Darbai ir vargai seniūnijose

Darbai ir vargai seniūnijose

Julija KIRKIELIENĖ

Savivaldybės vadovai kovo pradžioje aplankė visas aštuonias seniūnijas, susitiko su gyventojais, išklausė jų problemas ir pasigyrė savo darbais. Kartu su jais susitikimuose, pavadintuose sueigomis, dalyvauti laiko surado Elektrėnų policijos komisariato viršininkas Andžej  Grudinskij,  Elektrėnų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir Elektrėnų komunalinio ūkio vadovai.

Šių metų sueigos išsiskyrė aktyviu žmonių dalyvavimu ir pastebimu priešpriešos sumažėjimu tarp žmonių ir vietinės  valdžios. Problemos visose seniūnijose panašios: vis dar ne visi keliai suremontuoti, neprižiūrimi šunys ir vandens kokybė, smurtaujama šeimose ir deginama žolė. Seniūnijose sudarytos komisijos, tiriančios, ar teisingai dalijamos ir panaudojamos pašalpos. A. Grudinskij visuose susitikimuose dėkojo savivaldybės vadovams už pagalbą pareigūnams ir ragino jaunuolius ateiti dirbti į policiją. Jaunuolius dirbti kvietė ir Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vadovai, kurie visuose susitikimuose ragino žmones nedeginti žolės ir taip išvengti nelaimių bei neprarasti Europos Sąjungos išmokų. Susitikimuose nedalyvavo Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėjas Antanas Aleksiūnas. Su juo žemdirbiams seniūnijose bus organizuojami specialūs susitikimai.  Šiemet susitikimai su gyventojais pradėti buvo nuo Elektrėnų seniūnijos. Iki sueigų seniūnai savo ataskaitas pristatyti turėjo seniūnaičiams.

IMG 0975Gyvenimas Elektrėnų seniūnijoje

Elektrėnų seniūnijoje gyvena 13700, t.y. apie 60 proc. savivaldybės gyventojų.  2013 metais, skirtingai nei paskutiniuosius trejus metus, gimė daugiau piliečių nei mirė: gimė 301, mirė – 268. Į Elektrėnus gyventi taip pat atvyko beveik 5 kartus daugiau žmonių nei išvyko. Elektrėnų seniūnijoje dirba 9 žmonės, kurie teikia paslaugas seniūnijos gyventojams. Į sueigą atvyko įmonių ir įstaigų, nevyriausybinių organizacijų vadovai, bet eilinių gyventojų sueiga nesudomino.

Kad negatyvas neužgožtų pozityvo, seniūnas Antanas Šalkauskas pirmiausia išvardijo gerus darbus, pabrėždamas, kad Elektrėnai tikrai nėra apleistas miestas ir kiekvienais metais gražėja.  Mieste pastatyta 40 suoliukų, 4 reklaminiai stulpai, prižiūrimos 48 vaikų žaidimo aikštelės, įvažiavimų žieduose ir gėlinėse žydi gėlės, kurias reikia prižiūrėti. Taupydami lėšas, seniūnijos želdinių prižiūrėtojai didžiajame įvažiavimo žiede pasodino daugiamečių augalų. Seniūnas pastebėjo, kad padarius keletą reidų dėl gyvūnų taisyklių laikymosi, įrengus šunų vedžiojimo aikšteles ir  šunų ekskrementams dėžes, žmonės  įprato jomis naudotis, todėl miestas tapo daug švaresnis, o įrengtos stebėjimo kameros sumažino sulaužyto inventoriaus dėl chuliganiškų paskatų skaičių.  Bet prie kiekvienos vaikų žaidimo aikštelės kameros nėra, tad seniūnijai inventoriaus remontui ir pernai teko išleisti per 100 tūkst. litų. Seniūnija prižiūri paplūdimius. Pusiasalyje dažnai sulaužomas inventorius, o miesto paplūdimyje yra įrengtos stebėjimo kameros, todėl chuliganiškų išpuolių yra mažiau. Į miesto paplūdimį seniūnijos rūpesčiu kiekvienais metais atvežama smėlio. Šiais metais seniūnas pažadėjo prie dviračio tako suoliukų skirtingose vietose  pastatyti net 20 dviračių stovų. Miestą tvarkyti seniūnijai padeda už pašalpas atidirbinėjantys žmonės, bet seniūnas jų darbu nėra patenkintas: prie kiekvieno atidirbinėjančio reikia po prižiūrėtoją statyti. Gyventojai seniūno klausė apie „Vaikų pasaulio“ ateitį, valkataujančias kates ir paplūdimio neveikiančią čiuožyklą.

Bendruomenių veikla

Elektrėnų seniūnijos sueigoje apie atliktus gerus darbus informavo Abromiškių ir Žebertonių bendruomenių pirmininkės Audrutė Jančiauskienė ir Rasuolė Mistrulli bei bendruomenės „Elektrėnų kraštas“ pirmininkas Vladimir Fedotov.  Žebertonių bendruomenės pirmininkė susirinkusiesiems net filmuką apie vykdomus ar įvykdytus projektus parodė, kad susirinkusieji žinotų, jog Europos Sąjungos milijonai panaudojami tikslingai.

Abromiškių bendruomenė, pasak pirmininkės A. Jančiauskienės, dirba jaunimo tautiško auklėjimo kryptimi. Elektrėniškiams belieka  pavydėti Abromiškėse ir Žebertonyse įrengtų sporto aikštynų, tad jie ten dažnai  užsuka pasportuoti. Bendruomenės skundėsi, kad saviškiams ne visada vietos aikštynuose lieka. Bendruomenė „Elektrėnų kraštas“ tokiais projektais kaip Abromiškės ir Žebertonys pasigirti negalėjo, bet bendruomenė savo laisvalaikį, pasak V. Fedotovo, skiria visuomeniniam darbui miesto labui. Elektrėnų bendruomenės pirmininkas pasigedo glaudesnio bendradarbiavimo su seniūnija. Gražias bendruomenių ir seniūno kalbas lydėjo apdovanojimai Padėkos raštais. Seniūnas apdovanojo Abromiškių ir Žebertonių bendruomenių pirmininkes bei aktyvų Abromiškių bendruomenės narį Vytautą Šareiką už patriotinį jaunimo auklėjimą, o Aistė Mokšeckaitė, Laura Kurmilavičiūtė ir Urtė Gedutytė apdovanotos už  išgelbėto žmogaus gyvybę. Merginos, pamačiusios gatvėje gulintį žmogų, iškvietė jam pagalbą, už tai joms buvo padėkota.

Nusikaltimai ir bausmės

Tankiausiai apgyvendintoje seniūnijoje, žinoma, ir daugiausia įvairių  nelaimių atsitinka. Apie įvykius ir nelaimes kalbėjo Elektrėnų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Giedrius Sakalinskas ir Elektrėnų policijos komisariato viršininkas Andžej Grudinskij.

Seniūnijoje per metus įvyko 117 gaisrų, iš jų – 16 gyvenamuosiuose sektoriuose. Gaisruose 1 žmogus žuvo, 2 žmonės po  eismo įvykių  buvo išgelbėti iš transporto priemonių.

Elektrėnų miesto bei seniūnijos teritorijoje per 2013 metus pradėti  ikiteisminiai tyrimai dėl 343 nusikalstamų veikų (seniūnijos teritorijoje – 27, likusios 316 – mieste). Sunkių ir labai sunkių nusikaltimų įvykdyta  penki, trys iš jų – dėl narkotinių medžiagų platinimo. Nustatyta 10 platinimo atvejų,  6 narkotinių medžiagų nedidelių kiekių laikymo atvejai. Užregistruota 70 vagysčių. Seniūnijos teritorijoje vyrauja vagystės iš ūkinių pastatų, sandėliukų, sodo namelių, o mieste – vagystės iš automobilių, mobiliojo ryšio telefonų vagystės. Komisaras A. Grudinskij  ypač akcentavo tas vagystes, kai pas senyvus žmones apsilanko apsimetėliai, prisistatę įvairiais socialiniais darbuotojais, apgaulės būdu išsiaiškina grynųjų santaupų laikymo vietą bute ar name ir išeidami pavagia pinigus. Taip pat didėja sukčiavimų, susijusių su prekyba internetu. Pagal skelbimus internete užsakomos brangios prekės (pavyzdžiui, automobiliai), internetu sumokami pinigai, o prekės negaunamos. Elektrėnuose tarp benamių ir nepilnamečių nuolat vyksta konfliktų: vienas benamis  buvo nužudytas soduose už garažų masyvų, nusikaltimą įvykdė grupė nepilnamečių ir du pilnamečiai. Tarp nepilnamečių formuojasi nuomonė, kad su benamiais ir alkoholikais galima daryti ką nori, nes jie yra nepilnaverčiai žmonės. Komisaras ragino gyventojus prižiūrėti senyvo amžiaus žmones patiems arba į pagalbą kviesti socialinius darbuotojus, kad  nereikėtų leisti pinigų gelbėjimo operacijoms su sraigtasparniais. Pernai buvo įvykis, kai sveikatos problemų  turinčios moters, išėjusios iš Abromiškių sanatorijos ir pasiklydusios pelkėje, gelbėjimo operaciją teko vykdyti pasitelkus VSAT sraigtasparnį.  Moteris buvo surasta ir išgelbėta.

Dėl stebėjimo kamerų buvo sulaikyti Akmenės r. gyventojai, kurie Elektrėnuose Šarkinės g. sudaužė autobusų stotelės apsauginio gaubto šoninį stiklą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Elektrėniškiams gerai žinomam R.Š. už akcizais apmokestinamų prekių realizavimą teko atidirbti 800 val. nemokamų viešųjų darbų bei sumokėti 24 000 litų baudą. Trims Elektrėnų mieste esančioms prekybos įmonėms taikytos ekonominės sankcijos už alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus. Už nedidelius chuliganizmus nubausti buvo 165 piliečiai, už alkoholinių gėrimų gėrimą  arba girto pasirodymą viešosiose vietose – 253, už akcizais apmokestinamų prekių laikymą, gabenimą, naudojimą ar realizavimą, pažeidžiant nustatytą tvarką – 8, naminės ar nedenatūruoto etilo alkoholio, denatūruoto etilo alkoholio ir jų skiedinių gaminimą, laikymą, gabenimą, pardavimą ar kitokį realizavimą neturint leidimo – 1, už  prekybos alkoholiniais gėrimais taisyklių pažeidimus – 4, už  alkoholinių gėrimų nupirkimą ar kitokį perdavimą nepilnamečiui, nepilnamečio nugirdymą – 1, už pasipriešinimą policijos pareigūnui, policijos pareigūno teisėto nurodymo ar reikalavimo nevykdymą, taip pat jo garbės ir orumo įžeidimą – 45, už viešosios rimties trikdymą – 94, už neteisėtų narkotinių ar psichotropinių medžiagų įgijimą ar laikymą nedideliais kiekiais arba narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimą be gydytojo paskyrimo – 16, už miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimus – 11, už gyvūnų įvežimo, įsigijimo, laikymo, veisimo, dresavimo, vežimo, naudojimo, prekybos jais ar kitokio jų perdavimo reikalavimų bei atskirų rūšių gyvūnų ženklinimo ir registravimo taisyklių pažeidimus – 18, už tėvų valdžios nepanaudojimą arba panaudojimą priešingai vaiko interesams – 43, už rūkymą vietose, kuriose draudžiama tai daryti, – 8, už smulkų svetimo turto pagrobimą – 31. Nemažiau nubausta buvo ir už įvairius Kelių eismo taisyklių pažeidimus. Už greičio viršijimą nubausti 56, už važinėjimą be techninės apžiūros ar draudimo – 138, už pėsčiųjų ir dviratininkų eismo taisyklių pažeidimus nubaustas 61 eismo dalyvis, vairavę  neblaivūs nubausti 36 ir dar 6 neblaivūs vairavę pakartotinai, vairavę  be teisių – 14, be saugos diržų – 192. A. Grudinskij ragino elektrėniškius aktyviau dalyvauti saugios kaimynystės projektuose, tamsios paros metu atšvaitus nešiotis ne kišenėse, o ant drabužių ir pažadėjo šiais metais patruliuoti net vandenyje.

Per savaitę Elektrėnų savivaldybės vadovai ir pareigūnai aplankė visas seniūnijas, sužinojo jų vargus ir pasigyrė savo darbais.

Problemos visose seniūnijose panašios: vis dar ne visi keliai suremontuoti, neprižiūrimi šunys, bloga vandens kokybė, smurtaujama šeimose ir deginama žolė, o Policijos komisariato viršininkas Andžej Grudinskij ir Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Giedrius Sakalinskas jaunus ir stiprius žmones kvietė dirbti jų tarnybose. Susitikimuose nedalyvavo Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėjas Antanas Aleksiūnas. Su juo žemdirbiams seniūnijose bus organizuojami specialūs susitikimai.  

IMG 1118Beižionyse

Mažiausioje – Beižionių – seniūnijoje į sueigą žmonių susirinko gausiausiai. Seniūnijoje gyvenamąją vietą yra deklaravę 358 žmonės. Per metus gimė tik 2, o mirė 5 seniūnijos gyventojai. Seniūnijoje, pasak seniūno Mindaugo Makūno, nėra nė vienos asocialios šeimos, vienas auga neįgalus vaikas, o bedarbystės lygis seniūnijoje siekia net 25 proc. Beižionys – žemdirbių kraštas, už deklaruotus pasėlius išmokas gauna 86 gyventojai, 93 žmonės atnaujino žemės ūkio valdas. Seniūnas vardijo gerus atliktus darbus: įrengti apšvietimai daugiabučių ir mokyklos  kiemuose, iškirsti šventoriuje ir Liaudiškių gyvenvietėje medžiai, prie laiptų į  Beižionių piliakalnį, beižioniškių Birutės kalnu vadinamą, padaryti turėklai, laiptai ir į bažnyčią suremontuoti, tik į paštą, kur pagyvenę žmonės ateina pensijų, turėklai nepadaryti. Beižionių seniūnijoje atstatytas sporto renginių organizatoriaus ketvirtis etato, nors sporto organizatorius Juozas Gudeliūnas ne darbo valandų žiūri, o su vaikais ir jaunimu įvairias sporto varžybas organizuoja ir išvykose žaidžia. Didžiausia problema Beižionyse yra šunys, šernai ir vilkai. Šunys, pasak savivaldybės vadovų, yra pačių gyventojų, ir juos reikėtų registruoti, šernus medžiotojai baigia išnaikinti, o vilkų išnaikinti aplinkosaugininkai neleidžia. Danielius auginantis ūkininkas Rolandas Zagorskis skundėsi medžiotojais, kurie medžioja šalia jo aptverto miško.

IMG 1131Bendruomenės pirmininkas Vilmandas Palčiauskas net savivaldybės vadovams išdalino lapelius, kuriuose jie turėjo užrašyti idėjas į idėjų banką. O tų idėjų tiek bendruomenei, tiek Beižionių vaikų globos namams, kuriems V. Palčiauskas vadovauja,  tikrai netrūksta. Į Beižionis, skaičiuojant vienam žmogui, pritraukta investicijų, pasak administracijos direktoriaus Arvydo Vyšniausko, daugiausia iš visų seniūnijų. Investicijos ateina per projektus, kuriuos rašo ir vykdo tai bendruomenė, tai Vaikų globos namai. Pernai per įvairius projektus  į Globos namus investuota 34 tūkst. litų, į bendruomenę – 179 tūkst. litų. Beižionių vaikų globos namai yra ir didžiausias darbdavys Beižionyse.  

Nusikaltimai ir bausmės

Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Priešgaisrinės priežiūros viršininkas Algis Narvydas gyrė Beižionių seniūniją, nes ji esanti viena iš saugiausių seniūnijų. Tiesa, vieno gaisro gyvenamajame name aukų išvengta buvo dėl budraus kaimyno ir Beižionyse įkurtos savivaldybės ugniagesių komandos. Beižioniškiai kartu su Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vadovais mėgino aiškintis, kaip galima sužinoti, kas uždegė pievas, ir priėjo prie vieningos išvados, kad nušienautos pievos nedega, o už apleistose pievose žolės deginimą gresia ne tik baudos, bet ir Europos Sąjunga nemoka priklausančių išmokų.

Policijos komisariato viršininkas Andžej Grudinskij ragino beižioniškius būti ypač atsargius dėl įvairių sukčių. Iš vienos seniūnijos moters buvo pavogti 4 tūkst. litų, kai ji į namus įsileido socialinėmis darbuotojomis prisistačiusias romų tautybės šviesiai plaukus nusidažiusias moteris. Gerai dirbantys pareigūnai išsiaiškino, kad moterys į Beižionis atvyko iš Marijampolės, bet ar iš jų išreikalaus grąžinti  pavogtus pinigus, nėra aišku. Komisaras mano, kad prieš įvedant eurą padaugės įvairių aferistų apsilankymų, todėl ragino žmones nebūti patikliems. „Namuose niekas nei litus keičia, nei pinigų kupiūras skaičiuoja, nei pensijas kelia“,- švietė gyventojus A. Grudinskij.

IMG 1153Semeliškėse

Semeliškių seniūnijoje gyvenamąją vietą deklaravę yra 1250 gyventojų, tarp kurių – 618 vyrų ir 632 moterys. Per metus 17 žmonių gimė ir tiek pat mirė. Savivaldybėje gyvena 18 daugiavaikių šeimų, 12 socialinės rizikos šeimų, kuriuose auga 21 nepilnametis vaikas. 87 žmonės registruoti darbo biržoje. Su dirbančiais už pašalpas  pasirašytos 508 sutartys. Už deklaruotus pasėlius paraiškas išmokoms yra pateikę 229 ūkininkai.
Semeliškių seniūnijoje iš 2007-2013 Europos Sąjungos fondų  investuota per 3 mln. litų, dar beveik tiek  valstybės biudžeto ir savivaldybės lėšų. Už tuos pinigus sutvarkyti parapijos namai, Daugirdiškėse pastatyti vandens valymo įrengimai, suremontuoti vaikų darželio ir  mokyklos pastatai, įrengtas sporto aikštynas, aptvertos kapinės, įrengti apšvietimai ir kt. Seniūnas Vytas Barzdaitis kvietė seniūnijos gyventojus kartu numatyti gaires 2014-2020 metų Europos Sąjungos lėšų įsisavinimui. Seniūnas sako, kad reikia sutvarkyti akmenimis grįstą Užupio gatvę, cerkvės teritoriją, sutvarkyti privažiavimus į kiemus ir atlikti kitus darbus, kuriuos bendruomenė mano, kad reikia atlikti pirmiausia. Semeliškių jaunimas jau keletą metų dalyvauja Pietryčių provincijos ir Lietuvos mažųjų miestelių krepšinio lygoje, kur visada pasirodo gerai. Didžiausia seniūnijos bėda – labai geležingas vanduo. Apie kultūrinių renginių organizavimą atsiskaitė kultūrinių renginių organizatorė Silvija Bielskienė. Susitikime dalyvavęs Elektrėnų komunalinio ūkio direktorius Ričardas Leckas pasidalino mintimis apie vandens kokybės gerinimo įrengimų statymą. R. Leckas gyventojus ragino aktyviau  rūšiuoti atliekas, o stambiagabarites atliekas ne prie namų išmesti, o vežti į naująją stambiagabaričių atliekų aikštelę Elektrėnuose, kur visų rūšių atliekos priimamos nemokamai.

Sueigoje dalyvavę savivaldybės vadovai informavo gyventojus apie vykdomus projektus savivaldybėje ir planus ateinantiems metams. Daugirdiškių mokymo centro vadovai kvietė savivaldybės vadovus aktyviau bendradarbiauti ir teikė savo pasiūlymus dėl Daugirdiškių gyvenvietės infrastruktūros.

Nusikaltimai ir bausmės      

                                                                          
Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Priešgaisrinės priežiūros viršininkas Algis Narvydas informavo apie gaisrus seniūnijoje, kuriuos gesinti teko net 10 kartų, o iš jų 9 atvejai buvo gaisrai atvirose teritorijose, daugiausia, žinoma, žolės deginimas. A. Narvydas taip pat informavo apie laužų deginimo taisykles gyvenvietėse.  

Elektrėnų policijos komisariato viršininkas A. Grudinskij informavo, kad Semeliškių seniūnijos teritorijoje per 2013 metus viso pradėtas 31 ikiteisminis tyrimas, iš jų – 12 vagysčių, 3 smurto atvejai. Daugiausiai vagiama iš sandėliukų ir ūkinių pastatų Semeliškių miestelyje bei iš negyvenamų sodybų aplinkiniuose kaimuose. Taip pat nukentėjo keletas „Lesto“ transformatorinių, apvogta statoma saulės jėgainė – pavogti moduliai.
Daugirdiškėse atskleistos kelios vagystės, kurias vykdė du asmenys (vienas iš jų nepilnametis): vogė  triušius ir juos vandališkai naikino.

Patikrinimo metu pas vieną gyventoją Laičių kaime namuose buvo rasta apie 10,5 litro skaidraus skysčio su alkoholio kvapu ir 53 vnt. cigarečių pakelių „FEST“ su Baltarusijos Respublikos banderolėmis. Ikiteisminis tyrimas pradėtas piliečiui, kuris  Šv. Roko atlaidų metu viešoje vietoje bažnyčios teritorijoje būdamas neblaivus (3.74 prom.) garsiai keikėsi necenzūriniais žodžiais, savo elgesiu trikdė visuomenės rimtį ir tvarką, nevykdė teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų nutraukti savo neteisėtus veiksmus, pasipriešino policijos pareigūnui. Buvo vykdyta turinčios sveikatos problemų moters, pasiklydusios Laičių apylinkių miške, gelbėjimo operacija, pasitelkus Vidaus tarnybos 2-ojo pulko darbuotojus su tarnybiniu šunimi, moteris buvo rasta ir išgelbėta. Taip pat buvo naudotas sraigtasparnis, dalyvavo Elektrėnų, Trakų PK bei Vilniaus AVPK pareigūnai. Seniūnijoje už nedidelius chuliganizmus nubausta 14 piliečių, už alkoholinių gėrimų gėrimą arba girto pasirodymą  viešose vietose – 18, naminės degtinės laikymą ar gabenimą – 3, viešosios rimties trikdymą – 3, smulkaus svetimo turto pagrobimą – 4, už gyvūnų laikymo taisyklių pažeidimus – 2,  už rūkymą tam nenustatytose vietose – 2, už pasipriešinimą policijos pareigūnams – 2, už įvairius Kelių eismo taisyklių pažeidimus nubausti  25 vairuotojai. Komisaras perspėjo semeliškiečius, beje ir visus kitų seniūnijų gyventojus, kad liautųsi smurtavę artimoje aplinkoje, nes taip galima užsitarnauti ne tik teistumą, bet ir būti iškeldintam iš smurtautojui priklausančio gyvenamojo ploto, kvietė žmones dar aktyviau bendradarbiauti su policijos pareigūnais, kad seniūnijoje gyventi būtų saugiau.

IMG 1164Gilučiuose

Draugiškiausioje seniūnijoje – Gilučiuose – gyvena 532 žmonės, iš kurių – 262 vyrai ir  270 moterų. Tarp jų darbingo amžiaus – 290, o pensinio – 131. Seniūnijoje pernai gimė visa pirmokų klasė – 10 naujagimių, o mirė – 8, kurie buvo pagerbti tylos minute. Seniūnijoje gyvena 5 rizikos šeimos.  Žemę deklaravę yra 118 žemės valdytojų, apleistų žemių seniūnijoje nėra. Gilučių seniūnas Vytautas Baltulionis gyrė ūkininkus, draugiškai bendraujančius tarpusavyje. Stambieji ūkininkai padeda smulkiesiems žemdirbiams ne tik žemę apdirbti, derlių nuimti, bet ir kelius patys paremontuoja. Net 80 proc. seniūnijos gyventojų rūšiuoja atliekas, bet nerūšiuojamos atliekos prie kapinių, todėl už socialines pašalpas atidirbinėjantiems žmonėms tenka konteinerių turinius perrinkti rankomis ir išrūšiuoti. V. Baltulionis, gal vienintelis seniūnas savivaldybėje, kuris nesiskundė viešuosius darbus atliekančių žmonių darbu. Seniūnijoje investuota apie 3 mln. litų. Daugiausia naudos gyventojams atnešė melioracijos ir vandentvarkos, apšvietimo projektai, seniūnijos pastato šildymas biokuru.

Gilučių seniūnijoje nėra seniūnaičių, bet yra seniūnijos taryba, kuri su seniūnu aptaria, kokius darbus atlikti pirmiausia, kaip tvarkingai ir saugiai gyventi. Seniūnas gyrė renginių organizatorę Vidą Vičkačkienę, kuri kultūriniais renginiais telkia bendruomenę bendradarbiauti, o jos vadovaujamas teatras žinomas ne tik seniūnijoje, ne tik savivaldybėje, bet ir Lietuvoje. Seniūnas dėkojo ūkininkams, finansiškai paremiantiems kultūrinius reginius, vardijo kitus seniūnijos šviesuolius, kuriančius eiles, leidžiančius knygas. Seniūnas pasidžiaugė, kad nė vienas seniūnijos gyventojas nepaliekamas vienas bėdoje, o kiekvienas gilutiškis supranta, kad gyvenimą pagerinti galima tik darbu. Viena bėda Gilučių seniūnijoje, juokavo seniūnas, kad neturi bažnyčios ir gyventojai priklauso net trims parapijoms. Gilutiškių problemos kitoms seniūnijoms net juokingos atrodytų: nėra taksi paslaugų, nežino, kas gali suremontuoti šulinį, viena vienkiemio gyventoja per atlydį negali privažiuoti iki sodybos, šunys pavasariais gyventojams praeiti neduoda. Šunys, pasak savivaldybės vadovų, yra pačių gyventojų, juos reikėtų registruoti bei prižiūrėti. Kankinti gyvūnų  negalima, bet už jų nepriežiūrą baudų sumokėti gali tekti net iki 1000 litų.

Nusikaltimai ir bausmės

Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Priešgaisrinės priežiūros viršininkas Algis Narvydas gilutiškius tik paragino ant ledo nelipti, o gaisrų per metus įvyko tik du: degė pirtis ir šienas. Gilutiškių pievos sutvarkytos, tai pernai nė žolės niekas nedegino.

Elektrėnų policijos viršininkas A. Grudinskij informavo, kad Gilučių seniūnijos teritorijoje per 2013 metus viso pradėta 15 ikiteisminių tyrimų. Iš jų – 6 vagystės, 4 smurto atvejai. Iš vagysčių populiariausios yra vagystės iš sandėliukų ir ūkinių pastatų. Pas vieną gyventoją  namuose rasti 66 pakeliai baltarusiškų cigarečių. Seniūnijoje už nedidelius chuliganizmus nubausti 2 žmonės, už tėvų valdžios nepanaudojimą – 1, už smulkų svetimo turto pagrobimą – 1, už gyvenimą be tapatybės kortelės – 1. Du vairuotojai nubausti už vairavimą esant neblaiviems, už Kelių eismo taisyklių pažeidimus  nubaustas vienas pėsčiasis. Vienam gilutiškiui buvo panaikinta teisė laikyti ginklą. A. Grudinskij taip pat perspėjo gyventojus nebūti patikliems ir neįsileisti į namus įvairių apgavikų, kurių padaugės besiruošiant litus keisti į eurus.  Komisaras dar kartą priminė, kad nė vienas pareigūnas ar tarnautojas piniginių operacijų namuose nevykdo, net komunalininkai prieš ateidami  į namus su šeimininkais susitaria iš anksto. Seniūnas V. Baltulionis gyventojų vardu dėkojo pareigūnams už dažną lankymąsi seniūnijoje ir saugaus žmonių gyvenimo užtikrinimą.   

IMG 1173Kietaviškėse

Kietaviškių seniūnijoje gyvenamąją vietą deklaravę yra 1416 gyventojų, iš kurių – 948 darbingo amžiaus, 706 vyrai ir 710 moterų. Pernai gimė ir mirė po 11 žmonių. Seniūnė Dovilija Cibulskienė nerimavo, kad nors gimsta ir miršta po lygiai, nors seniūnijoje įkurta stambiausia įmonė savivaldybėje BOEN, nors arti yra savivaldybės centras, bet gyventojų skaičius vis tiek mažėja. Tiesioginėms išmokomas gauti paraiškas teikė 178 seniūnijos gyventojai.

Seniūnijioje gyvena 4 socialinės rizikos šeimos, socialinių išmokų prašo 328 gyventojai, 203 gyventojai gauna maisto davinius, 19 mokinių gauna nemokamą maitinimą mokykloje. Seniūnija prižiūri 7 kapines, kurias sutvarkyti padeda už pašalpas atidirbinėjantys žmonės. Seniūnijoje visuomeniniais pagrindais dirba 4 seniūnaičiai, bet seniūnė norėtų aktyvesnio jų darbo.

Kietaviškių seniūnijai teko daugiausia Europos Sąjungos, valstybės ir savivaldybės biudžeto lėšų, nes nutiestas aplinkkelis iš Mijaugonių į Kietaviškes. Dėl gyventojų saugumo stambiagabaritės mašinos į  įmonę  BOEN  per miestelį nebevažiuos. Kietaviškių seniūnijoje už Europos Sąjungos, valstybės biudžeto ir savivaldybės lėšas įrengti parapijos namai, pastatyta  katilinė kultūros namų ir bibliotekos pastatui apšildyti, sutvarkytas paplūdimys, centrinis įėjimas į bažnyčią, kai kuriose gatvėse sutvarkytas apšvietimas, įrengtas vaikų žaidimų aikštynas, pasodintas parkas, tik vandentiekio sutvarkymui pinigų pritrūko.  Bet atlikti darbai dar neišpildė seniūnijos gyventojų lūkesčių, todėl bendruomenės pirmininkas Zigmas Mažeika piktai kalbėjo, kad ne visos gatvės apšviestos, ne visi keliai sutvarkyti, nėra stovėjimo aikštelės vilkikams iš įmonės BOEN, todėl Šiltnamių gatvėje gyventojams nėra saugu nei vaikščioti, nei važiuoti. Kietaviškiečiai taip pat skundėsi savo jaunimu, kuris niokoja visuomeninį turtą, todėl prašė surasti galimybių Kietaviškėse pastatyti vaizdo stebėjimo kamerų.

Mokyklos direktorė Elena Janavičienė pasidžiaugė, kad mokykloje pilna mokinių ir jų nemažėja, o mokykla yra pasirinkusi etinės kultūros ir pilietinio ugdymo kryptį. Prie mokyklos yra vaizdo stebėjimo kamera, todėl pastatas nebeniokojamas.

Meras Kęstutis Vaitukaitis į Z. Mažeikos priekaištus įmonei BOEN, kuri yra didžiausias darbdavys ne tik seniūnijoje, bet ir savivaldybėje, pajuokavo, kad ją reikia uždaryti. Vėliau paaiškino, kad ir aikštelė vilkikams bus, ir keliai nauji bus, ir vandentiekis bus sutvarkytas, bet ne viskas iš karto.

Nusikaltimai ir bausmės

Kietaviškių seniūnijos teritorijoje per 2013 metus  pradėti 36 ikiteisminiai tyrimai, iš jų – 18 vagysčių. Daugiausia vagiama iš sodybų kaimo vietovėse už Kietaviškių – Šuoliuose, Jagėlonyse. 8 ikiteisminiai tyrimai pradėti dėl smurto, vienas dėl  viešosios tvarkos pažeidimo – vienas kietaviškietis apgadino parduotuvės „Giris“ duris ir konfliktavo su pardavėja. Vienas vilkiko vairuotojas nubaustas už tai, kad kietaviškiečiui pardavė 100 litrų dyzelinio kuro.

Už nedidelius chuliganizmus Kietaviškėse nubausti 6 žmonės, už alkoholinių gėrimų gėrimą  ir girto pasirodymą viešose vietose – 8,  už pasipriešinimą policijos pareigūnui, policijos pareigūno teisėto nurodymo ar reikalavimo nevykdymą, taip pat jo garbės ir orumo įžeidimą – 1, viešosios rimties trikdymą – 2, už gyvūnų įvežimo, įsigijimo, laikymo, veisimo, dresavimo, vežimo, naudojimo, prekybos jais ar kitokio jų perdavimo reikalavimų bei atskirų rūšių gyvūnų ženklinimo ir registravimo taisyklių pažeidimą – 1, už greičio viršijimą nubausti 9 vairuotojai, už vairavimą esant neblaiviems – 3. Komisaras sako, kad Kietaviškių seniūnijoje yra vienas toks nusikaltėlis, kuris kitiems nusikaltėliams įtaką daro net iš įkalinimo įstaigos. Į priekaištus, kad kietaviškiečiai nesusitvarko su vaikų rūkymu, komisaras atsakė, kad nėra įstatymo, neleidžiančio rūkyti. Pareigūnai nubausti gali tik už rūkymą ne tam skirtose vietose, bet rūkoriai, pamatę pareigūnus, dažniausiai pasprunka. Kadangi rūko čia gyvenančių žmonių vaikai, tai jais rūpintis privalėtų tėvai, nors tėvai už vaiko elgesį neatsako tada, kai jie yra mokykloje. Komisaras pažadėjo ateityje daugiau dėmesio skirti pėstiesiems – vaikščioti tamsiu paros metu galima tik su atšvaitais. A. Grudinskij kvietė gyventojus aktyviau bendradarbiauti su policija ir viešai padiktavo savo asmeninio mobiliojo telefono numerį bei pasiskundė, kad policija turi automobilių, benzino, bet neturi darbuotojų.  Jis  jaunus žmones kvietė į valstybinę tarnybą ir paneigė mitą, kad pareigūnai mažai uždirba. Policijos patrulis uždirba apie 2 tūkst. litų per mėnesį. Ūkininkai prašė pareigūnų jų nebausti už savadarbių priekabų naudojimą savo žemėse.

Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Priešgaisrinės priežiūros viršininkas Algis Narvydas priminė taisyklę, kad žmonės turtėja tada, kai ugniagesiai miega. Kietaviškiečiai ugniagesiams miegoti pernai neleido. Seniūnijoje pagal iškvietimus ugniagesiams teko vykti 10 kartų, iš jų – 8 kartus gesinti degančios žolės.

IMG 1206Kazokiškėse

Kazokiškių seniūnijos sueiga vyko naujame daugiafunkciame centre, kur šalia viena kitos įsikūrė seniai konfliktuojančios  pusės – seniūnija ir bendruomenė. Kazokiškių seniūnijoje gyvenamąją vietą yra deklaravę 554 žmonės. 2013 m. gimė 3, mirė 6 gyventojai, bet laidojimui išduota 11 leidimų. Pasak seniūnės Vladislavos Valantavičienės, žmonės grįžta į šeimų kapus. Seniūnijoje gyvena 14 socialinės rizikos šeimų, kuriose auga 24 nepilnamečiai vaikai. 142 žmonės gauna paramą maistu. Didžiausia seniūnijos problema, kaip ir visose seniūnijose, nesutvarkyti keliai ir prisijungimas prie vandentiekio.

Į Kazokiškių seniūniją pritrauktos Europos Sąjungos, valstybės biudžeto, savivaldybės ir gautos iš Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) kompensacinės lėšos panaudotos gyventojų gerovei. Daugiafunkciame centre be bendruomenės, seniūnijos ir bibliotekos įkurtas ir  medicinos punktas. Centre veikia Vievio pradinės mokyklos Kazokiškių skyrius ir vaikų dienos centras.  Pastato kieme įrengtas apšvietimas, sutvarkyta kapinių akmeninė tvora. Seniūnijoje organizuojamos valstybinės šventės, įkurta nauja kapela ir vaikų šokių kolektyvas.

Sueigoje kalbėjęs bendruomenės pirmininkas Stasys Virganavičius išreiškė abejones, kad jų gautos iš VAATC lėšos buvo sąžiningai naudojamos vandentiekio įvedimui į gyventojų namus. Susirinkime dalyvavęs Elektrėnų komunalinio ūkio direktorius Ričrdas Leckas pažadėjo, kad nuo šiol vandentiekio darbai bus pradėti vykdyti tik tada, kai bendruomenė pasirašys ant numatytos darbų sąmatos. Patys kazokiškiečiai ginčijosi dėl eiliškumo, kuriam pirmiausia bus į namus įvestas vandentiekis. Kazokiškių bibliotekininkė Irena Voverienė džiaugėsi atnaujintomis patalpomis, kompiuterių klase ir kvietė kazokiškiečius ne tik knygų skaityti, bet ir elektroniniu būdu mokesčius susimokėti. Gyventojai turėjo priekaištų autobusų vairuotojui, kuris neduoda keleiviams bilietų.

Meras K. Vaitukaitis gyventojams priminė pastato, kuriame telpa daug įstaigų ir organizacijų, naudą. Tai, pasak mero, suartino žmones, ir net bendruomenė  su seniūnija susidraugavo.

Nusikaltimai ir bausmės

Kazokiškių seniūnijos teritorijoje per 2013 metus  pradėta 16 ikiteisminių tyrimų: iš jų vagystės – 4, 5 – smurto atvejai. Iš vagysčių aktualiausios yra miško bei medienos vagystės.

Kazokiškėse nuolat tarpusavyje smurtauja du broliai, vienas ar kitas  nuolat kviečia pareigūnus padėti išsiaiškinti konflikto. Vienam iš brolių dažnai tenka porą parų pagyventi Elektrėnų policijos kamerose. Kartą vienas iš brolių dar ir pasipriešino pareigūnams, todėl jo byla perduota teismui.  Kazokiškėse viešoje vietoje buvo sulaikyti jaunuoliai, su savimi turėję narkotinių medžiagų – byla perduota teismui. Taip pat nustatyti asmenys prie mokyklos bibliotekos sulaužę laiptų turėklus. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Išaiškintas vienas  telefoninio sukčiavimo atvejis.

Už nedidelį chuliganizmą Kazokiškėse nubausti 6 asmenys, už alkoholinių gėrimų gėrimą viešosiose vietose arba girto pasirodymą – 8,  už pasipriešinimą policijos pareigūnui, policijos pareigūno teisėto nurodymo ar reikalavimo nevykdymą, taip pat jo garbės ir orumo įžeidimą – 3, už žinomai melagingą specialiųjų tarnybų iškvietimą – 1, naminės degtinės pardavimą – 1, gyvūnų laikymo taisyklių pažeidimą – 1, už greičio viršijimą nubausti 9 vairuotojai. Komisaras A. Grudinskij tik negalėjo atsakyti, kaip vyksta tyrimas dėl Mykolo Vaškevičiaus mirties.

Priešgaisrinės apsaugos viršininkas Giedrius Sakalinskas perspėjo kazokiškiečius, kad jų seniūnija miškinga, todėl labai pavojingas žolės deginimas.  Seniūnijoje pernai vyko 1 gaisras gyvenamosiose patalpose.  

IMG 1234Vievyje

Į antros pagal dydį – Vievio – seniūnijos gyventojų susitikimą su savivaldybės vadovais  šiaip aktyvūs vieviečiai susirinko negausiai. Aktyvus vievietis Ernestas visą susitikimą filmavo, tad istorijai išliks kalbos, išsakytos sueigoje. Vievio seniūnas Zenonas Pukėnas tokį negausų  susitikimą Vievio gimnazijos salėje pavadino kamerine aplinka ir pateikė ataskaitą. Seniūnas pasigyrė, kad per visą Elektrėnų savivaldybės gyvavimo laikotarpį Vievio seniūnija pirmą kartą metus baigė be skolų.

Seniūnijoje gyvena 8083 gyventojai, iš kurių – 1285 darbingo amžiaus gyventojai yra bedarbiai, daugiausia jų yra kaimuose. Seniūnijoje gyvena  67 daugiavaikės, 7 – socialinės rizikos šeimos. Gimė seniūnijoje 62, mirė 103 žmonės. Seniūnijoje gausu žmonių, atidirbinėjančių už pašalpas, Vievio seniūnijoje jiems išduodamos specialios liemenės, seniūnas prašo gyventojų pagalbos: jeigu pamatysite, kad atidirbinėjantysis tinginiauja ar gadina inventorių – praneškite.  

Už investicines lėšas Vievyje atlikta daug darbų – sutvarkytas apšvietimas, nors Šviesos gatvėje vis nėra šviesos. Suremontuotos ir tvora aptvertos Vievio pradinė ir Vievio meno mokyklos, Pylimų darželis, naujose Kurkliškių kapinėse padaryti takai, suremontuotas seniūnijos pastatas, bet vieviečiams vis tiek atrodo, kad Vievyje viskas blogai, nes nėra naujų Kultūros namų. O savivaldybės administracijos direktorius Arvydas Vyšniauskas kaip tik ir nežada greitai jų pradėti statyti. Jeigu gaus planuojamas Europos Sąjungos  lėšas, tai statybas pradės ne anksčiau kaip po dvejų metų. Pasak mero K.Vaitukaičio, jeigu skaičiuotume investicijas vienam žmogui, tai Vievio seniūnijoje jų tektų gal daugiausia. Viso į Vievio seniūniją per 2007-2013 metus investicijų teko beveik 10 mln. litų, bet visko, ko reikėjo,  padaryti  lėšų neužteko.  

Susirinkusiesiems rūpėjo, kodėl vaistinės vienoje vietoje koncentruojasi, kodėl perėjimai ne ten, kur reikia, padaryti, kodėl policijos pareigūnai blogai su kai kuriais nusikaltėliais elgiasi, bet labai didelių priekaištų vadovams niekas neturėjo. Atvirkščiai, net bendruomenės su seniūnu gražiai sutarti pradėjo.

Nusikaltimai ir bausmės

Priešgaisrinės apsaugos viršininkas Giedrius Sakalinskas informavo, kad seniūnijoje praėjusiais metais įvyko 44 gaisrai, kuriuose 1 žmogus žuvo. Apie nusikaltimus kalbėjo Policijos komisariato viršininkas A. Grudinskij. Vievio miesto bei seniūnijos teritorijoje per 2013 metus  pradėtos tirti  237 nusikalstamos veikos (seniūnijos teritorijoje – 92, 145 – mieste).

Vykdant  nusikalstamos veikos imitacijos modelį dėl narkotinių medžiagų platinimo, užfiksuoti trys platinimo faktai, sulaikytas 1 asmuo. Vagysčių įvykdyta 78. Daugiausia vagysčių įvykdyta  iš ūkinių pastatų, sandėliukų, sodo namelių. Taip pat buvo nustatyta  TEO LT ryšio kabelių vagysčių iš šulinių bei alyvos vagysčių iš LESTO transformatorinių. Komisaras pabrėžė informaciją apie tas vagystes, kai pas senyvus žmones apsilanko apsimetėliai, prisistatę įvairiais socialiniais darbuotojais, apgaulės būdu išsiaiškina grynųjų santaupų laikymo vietą bute ar name ir išeidami pavagia pinigus. Didėja sukčiavimų, susijusių su prekyba internetu – pagal skelbimus internete užsakomos prekės, dažnai brangios  (tokios kaip automobiliai), sumokami pinigai ir prekės negaunamos. Taip pat teritorijoje buvo sukčiavimų, apgaule išviliojant elektroninės bankininkystės duomenis, atvejų.

Ypatingesni įvykiai: šantažuojantis vieno gyventojo  laiškas mokyklos direktoriui.

Alesninkų kaime išaiškintas turto reketavimo atvejis, įtariamasis vilnietis  sulaikytas Vievyje.    

Vieno  kiosko savininkas  už prekybą kontrabandinėmis cigaretėmis gavo 50 000 litų baudų.

Dėl vaizdo kamerų kelyje A1 sulaikyti su įkalčiais kuro vagys ir kalėdinės eglutės girliandų vagys. Už nedidelius chuliganizmus Vievio seniūnijoje nubausti 67 asmenys, tarp jų – 3 nepilnamečiai. Už alkoholinių gėrimų gėrimą arba girtų pasirodymą viešosiose vietose nubausta 118 žmonių, už prekybą kontrabandinėmis prekėmis ir kitokius prekybos pažeidimus – 18, už pasipriešinimą policijos pareigūnams – 18, už viešosios rimties trikdymą – 23, už gyvūnų laikymo taisyklių pažeidimus – 7, už melagingus specialiųjų tarnybų iškvietimus – 4,  už tėvų valdžios nepanaudojimą arba panaudojimą priešingai vaiko interesams – 21, už smulkaus svetimo turto pagrobimus – 11, už rūkymą vietose, kuriose draudžiama tai daryti, – 3. Už greičio viršijimą nubausti 234 vairuotojai, 35 nubausti pėstieji arba dviratininkai, 13 vairavo neblaivūs ir be teisių, dar 20 nubausta už vairavimą esant neblaiviems, 12 – be teisių, už chuliganišką vairavimą nubausti du vairuotojai, 74 nubausti už vairavimą neprisisegus saugos diržų ir kt.  Komisaras informavo apie stebėjimo kamerų pagalbą policininkų darbui ir pagyrė savivaldybės vadovus už investicijas gyventojų saugumui gerinti. A. Grudinskij nuolatiniams kritikams priminė, kad policiją ne kritikuoti reikia, o padėti dirbti. Elektrėnų policijos komisariate trūksta beveik pusės žmonių, bet dėl gero pareigūnų darbo žmonės to nė nepastebi.

Pastrėvyje

Pastrėvys šiais metais liko paskutinė seniūnija, kur savivaldybės  vadovai atvyko į susitikimą su gyventojais. Penktadienį, kovo 7 dieną, buvo daug kitokių renginių, todėl iš vadovų atvyko tik administracijos direktorius Arvydas Vyšniauskas, savivaldybės kontrolierė Danguolė Kliucevičienė. Tik komisaras A. Grudinskij ir Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Priešgaisrinės priežiūros viršininkas Algis Narvydas Pastrėvio neaplenkė.

Pastrėvio seniūnijai priklauso 26 kaimai, keturiuose nėra gyventojų. Pastrėvio seniūnijoje gyvenamąją vietą deklaravęs yra 761 gyventojas, iš jų – 367 vyrai ir 394 moterys.  Gimė 7, o mirė 11 pastrėviečių. Per 2013 metus gauti 252 prašymai įvairioms socialinėms išmokoms, paramos mokiniams prašymų. Paramą maisto produktams gavo 60 šeimų. Seniūnijoje gyvena 9 socialinės rizikos šeimos, kuriose auga 14 nepilnamečių vaikų. Pastrėviečiai pateikė 94 paraiškas išmokoms už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus gauti.  Kultūrinė veikla Pastrėvyje vyksta kaip ir visose seniūnijose, dažniausiai renginiai organizuojami kartu su mokykla, aktyviai dirba Pastrėvio bendruomenė, organizuojamos ekskursijos. Didžiausios seniūnijos problemos – nekokybiškas geriamasis vanduo, kelių ir gyvenviečių gatvių bloga būklė ir apleisti pastatai. Investicijų į seniūniją buvo pritraukta virš milijono litų: Mustenių gyvenvietėje įrengtas autobusų laukimo paviljonas ir gatvių apšvietimas, įrengti valymo įrenginiai, vykdoma vandentiekio ir nuotekų   infrastruktūros plėtra ir kt.

Pastrėvio seniūnijos teritorijoje per 2013 metus  pradėta 17 ikiteisminių tyrimų: vagystės – 6, 5 smurto atvejai. Kaip ir kitur populiariausios yra vagystės iš gyvenamų ir negyvenamų sodybų,  ūkinių pastatų. Seniūnijoje gyvena psichikos sutrikimų turintis žmogus, kurį nusikaltėliai išnaudoja narkotikų platinimui. Už nedidelius chuliganizmus seniūnijoje nubausti 9 asmenys,  už alkoholinių gėrimų gėrimą arba girtų pasirodymą viešosiose vietose – 4, už melagingus specialiųjų tarnybų iškvietimus – 2, už viešosios rimties trikdymą – 2, už švaros taisyklių pažeidimą – 1, už vairavimą esant neblaiviam – 1, už greičio viršijimą – 58 vairuotojai, be techninės apžiūros – 9, nubausti 4 pėstieji arba dviratininkai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų