Gyvename laike, kupiname milžiniško kiekio informacijos. Įvykių gausa, technologijų šuoliai priverčia mus skubėti, lėkti ir nebepastebėti savęs. O juk kiekvienas esam vienintelis nepakartojamas ir savaip matantis individas, apspręstas mums duotos gamtos ypatumų bei gyvenime susikurtos savo sąmonės. Pasaulio valstybės, kurdamos savo visuomenių būvį, aiškiai regi ir individualias žmonių problemas, todėl vis garsiau kalbama apie būtinybę skirti dėmesį psichikos sveikatai, kuriamos įvairios programos, dalijamasi jau sukauptomis patirtimis. Viena iš jų „Żvelk Giliau“ skirta Lietuvai ir parengta bendradarbiaujant Sveikatos apsaugos ministerijai, Higienos instituto Psichikos sveikatos centrui bei Jungtinės Karalystės konsultavimo įmonės „Changing Minds Globally“. Joje kviečiami dalyvauti savanoriai aktyvūs piliečiai, kurie pasiryžę padėti žmonėms, kenčiantiems nuo psichikos sveikatos iššūkių. Džiugu, kad nuostabiame Elektrėnų krašte tokių yra, ir ne vienas. Pirmieji iš jų jau kibo į šio projekto privalomuosius mokymus, tad pagarbiai jiems Ačiū. Malonu pasidžiaugti užsimezgusiu bendradarbiavimu su Eligijumi ir Vilma Juchnevičiais, Kęstučiu Mejeriu. Be abejo, esu dėkingas už nuostabią Onutės Ašakienės globą bei rūpestį.
Mes žinome, kad sąvoka „psichikos sveikatos iššūkiai“ įvairiose visuomenėse, skirtingose kultūrinėse patirtyse yra suvokiama skirtingai. Todėl svarbu kiekvieno asmens turimą suvokimą vertinti pagarbiai. Su psichikos sveikatos sunkumais gali susidurti bet kurio amžiaus asmenys, nepaisant lyties, socialinės padėties, išsilavinimo, tautybės ar kitų veiksnių. Mūsų gyvenimo patirtį lemia įvairūs biologiniai, psichologiniai, socialiniai ir kultūriniai veiksmai. Darant prielaidas apie tai, kokį poveikį psichikos sveikatos problemos turės kažkieno elgesiui, labai tikėtina, kad toks žmogus bus išskirtas arba pradėtas laikyti kitokiu, keistu ar net pavojingu. Sutrinka tokio žmogaus psichologinė gerovė, jis netenka pasitenkinimo gyvenimu, savimi, gyvenimo tikslingumo ir prasmingumo potyrių. Pasaulinės sveikatos organizacijos tyrimai rodo, kad kas ketvirtas pasaulio žmogus patirs psichikos sveikatos iššūkių. O psichikos sveikata suprantama kaip gera asmens savijauta, kai jis gali realizuoti savo gebėjimus, įveikti įprastus gyvenimo sunkumus, produktyviai ir našiai dirbti bei dalyvauti visuomenės gyvenime.
Tai suprantant, reikia kurti vieni kitiems pagalbos procesus. Visi gyvenime esame patyrę, kiek daug reiškia laiku sulauktas geras, padrąsinantis žodis. Todėl projektas „Žvelk Giliau“ remiasi tarpusavio kontaktų, bendradarbiavimo bei pokalbių kūrimu.
Gediminas Dalinkevičius,
Projekto koordinatorius. Psichikos sveikatos puoselėjimo tarybos narys