Šių dienų klimato kaitos prognozės, energijos tiekimo saugumo problemos, senkantys iškastinio kuro ištekliai verčia atkreipti dėmesį į atsinaujinančios energijos išteklius ir jų integravimą į visuomeninių pastatų inžinerines sistemas. Švariausia ir „žaliausia“ energetikos rūšis šiuo metu yra saulės energetika. Saulės energetikos pagrindinis bruožas – žaliava energijai gaminti nekainuoja. Todėl saulės energetika reikalauja tik investicinių kaštų ir labai mažų kintamųjų kaštų, kuriuos sudaro tik eksploatacijos kaštai.
2021 m. kovo 26 d. baigti projekto „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės) panaudojimas Abromiškių reabilitacijos ligoninėje“ rangos darbai pagal Klimato kaitos programą bei Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos jau išduotas leidimas gaminti elektros energiją. Projekto įgyvendinimo metu įrengta saulės 125 kW saulės fotovoltinė elektrinė ant pagrindinio reabilitacijos ligoninės pastato stogo (B korpusas) ir šalia esančių pastatų stogų (A korpusas).
Ligoninė, siekdama sumažinti elektros energijos suvartojimą iš tinklų bei sutaupyti išlaidas elektros energijai, o tuo pačiu prisidėti prie gamtos išteklių naudojimo mažinimo bei pasinaudoti atsinaujinančiais energijos šaltiniais – saulės energija, jau naudojasi saulės fotovoltinės elektrinės pagaminta energija savo reikmėms: apšvietimui (vidaus ir lauko), vėdinimo ir kondicionavimo sistemoms, liftų darbui, virtuvės įrangos darbui, gydomosioms procedūroms ir diagnostiniams tyrimams atlikti, darbo priemonėms ir buities prietaisams.
Esančios saulės elektrinės darbui stebėti yra naudojamas inovatyvus startuolio UAB „Inion LT“ sukurtas monitoringo sprendimas. Šis sprendimas turi visus pačius naujausius daiktų interneto komponentus, tad gali būti pritaikomas tiek dideliems saulės jėgainių parkams, tiek mažoms saulės elektrinėms. Startuolis sukūrė įrangą, leidžiančią efektyviau panaudoti iš saulės išgaunamą elektros energiją ir yra išskirtinis tuo, kad ligoninei suteikia galimybę stebėti įvairių elektrinių duomenis vienoje platformoje. Esant nuokrypiui tuoj pat gaunamas pranešimas, kas yra labai svarbu užtikrinant maksimalią elektrinės teikiamą naudą.
Saulės elektrinės gamyba labai priklauso nuo saulės intensyvumo. Inion monitoringo platformoje yra stebima saulės elektrinės gamyba, o duomenys yra analizuojami ir tikrinami.
Šio projekto įgyvendinimas smarkiai prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo, aplinkos taršos mažinimo, prie atsinaujinančių energijos išteklių vartojimo skatinimo bei prie valstybės tarptautinių įsipareigojimų klimato kaitos mažinimo programų įgyvendinimo.
Parengė Projektų skyriaus vedėja Olga Jerešiūnienė
Užs. 1964