Virginija Jacinavičiūtė
Vievio kultūros centro organizuojamas projektas „M.K. Čiurlionis. Pasaulį vaizduojuos kaip didelę simfoniją“ Elektrėnų savivaldybės žmonėms suteikia išskirtinę progą susitikti su iškiliomis asmenybėmis, kurių gyvenimui ryškų antspaudą uždėjo didysis Lietuvos talentas M. K. Čiurlionis. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Elektrėnų savivaldybė.

Lapkričio 10 d. Elektrėnų meno mokykloje lankėsi ir kompozitoriaus kūrinius grojo pianistas ir muzikologa Vytautas Landsbergis, Elektrėnų savivaldybės bei aplinkinių miestų meno mokyklų atlikėjai.
V. Landsbergis Lietuvoje žinomas ne tik kaip politikas, bet ir kaip meno, muzikos, kultūros istorikas, kultūrologas ir publicistas, išleidęs apie 150 leidinių, kuriuose daug dėmesio skirta M. K. Čiurlionio kūrybai. V. Landsbergis suredagavo ir išleido visus M. K. Čiurlionio kūrinius fortepijonui. Dėstė fortepijoną Vilniaus M. K. Čiurlionio muzikos mokykloje. 1969 m. apsigynė mokslų kandidato disertaciją „M. K. Čiurlionio kompozitoriaus kūryba“.
1975 m. už monografiją „Čiurlionio kūryba“ apdovanotas Lietuvos TSR premija. 1994 m. Lietuvos muzikos akademijoje apgynė habilituoto daktaro disertaciją „M. K. Čiurlionis. Laikas ir turinys“. V. Landsbergis lig šiol yra M. K. Čiurlionio draugijos pirmininkas.
Visus šiuos faktus nesunku rasti laisvojoje enciklopedijoje „Vikipedija“, bet vieno su Vieviu susijusio fakto enciklopedijoje nėra įrašyta. Kaip pasakojo V. Landsbergis, 1988 m. Vievyje jis nuo Sąjūdžio kandidatavo į TSRS Aukščiausiosios tarybos liaudies deputato vietą. Pasakojo surinkęs daugiausiai balsų iš visų kandidatų, bet tų balsų nepakako. Po metų Liaudies deputatu V. Landsbergį išrinko panevėžiečiai.

Praturtinę istorijos žinias susirinkusieji nekantravo išgirsti, kaip M. K. Čiurlionio kūrybą skambina V. Landsbergis. Garbingas svečias kalbėjo, kad Čiurlionis yra nepaprastas menininkas. „Ne todėl, kad jis prasimanė visokių fantazijų, o todėl, kad jis jautė, kas yra aplinkui, kas yra tas pasaulis: ir debesys, ir miškas, ir Nemuno raibuliai. Visa, kas yra aplinkui, yra svarbu, yra man padovanota“, – apie M. K. Čiurlionio kūrybą kalbėjo V. Landsbergis ir kvietė muzikos ne tik klausyti, bet ir įsiklausyti. Svečias nuogąstavo, kad nepavyks gerai sugroti, nes seniai to nedaręs, bet kuklintis nevertėjo – be abejonės, kūriniai skambėjo profesionaliai.
Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybos koncerte skambėjo Lietuvos meno mokyklų mokinių ir mokytojų atliekami kūriniai. Daugiausiai kūrinių paruošė Vievio meno mokykla.
Preliudą d-moll iš ciklo „Devyni vargoniniai preliudai“ atliko Simona Zagorskaitė ir mokytoja Asta Karpičienė (mok. A. Karpičienė), preliudą As-dur atliko Deimantė Sabaitytė, o b-moll – Nojus Bradauskas (mok. Gražina Petrauskaitė), preliudą g-moll grojo Miglė Marija Važnevičiūtė ir Meda Jovaišaitė (mok. V. Sotnikovienė ir I. Jasaitienė), preliudą h-moll atliko Gaudrė Petrauskaitė ir Liauda Vaitkūnaitė-Ragauskienė, preliudą vargonams Nr.1 d-moll sugrojo Gabija Kazlauskaitė ir Liauda Vaitkūnaitė-Ragauskienė (mok. Liauda Vaitkūnaitė-Ragauskienė).
Elektrėnų meno mokyklai atstovavo mokytojos Ona Navickienė (fortepijonas) ir Ona Abarytė-Liaškovienė (smuikas), sugrojusios preliudą.
Preliudą b-moll, op. 3 Nr. 1. atliko svečias iš Trakų meno mokyklos – Linas Mečkovskis (mok. Rasa Kanišauskaitė).
Koncerte taip pat dalyvavo M. K. Čiurlionio menų mokyklos auklėtinės: preliudą A-dur atliko Elžbieta Šapauskaitė (mok, Vilija Geležiūtė), o noktiurną cis moll – Aurelija Vanagaitė (mok. Gabrielė Kondrotaitė).
Muzikinis trečiadienio vakaras baigėsi įteikus padėkos raštus, saldžias dovanas bei įsiamžinus bendroje dalyvių nuotraukoje.
O šiandien (11-19), 18 val. Elektrėnų meno mokykloje vyks koncertas „Čiurlionis kitaip“, kuriame koncertuos pianistas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas prof. Petras Geniušas bei kompozitorius, prodiuseris, džiazo atlikėjas saksofonininkas Liudas Mockūnas.