Žebertonių bendruomenė teikė paraišką pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo veiksmų plano priemonę stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse ir iš Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos gavo projektui „Aktyvus kaimas“ finansavimą trims renginiams. Projekto partneriai Abromiškių bendruomenė ir bendruomenė „Aktėvystė“. Renginys „Sveikas kaimyne“ pakvietė kaimynines bendruomenes sudalyvauti bendrai organizuotose veiklose. Edukacinėje veikloje „Žebertoniška duonelė ir kiti skanumynai“ buvo suteikta nepakartojama galimybė pačiam suformuoti ir ką tik iškūrentoje duonkepėje išsikepti savo duonos kepalėlį ir juo pasidalinti su kaimynu. Vaišinomės Abromiškių bendruomenės pagamintu plovu bei Žebertonių kaimo gyventojų kugeliu. Rinkome bendruomenių autentiškiausią patiekalą.
Žolinių renginio metu Žebertonių kaimo gyventojai rinkosi į jaukią vietą tarp šimtamečių ąžuolų pasidalinti žiniomis bei išmintimi apie augalus. Prisiminti senolių apeigas, tikėjimus apie pievose siūbuojančias smilgas, žydinčias jonažoles, bitkrėsles ir kitus vertingus augalus atvyko tautodailininkė, kanklininkė, žolininkė, mokytoja Ona Patronaitienė. Ona priminė Žolinės apeigas, svarbą ir tai, kad kvapniuosius žydinčius žolynus ir gydomuosius augalus reikia surinkti iki šienapjūtės, o pušų spygliai, aviečių stiebai veiksmingiausiai gydo suskinti žiemą. Vakarui įpusėjus žolininkė ir kanklėmis pagrojo, kviesdama dalyvius padainuoti bei kvietė sėklomis, akmenukais likimą nuspėti.
Kad augalai yra ir vaistas, ir maistas, pasakojo Žebertonių kaimo pirtininkė, tradicinės duonos kepėja Gražina Martinaitienė. Dalyviai galėjo sužinoti apie skirtingų medžių bei krūmų šakų vantų poveikį kūnui, nuo kokių ligų gali apsaugoti kadaginė, ąžuolinė ar beržinė vantos, kurios vantos yra moteriškos ir kurios vyriškos, kokios nuotaikos būnant, nevalia į pirtį įžengti.
Šalia pirtelės tarp berželių lektorė Agnė Landžiūtė rodė, kaip iš kvapniųjų vaistažolių girą pasigaminti ir gėlių vandenį išsivirti. Dalyviai trynė šalavijų lapus, rūpestingai dėjo juos į gėlių vandens virimo indą, ir po geros valandos galėjo mėgautis aromatingu, gydomųjų savybių turinčiu šalavijų vandeniu. Taip pat turėjo galimybę susisukti vaistažolinius smilkalus, kuriuos mūsų senolės ir kipšiukams atbaidyti naudojo, ir trobos patalpas nuo kandžių apsaugoti smilkė.
Renginio lektorės prašė dalyvių nepamiršti senųjų tradicijų, apeigų ir gamtos tausojimo svarbos, prisiminti, kad mūsų pramočių gėlių darželiai nebuvo skirti vien tik akims paganyti. Visuomet juose žėlė ir maistu, ir vaistu vadinami augalai, gelbėdavę ir džiaugsme, ir ligoje.
Renginio „Aktyviai ir naudingai“ veiklos buvo skirtos visiems šeimos nariams: emocinės sveikatos stiprinimo veikla „Spalvotos stotelės“ (emocijų mandalos kūrimas, jausmų pažinimas per piešimą, emocijų veika garsuose), fizinio aktyvumo veikla vaikams ir jaunimui „Lenk medį, kol jaunas“ (estafetės, rungtys, apšilimo veikla prieš bėgimą ir pramoginis bėgimas). Renginio pabaigą vainikavo putų patranka, o viso renginio metu mažiausieji mėgavosi šokinėjimu ant batuto.
Iki kitų susitikimų.
Žebertonių bendruomenės renginių organizatoriai