Žmogaus amžėjimo negandos

Žmogaus amžėjimo negandos

Julija Kirkilienė

Nauji metai pradėti naujais gąsdinimais apie blogėjančias medicinos paslaugas, naują pensinį amžių, naują maistą ir naujais kalbos terminais. Dabar jau nebesakysime, kad žmogus sensta, sakysime, kad žmogus amžėja, o slaugos ligoninės bus keičiamos į dienos geriatrijos stacionarą. Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad pacientai nuo šių metų bus skatinami prisirašyti pas tą šei­mos gydytoją, kuris geografiškai yra artimesnis. Informacinėje erdvėje diskutuojama, nuo kada amžėjimas prasideda. Gal nuo 72 metų, kai žmogus būtų išleidžiamas į užtarnautą poilsį – pensiją? O tuo metu Elektrėnų ligoninėje sparčiai vyksta naujo skyriaus atidarymo darbai.

Amžėjantiems žmonėms – naujas skyrius ligoninėje

Elektrėnų ligoninėje darbai ver­da buvusiame Vaikų ligų skyriuje. Patalpos naujai suremontuo­tos, vežami baldai, įranga. Dar pirmą šių metų ketvirtį vietoj Vaikų ligų skyriaus bus atidarytas Geriatrijos dienos stacionaras. Geriatrijos skyrius bus skirtas amžėjančių žmonių gydymui. Ligoninės direktorius dr. Žydrūnas Martinėnas sako, kad naująjį skyrių netrukus ruošiamasi atidaryti, bet dar reikės gauti būtinus leidimus ir licencijas, dar nėra surinkti ir visi reikalingi specialistai. Ligoninės specialistai dar nespėjo persikvalifikuoti – tam reikalingi ilgai trunkantys mokymai, kuriuos dalis specialistų jau baigė. Iš viso Geriatrijos skyriuje planuo­jama 10 lovų, kuriose dienomis gydysis senyvo amžiaus sergantys žmonės, o nak­voti jie grįš į namus. Ligoninėje pacientams bus galima suleisti lašines, kineziterapeutas pamokys mankštos pratimų, slaugytojos patars, kaip ir kada vartoti skirtus vaistus, socialinis darbuotojas pamokins medicininių socialinių įgūdžių, psichologas padės apsiprasti su liga ir pan. Naujajam skyriui darbuotojų komanda jau beveik suformuota – daugiausia iš esamų darbuotojų, kurie, pagal reikalą, persikvalifikavo. Bet ligoninei dar trūksta gydytojo terapeuto, geriatro ir psichologo. Direktorius sako, kad atlyginimai ligoninės personalui vis dar nėra tokie, kokius medikams siūlo priva­čios klinikos, medicinos centrai, todėl į regionus specialistų pritraukti nėra lengva. Ligoninė stengiasi pagal galimybes savo darbuotojus paskatinti. Praėjusių metų pabaigoje iš turimų santaupų personalui išmokėtos metinės premijos.

Nerimas dėl šeimos gydytojų

Be Geriatrijos skyriaus, pagal naujas reformas, ligoninėje planuo­jama įkurti Vaikų ligų ir chirurgijos dienos stacionarą. Bet žmonės Elektrėnuose be ligoninės neliks. Ligoninėje planuojama išlaikyti Vidaus ligų stacionarą, kur pacientai bus gydomi su įvairiais susirgimais. Reikalui esant, gydyti bus galima ir vaikus. Ligoninėje taip pat lieka konsultacinė poliklinika ir ten ligonius konsultuojantys specialistai. Tiesa, dauguma jų atvykstantys, bet lieka ir elektrėniškių pasitikėjimą pelnę gydytojai: neurologė Irina Naumčik, echoskopijas atliekantis Gediminas Zagorskis, kiti specialistai.
Ligoninės ateitis pacientams jau aiški, o patekimas pas šeimos gydytojus gyventojus vis dar neramina. Patekti pas šeimos gydytoją Pirminės sveikatos priežiūros centre skubiu atveju galima be ilgo laukimo, o kaip bus dėl papildomo mokėjimo, klausėme administracijos direktoriaus Gedimino Ratkevičiaus, nes PSPC steigėjas yra savivaldybė. Direktorius pažadėjo, kad savivaldybės taryba mokėjimo už apsilankymą pas šeimos gydytojus svarstyti neplanuo­ja. „Tai mažintų sveikatos paslaugų prieinamumą“, – sako direktorius. O ar šeimos gydytojo paslaugas planuo­ja apmokestinti „MediCA klinika“, atsakymo nesulaukėme.

Planuoja daug pokyčių

Amžėjantiems savivaldybės gyventojams rūpesčių dėl kainų ir medicinos paslaugų pakeltos pensijos nesumažino. Informacijos prie­monės gąsdina naujienomis, kad pasaulyje siaučia COVID-19 nau­ja atmaina, pavadinta „Kraken“. Žmonės nerimauja, kad jie jau nebus ir gydomi. O įvairios ligos tyko ne tik dėl įvairių virusų, nesveikos gyvensenos, naujo maisto – svirplių miltų, bet ir dėl streso. Streso naujais metais apstu. Sąskaitos už komunalines paslaugas atėjo dvigubai didesnės nei pernai, maisto kainos parduotuvėse pakilę tiek pat, pakilo paskolų palūkanos, o dar ir paskutinis bankas Elektrėnuose uždarytas. Dėl visokio streso ligonių tikrai padaugės ir tų 10 lovų Geriatrijos skyriuje tikrai gali būti per maža. O pasak dr. Ž. Martinėno, Sveikatos apsaugos ministerijos planuojamoje ilgalaikės priežiūros sistemos reformoje numatoma sutrumpinti slaugos ir palaikomo gydymo trukmės laiką. Šiuo metu jis yra 120 dienų. Negana to, Europos Komisijos Žaliojoje knygoje yra pateiktas paskaičiavimas, kad būtų užtikrinamas pensijų adekvatumas ir viešųjų finansų tvarumas, Lietuva iki 2040 metų turėtų pailginti darbingą amžių iki 72 metų. Psichologai sako, kad nuo streso geriausias vaistas yra miegas, todėl redakcijos kolektyvui belieka savo skaitytojams palinkėti nestresuoti dėl to, ko negalime pakeisti… Be to, ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys LTR televizijos dienos temoje kalbėjo, kad planuojamos reformos iš Parlamento perkeliamos į „Vyriausybės ir ministerijos darbo laukus, kur jau vyks įgyvendinimas tų įstatymų, kurie buvo priimti Parlamente: greitosios medicinos pagalbos centralizavimas, pavėžėjimo funkcijos integravimas į sveikatos apsaugos sistemą, gydymo įstaigų tinklo efektyvinimas ir kiti dalykai“. Ministras savo interviu baigė, kad žmonės visada priešinasi pokyčiams. O tų pokyčių nuo šių metų tikrai daug planuojama.

 

Nuotraukoje: Įrengtą Kineziterapijos kabinetą apžiūri ligoninės direktorius Žydrūnas Martinėnas ir Geriatrijos skyriaus vedėjas Edmundas Niparavičius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas