Įspūdžiai iš kelionės į Italiją

Birželio mėnesį grupė potencialių vietos projektų vykdytojų (iš Abromiškių, Kietaviškių bendruomenių, Vievio bendruomenės santalkos, pramogų ir sporto klubo „Vievio žiedas“ ir kt.) lankėsi Italijoje, Umbria regione, Terni vietovėje, kur susitiko su Ternano vietos veiklos grupės bei šio regiono vietos ekonomikos sektoriaus atstovais. Ternano vietos veiklos grupės veiklos tikslas – skatinti iniciatyvas ir investicinius planus, kurie padidintų vietovės išteklius ir  produkcijos pasiūlą,  stiprintų vietos kultūrą.

Irena PETKEVIČIENĖ, Kietaviškių bendruomenės narė, Elektrėnų savivaldybės vietos veiklos grupės administratorė-konsultantė

Kelionė buvo finansuota iš projekto „Elektrėnų sav. VVG narių ir potencialių projektų rengėjų gebėjimų tobulinimas bei aktyvumo skatinimas“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Parama VVG veiklai, įgūdžiams įgyti ir aktyviai pritaikyti“ veiklos sritį „Parama potencialių vietos projektų vykdytojų, esančių VVG teritorijoje, aktyvumui skatinti“ įgyvendinimui skirtų lėšų. Vienas iš kelionės tikslų – skatinti potencialius vietos projektų teikėjus bendradarbiauti su kitų šalių atstovais, pasisemti žinių apie Italijos kaimiškų vietovių vystymosi ir plėtros patirtį, įgyvendinant 2000-2006 metų bei 2007-2013 metų kaimo plėtros programas.

Išvyka prasidėjo ankstyvą, giedrą birželio 9 d. rytą. Kelionės nuovargį kompensavo puikūs Čekijos, Austrijos, Italijos peizažai bei puodukas tikros itališkos kavos, kai kirtome Italijos sieną. Terni susitikome su Ternano VVG darbuotojais Luana Di Curzio ir Paolo Pennazzi.  Įteikėme  lankstinukų apie mūsų VVG, atmintukų su VVG atributika, padovanojome knygą apie Elektrėnų krašto gamtą. Mūsų kolegos iš Italijos padovanojo daug  informacinės-pažintinės medžiagos apie Ternano VVG.

Vėliau vykome į vietinę vyno gamyklą, įsikūrusią slėnyje tarp miškingų Umbria krašto kalnų, šalia vynuogynų, kurių derlius čia pat perdirbamas į puikios kokybės itališką vyną. Sužinojome daug kokybiškos produkcijos gamybos proceso subtilybių. Vyninės darbuotojas, agronomas Sebastiano įdomiai pasakojo apie vynuogių auginimą ir priežiūrą, apie pastangas užauginti derlių, minimaliai naudojant chemines medžiagas, derliaus ėmimą rankomis ir sudėtingą mikrobiologinį procesą vyno brandinimo įrengimuose, kurio metu gaunamas produktas, vertas posakio „In vino veritas“ (Vyne teisybė). Čia pat išmokome degustuoti vyną bei įsigijome šioje gamykloje gamintos produkcijos.

Kitas susitikimas vyko alyvuogių ūkyje. Susipažinome su Sabatini šeima, kurioje  kiekvienas stengiasi užtikrinti sėkmingą verslo gyvavimą. Supratome, kad ūkyje visi dirba su meile ir atsidavimu: tėvas, motina,  sūnus, dėdė, senelis. Nevaržomas ir kartu pagarbus jų  tarpusavio bendravimas paliko šiltą įspūdį. Čia galėjome išbandyti alyvuogių nurinkimo technologiją savo rankomis, tačiau trūko alyvuogių – vizito dienomis medeliai dar tik žydėjo.  Paskui svetingai buvome pakviesti į nedidelę pavėsingą jaukią patalpą su ilgu kaimišku  stalu, židiniu ir čia pat įrengtomis vitrinomis bei prekystaliu, pritaikytu prekybai vietine produkcija. Šeimininkas papasakojo, kad vietiniai žemės ūkio produkcijos gamintojai kooperuojasi, prekiaudami savo išauginta ir pagaminta produkcija. Sabatini ūkis bendradarbiauja su  trimis ūkiais: visi  realizuoja kiekvienas savo bei kitų trijų produktus. Naudojant multimediją mums buvo pademonstruotas alyvuogių aliejaus spaudimo procesas.  Sužinojome, kaip gaminamas kokybiškas aliejus, ir tai, kad aliejų, kaip ir vyną, galima ir reikia degustuoti, norint nustatyti jo kokybę. Po degustacijos fermos šeimininkai pakvietė mus prie stalo, nukrauto itališkomis vaišėmis – vietinio ūkio produkcija – kiaulienos gaminiais, sūriais, džiovintais pomidorais, vaisių džemu, vynu ir labai skaniais pyragais bei apkepais. Po to įsigijome Sabatini ūkyje pagaminto alyvuogių aliejaus, kaimyniniame ūkyje gamintų itališkų makaronų.

O kai šeimininkai palydėjo mus apžiūrėti daržovių, augančių skurdžiai atrodančiame, lyg akmens skaldos pripiltame dirvožemyje, pamatėme vešančius pomidorus, svogūnus, česnakus, gausybę prieskoninių žolelių. Mus sužavėjo Italijos kaimo ūkininkų šeimos susitelkimas, darbštumas, optimizmas ir, žinoma, svetingumas.  Atminčiai nusifotografavome prie šaltinio, kurio vanduo jau ne vieną šimtmetį teikia gyvybę kalnuose įsikūrusio ūkio gyventojams.

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų