Virginija Jacinavičiūtė
Sakurų sodas prie Elektrėnų bažnyčios papildytas 23 naujais medeliais, kuriuos jau pastebėjo į bažnyčią ar mišką vaikštantys elektrėniškiai. Penktadienį, balandžio 30-ąją, japoniškų medelių sodinimo diena tapo iškilmingu įvykiu Elektrėnuose. Pirmąją sakurą prie jau žydinčio parkelio pasodino ir susirinkusius pasveikino Japonijos ambasados Lietuvoje ambasadorius Shiro Yamasaki su ponia Yuko Yamasaki. Kartu su ambasadoriais sakuras sodino Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Japonija grupės narys Emanuelis Zingeris ir elektrėniškė Seimo narė Silva Lengvinienė.
Sveikinimo kalboje ambasadorius pabrėžė, kad Japonijoje po žiemos pirmiausiai pradeda žydėti slyvų krūmai, o tik po to sakuros. O Lietuvoje pirmiausiai pražysta sakuros ir, tikriausiai, pačioms sakuroms tai garbė ir malonumas.
Japonijos simbolis
Būrelis garbingų svečių Elektrėnų sakurų sode apsilankė vidurdienį, gaudžiant bažnyčios varpams. Svečius atlydėjo Elektrėnų savivaldybės ir administracijos vadovai.
Sakydamas sveikinimo kalbą ambasadorius Shiro Yamasaki dėkojo už pakvietimą atvykti į Elektrėnus ir jaunimo iniciatyvą įkurti sakurų sodą. „Japonijoje beveik visuose regionuose sakuros jau nužydėjo. Daugelis japonų, besigrožėdami žiemą išgyvenusių ir pavasarį gražiai žydinčių sakurų vaizdais, jaučia naują viltį. Esu be galo maloniai nustebintas, jog čia, Lietuvoje, įvairiose vietovėse yra pasodintos Japoniją simbolizuojančios sakuros kaip draugystės simbolis tarp Lietuvos ir Japonijos, daug Lietuvos žmonių mėgaujasi žydinčiomis sakuromis.
Esu girdėjęs, jog čia, Elektrėnuose, prieš dvejus metus jaunimo iniciatyva, su savivaldybės bei gyventojų pagalba, pradėtas sakurų sodinimas. Nesulaukiu, kuomet šiandien pasodinti sakurų medeliai ateityje sukurs čia gražų ir didelį sakurų parką. Reiškiu nuoširdžią pagarbą organizatoriams – „Iniciatyvų biuro“ kolektyvui ir Elektrėnų savivaldybės kolektyvui – už Jūsų didžiules pastangas“, – kalbėjo ambasadorius.
Shiro Yamasaki pakvietė renginio dalyvius dalyvauti Japonijos ambasados organizuojamame nuotraukų konkurse „Sakuros Lietuvoje“. „Maloniai kviečiame dalyvauti konkurse su šiame Elektrėnų sakurų parke fotografuotomis nuotraukomis, kurios ne tik atspindėtų sakurų grožį, bet ir pavasario atėjimo džiaugsmą, ryšius tarp žmogaus ir sakuros bei Lietuvos ir Japonijos draugystę“, – kvietė ambasadorius ir pabrėžė, kad Lietuva, kaip ir Japonija, pasižymi turtinga gamta, žmonės ją itin myli. Ambasadorius tikisi, kad Lietuvoje pavasarį skelbiančios sakuros bus taip pat mylimos, o draugystė tarp Lietuvos bei Japonijos tęsis ir toliau.
Vizitas – didelė garbė
Sveikinimo žodį tarė ir Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Japonija grupės narys Emanuelis Zingeris. Diena prieš renginį Elektrėnuose Japonijos Vyriausybė paskelbė apie E. Zingerio apdovanojimą Tekančios saulės ordinu su aukso spinduliais ir kaspinu už nuopelnus stiprinant ryšius tarp Japonijos ir Lietuvos bei vystant tarpparlamentinį bendradarbiavimą.
Kreipdamasis į ambasadorių Seimo narys dėkojo už demokratijos tiltus, kurie jungia Lietuvą ir Japoniją.
Meras Kęstutis Vaitukaitis dėkojo jaunimui už iniciatyvą, o ambasadoriui sakė tikintis, kad santykiai tarp Lietuvos ir Japonijos žydės kaip sakuros Elektrėnuose.
Administracijos direktorius Gediminas Ratkevičius kalbėjo, kad ne dažnai į Elektrėnus atvyksta tokie garbingi svečiai, todėl šis vizitas yra didelė garbė.
Elektrėnų iniciatyvų biuro vadovas Deimantas Radiun padėką įteikė seniūnui Antanui Šalkauskui, kuris finansiškai parėmė jaunimo iniciatyvą ir antrus metus iš eilės, neskaičiuodamas darbo valandų, padėjo jaunimui įgyvendinti idėją – aprūpino ne tik sakuromis, bet ir skyrė darbuotojus duobėms iškasti, žemių atvežti, suteikė įrankius bei vandens augalams palieti.
Po pasisakymų D. Radiun pakvietė ambasadorių pasodinti pirmąją sakurą. Vėliau tai padarė ir kiti renginio dalyviai bei renginiu susidomėję praeiviai.
Elektrėniškiai Lukas ir Aistė Narkevičiai bei jų dukrelė Izabelė taip pat pasodino sakurą. Jauna šeima sakė, kad sakurų parkas jiems yra įsimintinas ir simboliškas, nes pradėtas sodinti tuomet, kai gimė dukra.
Jaunimo iniciatyva
Sakurų parkas Elektrėnuose pradėtas sodinti prieš dvejus metus. Nors medeliai dar nėra dideli, tačiau elektrėniškiai stebi sodo augimą, laukia medelių žydėjimo ir tikisi, kad po kelerių metų sakurų žydėjimas paliks tokį pat įspūdį, kaip apsilankius sakurų sode Vilniuje. Sakurų sodas Elektrėnuose atsirado jaunimo iniciatyva, todėl paprašėme D. Radiun plačiau papasakoti apie iniciatyvos pradžią. „Pirmosios sakuros pasodintos tada, kai Elektrėnų jaunimo reikalų taryba konkurse „Veiksmo diena“ laimėjo pirmą vietą, pasiūliusi idėją sodinti sakuras. Tuomet pasodinti 27 medeliai. Sakuras sodinti norėjome todėl, kad daug kas savo kieme gali pamatyti žydinčią obelį, bet žydinčios sakuros nepamatys. Šią vietą pasirinkome todėl, kad ji labiausiai tiko parkui“, – sakė Deimantas.
Elektrėnų jaunimas nori, kad Elektrėnai ir toliau galėtų didžiuotis savo gamta, todėl miesto apželdinimą laiko prioritetu.
„Dėl gatvių plėtros netekome daug medžių. Atkreipėme į tai dėmesį ir susirūpinome tuo klausimu. Seniūnijai ir savivaldybei išreiškėme norą miestą apsodinti medžiais ir nusimatėme tai metų planuose. Iš pradžių savivaldybė informavo, kad ketina daryti išsamų planą, kokie medžiai galėtų būti pasodinti visame mieste, kad jie būtų stilizuoti, tvarkingai išdėstyti. Galiausiai apsistojome prie minties toliau plėtoti jaunimo sakurų parką. Taip nutiko, kad problema paskatino mus puoselėti sakurų parką ir daryti miestą patrauklesnį. Ačiū Elektrėnų seniūnijai, kuri finansavo parko sodinimą“, – sakė D. Radiun.
Koronaviruso pandemijai nesitraukiant, augant susirgimų skaičiui, žmonės buvo priversti pakeisti gyvenimo būdą. Dėl pačių žmonių saugumo daug kas draudžiama, o tai iš esmės pakeitė žmonių įpročius, sveikatą ir nuotaiką. Bet gamta žmogui visada išlieka atvira, pasiruošusi padėti atgauti jėgas, pasikrauti energijos. Jaunimo iniciatyva sukurtas sakurų parkas taip pat bus viena iš vietų, kurios teiks elektrėniškiams ir miesto svečiams gyvenimo džiaugsmo.