Pasibaigęs paraiškų priėmimas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“ parodė: smulkieji ūkininkai supranta, kad tarpusavio bendradarbiavimas didina konkurencingumą rinkoje.
Populiariausia – alternatyvi veikla

Paraiškos pagal minėtosios priemonės veiklos sritį buvo priimamos nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. Preliminariais Nacionalinės mokėjimo agentūros duomenimis, Lietuvos ūkininkai iš viso pateikė 33 paraiškas. Iš jų 10 buvo pateikta alternatyviai veiklai vystyti, 8 – augalininkystei, 7 – mėsinei gyvulininkystei. Paraiškose dažniausiai prašoma suma – 90 tūkst. Eur. Bendra prašomos paramos suma siekia 2 766 651 Eur.
Svarbu pažymėti, kad prioritetinės eilės sudarymas įtakos paramos skyrimui ar neskyrimui neturės, nes bendra paraiškose prašoma paramos suma neviršija skirtosios. KPP priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sričiai „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“ šįmet numatyta skirti maždaug 3,63 mln. Eur. KPP finansuojama iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir šalies valstybės biudžeto.
Investavo į naują techniką
Kol vieni ūkininkai laukia paraiškų vertinimo rezultatų, kiti, teikę dokumentus ankstesniuoju paraiškų priėmimo etapu, jau džiaugiasi paramos teikiama nauda.
Štai Marijampolės rajone ūkininkaujantis Žydrūnas Jušinskas savo 20 ha valdose darbuojasi su nauju traktoriumi ir sėjamąja, kuriuos įsigijo pasinaudojęs parama. Šia modernia technika vyras dalijasi su dar trimis ūkininkais, kurie tapo jo partneriais prašant paramos. Ž. Jušinskui ir jo partneriams buvo skirta beveik 80 tūkst. Eur parama, kurios intensyvumas – 60 proc.
Vaidas Gauronskas, smulkusis ūkininkas iš Akmenės rajono, taip pat pasinaudojo galimybe gauti paramą. Jo projekto partnere tapo mama, ūkininkė Gražina Gauronskienė. Savo augalininkystės ūkiui stiprinti jiedu gavo beveik 50 tūkst. Eur. Paramos intensyvumas – 60 proc. Prie gautosios sumos pridėję savų lėšų, mama ir sūnus įsigijo kombainą, kurio ūkiui itin reikėjo. Senasis nuolatos gesdavo ir trukdė laiku atlikti darbus.
Ir kaimynams, ir giminaičiams
Bendradarbiavimui skirtos paramos gali siekti kaimo vietovėse veikiantys smulkieji ūkiai, smulkieji miško valdytojai, labai mažos įmonės ir fiziniai asmenys. Svarbu, kad pareiškėjai ir partneriai vykdytų tą pačią veiklą, o jeigu juos sieja giminystės ryšiai, būtų atskirai įregistravę ūkius.
Maksimali paramos suma vienam projektui – 90 tūkst. Eur. Projekto verslo plane numatytoms įgyvendinimo išlaidoms taikomas 60 proc. paramos intensyvumas. Tuo atveju, kai smulkieji ūkiai bendradarbiauja gyvulininkystės, sodininkystės, uogininkystės ir daržininkystės sektoriuose, projekto verslo plano įgyvendinimo išlaidoms taikomas iki 70 proc. paramos intensyvumas.
Paramos lėšomis galima pirkti naują žemės ūkio techniką ir naują įrangą, naujus technologinius įrenginius, investuoti lėšas į naujų gamybinių pastatų statybą, senų rekonstrukciją ar kapitalinį remontą ir t. t.
Gabrielės Pastaukaitės nuotr.
Užs. 1738