Julija Kirkilienė
2008 m. Seimo priimtas įstatymas dėl prekybos alkoholiniais gėrimais laiko apribojimo, tik laikinai nudžiugino bendruomenes, rinkusias parašus uždrausti prekiauti alkoholiu nuo 22 iki 8 val. Šventa vieta, kaip žinia, ilgai tuščia nebūna. Naktinė prekyba alkoholiu iš degalinių miestų pakraščiuose, persikėlė į gyvenamuosius rajonus, kur alaus barai ar kavinės ėmė veikti visą parą. Šiems verslininkams ir alkoholio kontrolės įstatymas, ir licencijavimo taisyklės labai palankios: viešojo maitinimo įmonėms išduotose licencijose prekybos laikas neribojamas, o alkoholinių gėrimų pardavimo būdas – gerti vietoje ir (ar) išsinešti.
Juokas pro ašaras
Kiemuose, tarp Saulės gatvės neporinių ir Trakų gatvės porinių namų, apstu ne tik automobilių, bet ir vaikų. Žaidimų aikštelėje, prie Saulės g. 7-ojo namo, vasaros dienomis ir vakarais vienu metu žaidžia apie 20 nepilnamečių. O prie šio namo prilipdytame pastate įsikūrusi ne tik parduotuvė, bet ir alaus baras, nuo Joninių veikiantis visą parą. Vaikų tėveliai pro ašaras juokauja, kad šioje gatvėje nuolat vyksta edukacinė programa mažamečiams, kaip vyrams reikia keiktis, alų gerti, o prigėrus, jį čia pat vaikų akivaizdoje „išpilti“. Naktimis ramybės nėra nei vaikams, nei daugiabučių gyventojams. Bare visą parą prekiaujama alkoholiniais gėrimais, kurie vartojami ne tik vietoje, bet ir minėtuose kiemuose, o lietui lyjant – daugiabučių rūsiuose. Neblaivūs piliečiai naktimis ne tik šūkauja, bet dažnai remiasi į tankiai sustatytus automobilius, įjungdami signalizacijas. Su tokia betvarke nenorintys taikytis Trakų g. 8, Draugystės g. 25 ir 17 bei Saulės g. 1-13 namų gyventojai parašė prašymą savivaldybės merui Arvydui Vyšniauskui dėl alaus baro, esančio Saulės g. 7a, Elektrėnuose, uždarymo. Po prašymu pasirašė 140 gyventojų.
Įstatymai ir apstatymai
Prekybą alkoholiniais gėrimais reguliuoja Seimo, Vyriausybės ir savivaldybės 3 pagrindiniai dokumentai: Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas Nr. 618 „Dėl didmeninės ir mažmeninės prekybos alkoholio produktais licencijavimo taisyklės ir mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais prekybos ir viešojo maitinimo įmonėse taisyklių patvirtinimo“ ir savivaldybės tvarkos aprašas dėl mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licencijavimo Elektrėnų savivaldybėje. Ir visuose įstatymuose palikta vietos juos apeiti. Alkoholio kontrolės įstatymas leidžia visuomenės maitinimo įmonėms alkoholiu prekiauti visą parą, licencijavimo taisyklės (18.3) leidžia išduoti licencijas verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais viešojo maitinimo įmonėms, įrengtoms gyvenamuosiuose namuose tik tuo atveju, jeigu pagrindinis įėjimas pirkėjams, nesutampa su įėjimu į namo laiptinę, o savivaldybė, išduodama licenciją kavinei, esančiai Saulės g. 7a, nepaisė 18.3 punkto antros dalies, kur rašoma: ,,… Licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais neišduodamos prekybos įmonėms, kurios nėra visiškai izoliuotos nuo gyvenamųjų ar kitų patalpų“. Išduodant licenciją minimai kavinei prekiauti alkoholiniais gėrimais visą parą, pagal savivaldybės aprašo 5.1.punktą, ant paraiškos turėjo būti ,,… seniūno žyma, kad prekyba alkoholiniais gėrimais nurodytoje vietoje nepažeidžia Alkoholio kontrolės įstatymo 18 str. 3 punkto reikalavimų“. O gal seniūnui pasirodė, kad dvi kadencijas buvusio tarybos nario, mero padėjėjo ir administracijos direktoriaus pavaduotojo Ovidijaus Leicmono prilipdytas statinys prie Saulės g. 7-ojo namo ir įregistruotas numeriu Saulės g. 7a yra visiškai izoliuotas nuo gyvenamųjų patalpų?
Licenciją sustabdyti nėra pagrindo
Kaip redakcijai sakė Verslo ir turto valdymo skyriaus vyriausioji ekonomistė Regina Jankuvienė, licencijų neišduoti jie negali, bet jei verslininkai nesilaiko taisyklių, licenciją sustabdyti galima. Tam reikia savivaldybės tarybos sprendimo. Meras A. Vyšniauskas, atsižvelgdamas į gyventojų prašymą, pažadėjo įpareigoti Verslo ir turto valdymo skyrių tokį sprendimo projektą paruošti artimiausiam tarybos posėdžiui. Tik ar toks sprendimo projektas neprieštaraus jų pačių 2007 m. gruodžio mėn. patvirtintam mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licencijavimo aprašui:
V. LICENCIJOS GALIOJIMO SUSTABDYMAS
13. Licencijos turėtojas registruotu laišku įspėjamas apie galimą licencijos galiojimo sustabdymą:
13.1. gavus informaciją apie mokestines nepriemokas Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui, savivaldybių biudžetams ar fondams ir Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui;
13.2. yra kontroliuojančiųjų valstybinės priežiūros ir teisėsaugos institucijų rašytinių pranešimų apie nustatytus licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimus.
14. Licencijos galiojimas sustabdomas, jeigu įmonė, kuri buvo įspėta apie galimą licencijos galiojimo sustabdymą, per nustatytą laiką nepašalina licencijuojamos veiklos pažeidimų, nurodytų šio Tvarkos aprašo 13 punkte.
Kaip matote, apie gyventojų skundus ten nieko neužsimenama, o prekybos tinklo „Naktida“, kuriai priklauso alaus baras Saulės gatvėje, direktorius Žydrūnas Eimutis sako nepažeidžiantis nei savivaldybės taisyklių, nei Lietuvos Respublikos įstatymų. Elektrėnų policijos viršininko pavaduotojas Sigitas Važnevičius irgi sakė, kad policija dažnai gauna pranešimų apie naktimis triukšmaujančius žmones šiame rajone, bet apie kavinės licencijuojamos veiklos pažeidimus informacijos neturi.
Vyrai gers
Prieš porą metų Elektrėnų bendruomenės iniciatyvų centro nariai ir visuomeninė taryba prie Policijos komisariato aktyviai rašė prašymus savivaldybės tarybai, kad būtų uždrausta prekyba alkoholiu visuose prekybos centruose ir degalinėse nuo 22 iki 8 val. Tokius pat prašymus rašė visų savivaldybių aktyvistai. Visi gyrė Seimą priėmus tokį įstatymą, nežinodami, kad tuo pačiu metu partijos Tvarka ir teisingumas bei Seimo nario Henriko Žukausko pasiūlymu, buvo įregistruota pataisa, leidžianti viešojo maitinimo įmonėms prekiauti alkoholiu visą parą. Nežinia, ar tai sutapimas ar ne, bet kaip 2007 m. 08.09 rašė www.balsas.lt, Henrikas Žukauskas gyvena viename name su „Naktidos“ savininku Žydrūnu Eimučiu. Jis redakcijai kalbėjo, kad sustabdyti licencijos nėra jokio pagrindo, nes jie nėra padarę nė vieno pažeidimo, o jei toks pažeidimas atsirastų, juos pašalintų per įstatymuose numatytą laiką. Verslininkas sakė galįs surinkti 200 parašų, kad gyventojams patinka Saulės gatvėje veikianti kavinė. Ž. Eimutis sakė galįs pasamdyti kavinėje apsaugininką, bet tai girtuokliavimo problemų vis tiek neišspręstų. Viešose vietose žmonės gali girtauti, gėrimų įsigiję kituose taškuose. Už girtavimą viešose vietose yra kiti įstatymai. Kavinėje ir kieme yra įrengtos vaizdo kameros, todėl kavinės veikla gali būti ir naudinga – policijos pareigūnams gali padėti atskleisti nusikaltimus. Pasak verslininko, jei savivaldybės taryba bandytų sustabdyti licenciją, jis tokį sprendimą apskųstų teismui.
Kaip matote, visais Seimo, Vyriausybės ir savivaldybės priimtais įstatymais ir taisyklėmis dėl prekybos alkoholiu reglamentuojama viena: „vyrai gėrė, vyrai gers“, o gyventojams belieka viena – kviesti policininkus triukšmui malšinti ir girtuokliams išvežti. Paguoda tik viena, kad Policijos komisariatas įsikūręs kitoje gatvės pusėje ir jei neužstotų medžiai, viršininkas per savo kabineto langą galėtų stebėti, kas vyksta kavinės kieme ir net balkone.
Vieni verkia, kiti turtus kraunasi
Krizė arba sunkmetis – tai toks laikotarpis, kai vieni žmonės neviltį skandina degtinėje, skriausdami šeimas, pragerdami paskutinį centą ar net prasiskolindami, kiti iš to turtus kraunasi. Artimiausiu laiku Elektrėnuose atsiras dar viena viešojo maitinimo įmonė, dirbsianti visą parą.
Saulės g. 4a ruošiamasi atidaryti baro „R“ filialą. Pagal dabar veikiančius įstatymus, licencijos neišduoti savivaldybė irgi neturės teisės. Beje, baro „R“, įsikūrusio Sodų g. 9 (prie Cento parduotuvės, rūsyje) kaimynai irgi skundėsi redakcijai, kad dažnai tenka kviesti policiją triukšmui pritildyti. Kaip žinia, draudimai dažniausiai nieko neuždraudžia. Kol bus paklausa, visada atsiras pasiūla. O alkoholinių gėrimų paklausa, pagal statistiką, Lietuvoje vis auga.