Dešiniųjų statytiniui – nemalonūs priminimai

Dešiniųjų statytiniui – nemalonūs priminimai
Vytautas BRUVERIS
LR korespondentas

Norėdami kuo greičiau į valstybės įmonių vadovų postus susodinti savus, tarp jų – ir giminaičius, valdantieji konservatoriai, atrodo, griebia, kas pakliūva po ranka. Po kiek laiko ima aiškėti, kad politikų statytiniai įmonėse elgiasi lyg namuose.

Neseniai įtarimai valdiškų pinigų švaistymu ir grobstymu užgriuvo buvusį Kruonio HAE vadovą Laimoną Lukočių – vieno įtakingiausių konservatorių Seimo nario Arvydo Vidžiūno pusbrolį.
Pagrindinėse šalies energetikos įmonėse karjeros laiptais sėkmingai kopiančio L.Lukočiaus įdirbiu Kruonio HAE susidomėjo Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
Vadovą pasivijo skundas
Kruonio HAE L.Lukočius pradėjo vadovauti praėjusių metų balandį, o iki tol dirbo privačiose įmonėse, prekiaujančiose naftos produktais.
Šią vasarą L.Lukočius tapo Lietuvos elektrinės generaliniu direktoriumi.
Politikos užkulisiuose tuomet buvo tvirtinama, kad sėkminga šio konservatoriams artimo asmens karjera – tik dalis gerai sustyguoto valdančiosios partijos žygio prie šalies energetikos sektoriaus svertų.
Bet L.Lukočiaus karjerą pastaruoju metu aptemdė sunkūs kaltinimai, jam mesti teisėsaugą pasiekusiame skunde.
Šį skundą pasirašę Kruonio HAE darbuotojai ne tik maldauja „užkirsti kelią nesuvaldomai korupcijai” tokiose strategiškai svarbiose įmonėse.
Skundo autoriai išdėstė daugybę itin detalių kaltinimų – įvairaus pobūdžio nusižengimais ir nusikaltimais įtarinėjamas ne tik įmonei vadovavęs L.Lukočius, bet ir kai kurie jo kolegos.
Šis kaltinimų sąrašas neseniai pakliuvo į Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiojo prokuroro Algimanto Kliunkos rankas.
Prokuroras skundą persiuntė STT Kauno valdybos vadovams, kurie ir turėtų išnagrinėti jo pagrįstumą.
Pinigai – vadovo transportui?
Kruonio HAE darbuotojais prisistatantys skundo autoriai L.Lukočių pirmiausia kaltina tuo, kad jis elektrinės kasą panaudojo savo asmeninėms reikmėms.
Skunde teigiama, kad įmonės vadovas tarnybiniu automobiliu naudojosi kaip nuosavu, be to, elektrinei buvo išnuomojęs savo asmeninį automobilį „Volkswagen Touareg”.
Degalus šiam automobiliui taip pat esą tiekdavo įmonė, sumokėdavo ir už L.Lukočiaus privataus automobilio remontą, techninę apžiūrą.
Anot skundo autorių, elektrinės lėšomis buvo sumokėta ir už kitos L.Lukočiaus transporto priemonės – katerio – priežiūrą.
„2010-ųjų birželio pradžioje į Kruonio HAE buvo atvežtas kateris, priklausantis L.Lukočiui.
Įmonės patalpose buvo atliktas laivo kapitalinis remontas, kuriam reikalingas medžiagas pirko Kruonio HAE. Kad laivas galėtų pradėti vėl plaukioti, buvo įdarbinti ir įmonės darbuotojai – juk prasidėjo vasara”, – rašoma skunde. 2 psl.>>
Taip pat tvirtinama, kad įmonė sumokėjo ir už L.Lukočiaus studijas Kauno technologijos universitete, į kurias vadovas važinėjo tarnybiniu automobiliu.
Užkliuvo viešieji pirkimai
Buvęs Kruonio HAE vadovas ir jo kolegos – pirmiausia dabartinis laikinasis įmonės vadovas Gintaris Mekas – kaltinami ir tuo, kad vykdė neskaidrius viešuosius pirkimus.
Neskaidrūs esą buvo ir įmonės patalpų rekonstrukcijos bei remonto pirkimai, transporto įmonės paslaugų įsigijimas.
Skundo autoriai prokurorams tvirtina, kad ta pati statybų bendrovė, kuri ilgus metus laimėdavo visus Kruonio HAE skelbtus konkursus, už 300 tūkstančių litų įrengė naujus įmonės vadovybės kabinetus, o už 600 tūkst. litų – įmonei maitinimo paslaugas teikiančios bendrovės patalpas.
Ši įmonė esą net nėra sudariusi nuomos sutarties, o jos direktorė yra įdarbinta Kruonio HAE administracijoje.
Pašalpos – pobūviams
Taip pat skunde teigiama, kad Kruonio HAE vadovai ir jiems ištikimi darbuotojai itin plačiai švenčia asmenines šventes, pavyzdžiui, gimtadienius.
„Įmonėje rengiami vakarai su spiritiniais gėrimais. Jubiliatui išrašoma pašalpa „dėl šeimyninių aplinkybių”, siekianti 4 tūkstančius litų, už kuriuos ir nuperkama maisto bei gėrimų.
Tokiems baliams per pašalpas išleidžiama apie 50 tūkst. litų per metus”, – teigiama skunde.
Tiria patys save
„Lietuvos rytas” Kruonio HAE vadovaujančios bendrovės „Lietuvos energija” oficialiai pasiteiravo, ar skunde išdėstyti kaltinimai yra teisingi.
Šios įmonės taip pat buvo paklausta, ar Kruonio HAE finansine veikla nepradėjo domėtis specialiosios tarnybos, pirmiausia STT.
Tačiau aiškių atsakymų į šiuos klausimus „Lietuvos energija” taip ir nepateikė. Ji tik pranešė, kad yra informuota apie Generalinę prokuratūrą pasiekusį skundą bei šio skundo turinį ir dabar tiria pati save.
Mat, „Lietuvos energijos” tvirtinimu, jos administracijoje spalio 19-ąją buvo sudaryta speciali darbo grupė.
Ji per 10 darbo dienų turi pateikti išvadas dėl skunde išdėstytų kaltinimų.
Tuo tarpu pats L.Lukočius jam adresuotų kaltinimų paneigti arba bent pakomentuoti nepanoro. Pareiškęs, kad „remiasi subordinacija”, jis tik pakartojo tą patį, ką pranešė „Lietuvos energijos” administracija.

www.lrytas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų