Julija KIRKILIENĖ
Bendruomenė „Elektrėnų kraštas“ spalio 28 dieną gausiai susirinko į susitikimą su Elektrėnų seniūnu Antanu Šalkausku, Policijos komisariato viršininku Andžej Grudinskij ir Viešosios policijos skyriaus viršininku Edgaru Telinsku. Porą valandų bendruomenė diskutavo su svečiais apie tvarką mieste, bet, pasak PK viršininko, diskusijos yra geras dalykas, tik neveiksmingas, kol žmonės nebus pilietiški, nesijaus savo miesto šeimininkais.
Pinigai paleisti vėjais
Seniūną A. Šalkauską labiausiai neramina miesto chuliganai, niokojantys vaikų žaidimo aikšteles, suolelius, laužantys šunų ekskrementų dėžes, šiukšliadėžes ir kita. Apytiksliais seniūnijos paskaičiavimais, sulaužyto inventoriaus remontui seniūnija kiekvienais metais išleidžia apie 130 tūkst. litų. Policija chuliganams yra negailestinga – kai tik gali nubausti, baudžia be pasigailėjimo, t. y. surašo protokolą ir perduoda savivaldybės administracinei komisijai, kuri skiria baudas. Smulkius chuliganizmus ir vagystes išaiškinti dažnai padeda vaizdo kameros, bet retai patys piliečiai. A. Grudinskij mano, kad naktimis ne vienas senjoras, išėjęs parūkyti, galėtų pastebėti nenaudėlius, darančius nusikaltimą, ir pranešti policijai, nufotografuoti, deja, tokių pranešimų pareigūnai gauna mažai. A. Grudinskij kvietė gyventojus jungtis į saugios kaimynystės bendruomenes, saugoti savo bei savo miesto turtą ir patiems jaustis saugiai.
Kapaštėlio ežerėlis
bus sutvarkytas
Į klausimą, kodėl seniūnija apleido Kapaštėlio ežerėlį, esantį Pergalės gatvėje, seniūnas atsakė, kad jau derinamas projektas tos vietos sutvarkymui. Seniūnija neturi darbininkų, galinčių išvalyti ežerėlį nuo užverstų medžių, tai yra savivaldybės prioritetas. Bet elektrėniškiai ilgai laukę, dar gali palaukti, kad tas mažas ežerėlis būtų sutvarkytas panašiai, kaip tvenkinys Šviesos gatvėje: bus aptvertas, padarytos krantinės, nupjauti nereikalingi medžiai. O kol kas seniūnija apie tą ežerėlį gali tik šiukšles, kurias elektrėniečiai išmėto, surinkti.
Pusšimtis prašymų medžiams išpjauti
Seniūnas sako, kad dabar gyvename tokiu laikotarpiu, kai pagyvenusių elektrėniškių anūkai prašo išpjauti tuos medžius, kuriuos jų seneliai sodino. Iš tiesų, suaugę medžiai savo šakomis remiasi į daugiabučių langus, o šviestuvai apšviečia ne miestą, bet medžių šakas. Šiuo metu seniūnijoje esą užregistruota per 370 prašymų medžiams pašalinti, bet tai padaryti galima tik turint leidimus ir lėšų medkirčiams sumokėti. Seniūnijoje už pašalpas dirbantys žmonės tokių darbų atlikti negali, o ir tie žmonės, pašalpas pradėjus skirstyti savivaldybei, kažkur staigiai išnyko. Bendruomenė taip pat diskutavo apie lapų grėbimą – gal lapus, kaip daroma kitose pasaulio šalyse, nugrėbti reikėtų tik nuo kelio ir šaligatvių?
Apie saugumą
Bendruomenei aktualūs visi klausimai – pradedant beglobėmis katėmis ir baigiant ūkininkų turgeliuose prekyba lenkiškomis bulvėmis. Bet labiausiai bendruomenei susitikimo svečiai galėtų padėti sureguliuoti automobilių statymo vietas. Pareigūnai ragino gyventojus būti pilietiškus, fotografuoti blogai pastatytus automobilius ir nuotraukas atsiųsti policijai. Pareigūnams to užtenka, kad automobilių savininkus galėtų nubausti, nes baudos yra geriausia priemonė netvarkingiems vairuotojams sudrausminti. Bet pareigūnus dar labiau nei vairuotojai, neramina nedrausmingi pėstieji. Policijos viršininkas senjorus ragino vaikštant tamsiu paros metu atšvaitus laikyti ne rankinėse, bet prisisegti matomose vietose, vaikščioti tik per perėjas ir tai tik gerai apsižvalgius ir įsitikinus, kad yra matomi. Pareigūnai taip pat dar kartą bendruomenę informavo, kaip triukšmautojams tenka patuštinti pinigines. Triukšmingiems kaimynams, kuriems iškviečiami pareigūnai, pirmą kartą tenka sumokėti tik simbolinę baudą, bet antrą kartą iškviesti pareigūnai triukšmautojams gali kainuoti iki 1 tūkst. Lt. Tiesa, ir kaimynams reikėtų būti supratingesniems – jeigu namuose remontas, ar koks kitas nepiktybinis triukšmas, galima su kaimynais ir gražiuoju susitarti.
Apie apgavikus
A.Grudinskij stebisi, kaip vis atsiranda patiklių žmonių, sukčiams atiduodančių savo sutaupytus pinigėlius. O sukčiai vėl suaktyvėjo prieš litų keitimą į eurus. Pareigūnas dar kartą akcentavo ir prašė priminti savo artimiesiems ir skaitytojams, kad niekas namuose nekeičia pinigų, kad euro pakeitimas nebus geresniu kursu, kad namuose niekas nei mokesčių renka, nei pensijų kelia ir t.t. Įvairių apgavikų pareigūnams sutikti tenka ir neįprastose vietose. Pasirodo, net narkotikų prekeiviai savo klientus apgaudinėja: kartais į rūkomą žolę narkotinių medžiagų įmaišo, o kartais vietoj narkotikų ir aspiriną parduoda. Įvairiomis apgavystėmis naudojasi ir vagys. Pavyzdžiui, automobilių ratų vagys į kuprines prisideda plytų, ant kurių pakelia automobilį nuiminėdami ratus. Bet A. Grudinskio nuomone, daugumą apgavysčių būtų galima demaskuoti lengviau, jei žmonės būtų aktyvesni.
Vieni kitiems reikalingi
Susitikimas bendruomenėje „Elektrėnų kraštas“ šiais metais buvo pirmas ir parodė, kad pareigūnai, miesto vadovai ir bendruomenė vieni kitiems yra reikalingi ir daugelį problemų galėtų išspręsti ne diskutuodami, o veikdami. Pavyzdžiui, seniūnas mano, kad bendruomenė galėtų daryti apklausas, ko žmonės pageidauja iš miesto vadovų, o šie žinotų, kurias problemas spręsti būtina pirmiausia. Be to, seniūnijos specialistams lengviau kalbėtis su grupės žmonių atstovu nei su pavieniais, kurie ateina su skirtingomis problemomis. Policijos pareigūnai, aktyviai bendradarbiaujantys su savivaldybės vadovais, taip pat norėtų bendradarbiauti ir su bendruomene. Komisariato viršininkas net savo mobiliojo telefono numerį padiktavo bendruomenės nariams ir kvietė visad užeiti pas jį ir pakalbėti apie žmonių ir aplinkos saugumą, o pamačius daromą nusikaltimą nedelsiant skambinti ar jam asmeniškai, ar policijos komisariato telefonais, kurie spausdinami laikraštyje, ar bendruoju pagalbos telefonu 112, svarbu tik užbėgti nusikaltimui už akių, svarbu kiekvienam bendruomenės nariui konkrečiais darbais prisidėti prie to, kad Elektrėnuose gyventi būtų saugu.