, pastatyti suoleliai lauke. Socialinės paramos skyriaus vedėja Violeta Šimkūnienė sako, kad projektas buvo naudingas ir reikalingas, nes sename pastate buvo labai šalta. Dabar sąlygos dirbti, ilsėtis, bendrauti ir dalintis patirtimi tapo žymiai palankesnės ir darbuotojams, ir lankytojams. Neįgalumą turintis Stasys Sabinas sako, kad anksčiau per kiaurą stogą pratekėdavo vanduo, laukinės sienos buvo pajuodusios nuo pelėsio. Dabar aplinka jauki, nėra jokių pašalinių nemalonių kvapų. Organizacijas lankantys nariai itin patenkinti suremontuota sale, kurioje vyksta dalykiniai susirinkimai ir renginiai.

Judėjimo negalią turinti Audra vairuoja automobilį, todėl ji itin patenkinta naująja automobilių stovėjimo aikštele. Nutiesus aikštelę, buvo pastatytas ženklas nurodantis, kur yra neįgaliesiems skirtos vietos, todėl sveikieji nebegali statyti mašinų į vietas, esančias šalia įėjimo. Ji sako, kad neįgaliesiems labai patinka ir naujai įrengtas pandusas. Jis padengtas neslystančia danga, todėl nėra pavojaus paslysti, kai lauke šlapia ir slidu.

Elektrėnietis Steponas laukia klubo sąnario keitimo operacijos, o iki jos tenka kentėti skausmus. Kai skauda, žmogus skaičiuoja kone kiekvieną žingsnį, todėl itin patogu, kai norint pasiimti judėjimą palengvinančių priemonių, nereikia lipti laiptais, kaip buvo anksčiau.

Kuriame ateitį

Šalis, kaip ir šeima, stipri yra ta, kuri rūpinasi savo žmonėmis, ypač tais, kuriems patiems sunku savimi pasirūpinti. Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama Lietuvai akivaizdžiai padėjo suklestėti, o įgyvendinus šį projektą, naudą pajuto tie, kuriems jos labiausiai reikia – neįgalieji bei senyvi asmenys. Už Europos Sąjungos 2007-2013 metų struktūrinių fondų lėšas skirtinguose Lietuvos regionuose įsteigta ar modernizuota 60 nestacionarių socialinių paslaugų įstaigų, kuriose teikiama pagalba suaugusiems asmenims su negalia, neįgaliems ir sutrikusio intelekto vaikams, pagyvenusiems asmenims, socialinės rizikos šeimoms ir smurto šeimoje aukoms, taip pat kitiems gyventojams, susiduriantiems su socialinėmis problemomis. Remiami dienos socialinės globos centrai, socialinės priežiūros centrai, savarankiško ir laikino gyvenimo namai ir mišrios globos įstaigos, kuriose teikiamos įvairios socialinės paslaugos.

Pagal šios priemonės antrąjį etapą, be jau išvardintų veiklų, remiama dar viena nauja veikla – psichosocialinės pagalbos centrų įkūrimas arba modernizavimas. Šiems projektams Lietuvoje skirta per 80 mln. litų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų