Rugsėjo 9 d. Elektrėnų savivaldybės administracijos, įvairių bendruomenių ir organizacijų atstovai leidosi į blogo kvapo paieškas Kazokiškių sąvartyne. Elektrėnų mero Gedimino Ratkevičiaus iniciatyva vizitas suorganizuotas dėl nuolat (ypač naktimis) tvyrančio blogo kvapo. Gausiai į susirinkimą atvykę savivaldybės gyventojai norėjo išgirsti, kokios to kvapo priežastys, kodėl jos nešalinamos, bet UAB Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro direktoriaus lūpose dažniausiai skambėjo tik žodis „nežinau“. Tiek susitikimą inicijavęs meras, tiek gyventojai pripažino, kad susitikimas žmonėms naudos davė mažai, nebent į sąvartyno problemas griežtai pažiūrėtų taršą prižiūrinčios institucijos.
Kvapų šaltiniai
Anksčiau blogo kvapo problema buvo aktuali tik aplinkinių kaimų gyventojams, bet pastaraisiais mėnesiais kvapas pasiekia net Kietaviškes, todėl į popietę vykusį susitikimą atvyko kelios dešimtys susirūpinusių žmonių iš visos savivaldybės. Su sąvartyno veikla interesantus supažindino UAB „VAATC“ direktorius Tomas Vaitkevičius bei kiti bendrovės specialistai – sąvartyno vadovas Rokas Vilniškis, gamybinio proceso tarnybos vadovė Jolita Makarė ir aplinkosaugos specialistas Marius Banaitis. Susitikimo pradžioje direktorius, tarsi nenorėdamas prisiimti atsakomybės, akcentavo, kad savivaldybėje yra ir kitų įmonių, iš kurių sklinda blogi kvapai, nenorėjo sutikti, kad sąvartyno kvapai gali būti juntami už 10 kilometrų. Tačiau gyventojams dalijantis ilgamete kvapų stebėjimo patirtimi, išklausius daug svarių gyventojų argumentų, direktoriui teko pripažinti, kad įmonės veikla visgi gali daryti įtaką kvapo sklidimui.
Ekskursija
Direktorius vedžiojo interesantus po didžiulę sąvartyno teritoriją ir vis sustodamas pasakojo, kad sąvartyne galimi tik du nuolatiniai taršos šaltiniai: skaidžios atliekos ir nuotekų valymo įrenginiai, kur nuotekos valomos osmozės būdu. Bet, pasak direktoriaus, sąvartyno veikloje nebuvo kažkokių pokyčių, kurie galėtų daryti įtaką stipresnių kvapų atsiradimui. „Girdžiu susirūpinimą ir jį suprantu, pats tame susirūpinime gyvenu, bet realiai turiu teisę pasakyti, kad kai ko aš nežinau ir mano atsakymas, kad nežinau, buvo susijęs su tuo, kad kai manęs klausė, kas atsitiko, kad pastarąją savaitę paaštrėjo kvapai, tai, aš nežinau, kodėl paaštrėjo“, – „Elektrėnų kronikai“ komentavo direktorius.
T. Vaitkevičius paaiškino, kad ruošiant naujas sąvartyno sekcijas darbai buvo vykdomi jau nuo gegužės mėnesio – buvo tvarkomi sąvartyno šlaitai, atidengiamos senesnės atliekos. Bet tai vyko ne tik pastarosiomis savaitėmis. Osmozės valymo įrenginiai veikia jau 5–6 metus, situacija nesikeičia. Su atliekomis pokyčių irgi nebuvo. „Pasakyčiau, kad šiais metais daugiau dėmesio atliekų uždengimui skyrėm nei anksčiau. Anksčiau buvo daugiau atvirų šiukšlių. Esmė, kad nebuvo daroma kažkas ypatingo, kas galėtų daryti įtaką kvapų sklidimui“, – aiškino direktorius.
Direktoriui keista, kad blogas kvapas juntamas 10 valandą vakaro, nes sąvartyne veikla vyksta iki 5 val. vakaro.
Paklausus, kada galima tikėtis, kad blogų kvapų savivaldybėje sumažės, direktorius paaiškino, kad jau yra sprendimai. „Dabartiniai osmozės įrenginiai naudoja sieros rūgštį, todėl juntame sieros vandenilio kvapą. Dabar rangovai įrenginėja naujus valymo įrenginius, kurie leis išvengti ar iki minimumo sumažinti sieros rūgšties naudojimą. Sąvartyne vyksta darbai, kad galutinai plėvele ir smėliu būtų uždengtas atliekų kaupas, tai irgi leis sumažinti kvapų“, – aiškino direktorius ir informavo, kad rangovai naujų nuotekų valymo įrenginių įrengimo darbus baigs iki gruodžio 6 d.
Vaikščiodami po sąvartyno teritoriją savivaldybės gyventojai užuodė, kad naktimis jaučiamas panašus kvapas, kuris sklinda iš sąvartyno nuotekų rezervuarų. Ant šiukšlių kalno kvapas nėra toks aštrus.
Nežino
Susirinkę žmonės stebėjosi, kad direktorius Tomas Vaitkevičius taip dažnai vartoja žodį „nežinau“. Jis nežino ne tik, kodėl paaštrėjo sąvartyno kvapai, bet ir kodėl bendrame atliekų sraute verčiamos ir trupinamos asbestinio šiferio atliekos bei kodėl didžiuliais maišais čia atvežama taromatuose surinkta plastikinė tara.
„Nereikia dramatizuoti, nes ne visą plastikinę tarą čia atveža. Konkrečiai čia reikia pažiūrėti, kas atvežė. Mane irgi nustebino. Matyt, atliekų tvarkytojas, kuris turėjo perrūšiuoti, nesusitvarkė su apimtim ir nusprendė geriau išmesti. Bet mums atvežti atliekas yra labai brangu“, – aiškino direktorius.
O apie asbestinį šiferį komentavo taip: „Taip neturėtų būti, sąvartyno viršininko turėčiau paklausti. Šiaip paprastai supakuotą atveža. Iš esmės, kai asbesto atliekas uždengi, tai nėra jokio skirtumo, nes sąvartynas yra dauboj. Jei susimaišo su kitom atliekom, čia nėra jokio pavojaus. Gale sąvartyno, prie miško yra asbesto sekcija, kur atskirai bus užkasamas asbestas. Statyba dar nepriduota, bet paruošta vieta“, – paaiškino direktorius.
Rekomendacija ne įpareigojimas
Mažai aiškumo direktoriaus kalboje buvo ir reaguojant į savivaldybės tarybos nario Rimanto Baravyko pastabą, kad 2027 metais Kazokiškių sąvartynas turės būti uždarytas. Šie metai, kaip sąvartyno uždarymo data, įvardijami Aplinkos apsaugos agentūros išduotame taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidime bei kituose dokumentuose. Bet direktorius sako, kad tai buvo tik sąvartyno eksploatavimo prognozė, o ne įsipareigojimas uždaryti sąvartyną. Jame suplanuotos 6 sekcijos su galimybe šalinti iki 6 milijonų tonų atliekų. Kaip akcentavo direktorius, šiuo metu sąvartynas ne plečiamas, o tiesiog eksploatuojamas ir veiks tol, kol bus užpildytas.
Susirinkusius nustebino ir tai, kad bendrovėje nėra sudaryta valdyba, kuri galėtų užtikrinti sklandesnę ir kokybiškesnę įmonės veiklą. Pasak direktoriaus, šiuo metu baigiama įmonės valdybos narių atranka.
Atlieka tyrimus
Dėl iš Kazokiškių sąvartyno sklindančių kvapų Elektrėnų savivaldybė kreipėsi į atsakingas institucijas, kurios tirs taršą už sąvartyno ribų. Kvapų tyrimus atliks Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Susitikime dalyvavusios šio centro atstovės paaiškino, kad anksčiau kvapai, sklindantys iš Kazokiškių sąvartyno, nebuvo tiriami, nes paprasčiausiai nebuvo gautas nė vienas skundas. Gyventojai leido suprasti, kad nuo šiol skundų tikrai bus daugiau ir siūlėsi talkininkauti tiriant kvapus. Skirtingu metu kvapai jaučiami skirtingose teritorijose ir tik patys gyventojai gali geriau žinoti, kuriose vietose kvapai stipriausi, kur paimti tyrimai bus tiksliausi.
O taršos kontrolę vykdys Aplinkos apsaugos departamentas, kurio atstovai rugsėjo 9-ąją taip pat lankėsi sąvartyne ir mobilioje stotelėje paėmė mėginius. „Pradėtas neplaninis patikrinimas dėl gautų skundų, dėl kvapų ir galimos taršos. Šiuo atveju kreipėmės į Aplinkos apsaugos agentūrą ir paprašėme išmatuoti už ūkio subjekto teršalus, kuriuos įmonė turi Taršos integruotos prevencijos kontrolės leidime. Agentūra išdavusi leidimą, kuriame nurodyta, kokie teršalai ir kokie metiniai jų kiekiai išsiskiria. Tuos teršalus žiūrėsime ir pagal atitinkamus kriterijus įvertinsime, ar ribinės vertės neviršija normų. Jei bus viršijimai, bus sankcijos. Kiekvienas ūkio subjektas turi užtikrinti, kad už jo teritorijos ribos nebūtų viršijami teršalai.
Dalį matavimų jau esame atlikę nuo šito subjekto aplinkos ore ir dar atlikinėsim. Ko Lietuvoje negalėsime ištirti, nes neturime akreditacijos ar laboratorijos, tas bus siunčiama į užsienį, tai užtruks dar ilgiau. Bet pagrindiniai teršalai tiriami Lietuvoje. Pirminiai rezultatai paaiškės jau kitą savaitę“, – paaiškino Aplinkos apsaugos departamento direktorė Jurgita Sadauskaitė. Specialistė informavo, kad įmonei dar bus užduodami papildomi klausimai dėl asbesto ir plastiko iš taromatų atliekų, kurias susirinkusieji rado atliekų kalno viršuje su visomis komunalinėmis atliekomis.