Tik Elektrėnai ir Rietavas buvo tie išrinktieji miestai, į kuriuos koncertuoti atvyko XXVI Tarptautinio jaunųjų muzikų festivalio dalyviai. Tačiau elektrėniškiai kovo 30-ąją to neįvertino, tad Meno mokyklos salė nebuvo tokia pilna, kaip norėtųsi.
Pirmasis scenoje pasirodė Rokas Makštutis, klarnetu atlikęs du XVIII a. kūrinius. Tyrais ir skaidriais klarneto garsais pasklido čeko Františeko Kramaržo ir Gaetano Donizetti muzika. Keturiolikmetis R. Makštutis jau septintus metus mokosi Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijoje. Talentingas klarnetininkas auga muzikuojančioje šeimoje, tad Elektrėnuose Rokui akompanavo mama Jolita Makštutienė. Roko kūrybinis kelias paženklintas aukštais įvertinimais: Grand Prix tarptautiniame konkurse „Trofeo Musicale“, pirmosios vietos tarptautiniuose konkursuose „Kaunas Sonorum“, „Czech Clarinet Art“ (Čekija), „Jaunasis muzikas“ (Latvija), „Saverio Mercadante“ (Italija), „Muzikuojame su draugu“ (Latvija) ir kt. Prieš dvejus metus Rokui buvo paskirta „Maxima“ stipendija ir kompozitorės Zitos Bružaitės vardinė premija „Solo“ už ryškius pasiekimus muzikos srityje, o pernai jį garbės raštais apdovanojo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė bei Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis.
P. Banaitytė
Smuiku Charles Beriot muziką Koncertas Nr. 9 atliko Paulina Banaitytė. Minorine tonacija atliktas XIX a. kūrinys buvo toks stiprus ir jautrus, kad kūnu bėgiojo šiurpuliukai. Atlikti kūrinį Paulinai padėjo koncertmeisterė Goda Stanionytė. Trylikametė smuikininkė Paulina nuo pirmos klasės mokosi Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijoje, kur šiuo metu lanko šeštąją klasę. Jau ketverius metus iš eilės ji nuolat pelno apdovanojimus respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose. IV tarptautiniame konkurse „Olimpo musicale“ ji iškovojo Grand Prix, I vieta jai atiteko respublikiniame Jono Urbos styginių instrumentų konkurse, prestižinio Nacionalinio Balio Dvariono pianistų ir stygininkų konkurse tapo laureate bei pelnė tarptautinio Balio Dvariono pianistų ir styginių konkurso diplomą. Atlikėja Kauno filharmonijoje grojo solo su Juozo Naujalio muzikos gimnazijos ir Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos simfoniniu orkestru.
P. T. Mašanauskas
Paskutinysis koncerte pasirodė violončelininkas Pijus Titas Mašanauskas. Jam akompanavo Jūratė Kuodytė. Pijus keturstygiu instrumentu meistriškai atliko Sergejaus Rachmaninovo Preliudą violončelei ir fortepijonui. Vilniuje gimęs Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos aštuntokas šiuo metu yra septintųjų-aštuntųjų klasių kamerinio orkestro violončelių koncertmeisteris. Pijus Titas nuolat dalyvauja mokyklos Styginių instrumentų skyriaus organizuojamuose bei tradiciniuose „Viva la musica“ koncertuose, o prieš šešerius metus tapo respublikinio Jono Urbos stygininkų konkurso laureatu. Talentingas jaunuolis mėgsta muzikos improvizacijas, jo balsą galima išgirsti kino teatruose rodomų animacinių filmų herojų tekstuose.
Sektini pavyzdžiai
Jauni ir labai talentingi – tai žodžiai, tiksliausiai apibūdinantys atlikėjus, kovo 30-ąją koncertavusius Elektrėnų meno mokykloje. Šie atlikėjai aukščiausius įvertinimus pelnė įvairiuose tarptautiniuose konkursuose, deja, elektrėniškiai, to nežinojo ir į koncertą susirinko negausiai. Svarbiausia, kad gabius muzikantus išgirdo Elektrėnų meno mokyklos mokiniai, kurie laisvalaikį su mobiliaisiais telefonais rankose iškeitė į popietes mokykloje, kur gilina muzikos ir dailės žinias. Gal susitikimas su įvertintais atlikėjais ir Elektrėnų meno mokyklos mokinius įkvėps sekti tuo pavyzdžiu, atrasti motyvacijos dirbti dar daugiau, stengtis dar labiau. Gal greitai Tarptautiniame jaunųjų muzikų festivalyje išvysime ir Elektrėnų savivaldybės atstovus.
Apie festivalį
Tarptautinio jaunųjų muzikų festivalio tradicija užgimė kartu su Lietuvos nepriklausomybe. Šiemet, kovo 30–balandžio 1 dienomis, jau 26-ąjį kartą talentingiausi viso pasaulio vaikai sugužėjo į Kauno valstybinę filharmoniją. Festivalis per daugiau nei ketvirtį amžiaus tapo neatsiejamu nuo Kauno ir visos Lietuvos kultūros renginiu, kiekvieną pavasarį atveriančiu kelią į profesionaliąją sceną vis naujiems jaunosios kartos atlikėjams, kurių vardai vėliau suspindi garsiausių pasaulio koncertinių erdvių afišose.
Iki šešių koncertų ciklo išsiplėtęs festivalis šiemet peržengė Kauno valstybinės filharmonijos sienas – du festivalio dalyvių koncertus išgirdo į Elektrėnų ir Rietavo meno mokyklų sales susirinkę klausytojai. Pradedamojo ir baigiamojo festivalio koncertų metu solistams akompanuos simfoniniai orkestrai. Festivalio atidarymo vakarą ryškiausius Lietuvos talentus pristatė Jono Janulevičiaus diriguojamas Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijos simfoninis orkestras. Užbaigiant festivalį jo dalyvius muzikinio olimpo link lydėjo Kauno miesto simfoninis orkestras (vyr. dirigentas Constantine Orbelian (JAV), vadovas Algimantas Treikauskas), kuriam dirigavo Ričardas Šumila.
Parengė Virginija Jacinavičiūtė