Šeimą vienija bendras tikslas – saugoti ir ginti Tėvynę

Šeimą vienija bendras tikslas – saugoti ir ginti Tėvynę

Virginija Jacinavičiūtė

Diana ir Linas Pažėrai – išskirtinė šeima. Buvo metas, kai savo dukrą Rugilę jie augino pamainomis. Linas grįždavo iš darbo savanorių pajėgose Kaune savaitgaliui, o Diana savaitgalius leisdavo savanoriaudama ir atlikdama pratybas miškuose. Dar mokykloje Diana ir Linas svarstė stoti į Karo akademiją, ir svajonės išsipildė. Kai Diana susipažino su Linu, jis jau buvo bebaigiąs Karo akademiją, o vėliau ir Diana pasuko vyro pramintu keliu – stojo savanoriauti į Lietuvos kariuomenę. Diana ir Linas gyvena Kietaviškių seniūnijoje.

Karjera savanorių pajėgose

209 2016-09-10 KASP Kalvarija „Kad būsiu karininkas, nusprendžiau besimokydamas 11 klasėje. Mano apsisprendimą lėmė 1991 metų sausio įvykiai. Nors buvau dar vaikas, puikiai prisimenu, kaip automagistrale riedėjo tankai, emocijas, tvyrojusias prie Aukščiausiosios Tarybos ir Televizijos bokšto, jausmą, išgyventą sužinojus apie tankų sutraiškytus žmones. Kad tai daugiau nepasikartotų ir žmonės galėtų pasipriešinti okupantams, nusprendžiau ir aš prisidėti prie savo šalies gynybos“, – savo apsisprendimą prisimena Linas Pažėra. Vyras atkakliai siekė išsikeltų tikslų, pradėjo studijuoti generolo Jono Žemaičio karo akademijoje, po ketverių metų studijų buvo paskirtas tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose ir kilo karjeros laiptais.

Šiuo metu Linas yra Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dainavos apygardos pirmosios rinktinės 105-osios kuopos vadas kapitonas. Jis vadovauja savanoriams, kurie atlieka tarnybą laisvu nuo darbo metu, todėl savanoriai labai skirtingi – įvairaus išsilavinimo ir profesijų žmonės. „Nuo paprastų darbininkų iki įmonių direktorių ar valstybinių įstaigų darbuotojų“, – paaiškina Linas. Nuo privalomos pradinės karo tarnybos karių ar profesinės karo tarnybos karių šiuos savanorius skiria tai, kad jiems taikoma daugiau išimčių. Susirgus ar turint reikalų darbe, pratybose galima ir nedalyvauti. Tačiau, nors ir labai skirtingus, visus šiuos žmones vienija bendras tikslas – ginti savo Tėvynę. Labiausiai darbe Linui patinka tai, kad jis gali padėti savanoriams įgyvendinti jų išsikeltus tikslus, bendrauti su įvairiais žmonėmis.

„Kuopos pratybos dažniausiai vyksta vieną kartą per mėnesį – šeštadienį prasideda, sekmadienį baigiasi. Pratybose vyksta individualių ir kolektyvinių užduočių mokymas bei vertinimas, vieną kartą per metus vykdomas fizinio patikrinimo testas – 8 km žygis ir sportinių granatų mėtymas. 2-3 kartus per metus vykdomas kovinis šaudymas. Savanoriai gilina žinias lauko pratybose, kurios rengiamos karinėje arba nekarinėje teritorijoje, miške ar apgyvendintoje vietovėje“, – apie savanorių veiklą pasakoja Linas Pažėra.

Savanoriai už savo veiklą gauna atlygį. Ir nors tai nėra tokia suma, už kurią šeimą pramaitintum, tačiau jaunam žmogui tai – paskatinimas savanoriauti. Visgi didžioji dalis žmonių savanoriauja dėl aukštesnių tikslų nei uždarbis. Nuspėti žmonių lūkesčius sunku, bet tuos, kurių tikslas išmokti apginti savo šalį ir artimuosius, kapitonas Linas užtikrina, kad savanoriaujant tokios žinios tikrai įgyjamos.

Savanorystė be laužų ir dainų

Pazeriene Diana 2Diana nuo vaikystės puikiai žaidžia šachmatais. Būdama mokinė ji atstovavo „Versmės“ gimnazijai, vėliau Kauno šachmatų klubui „Margiris“. Šis klubas įkurtas tose pačiose patalpose kaip ir kariuomenės Antano Gustaičio klubas, todėl žinia apie gerą žaidėją netruko pasklisti, ir Diana, kaip karininko žmona, buvo pakviesta žaisti A. Gustaičio šachmatų klube, kuris tuo metu labai ieškojo savo komandai moters. Tarp kariškių Diana buvo vienintelė civilė, tad sulaukė pasiūlymo stoti į savanorių gretas ir atstovauti kariuomenei. „Tai, kad vyras kariškis – buvo stipri motyvacija“, – pripažįsta Diana, tačiau tuo pačiu tai buvo svajonės, puoselėtos mokykloje, išsipildymas.

received 10200667903095406Gavusi pasiūlymą tapti savanore ir atstovauti kariuomenei šachmatų varžybose, Diana neskubėjo sakyti atsakymo. Vyras, pasak Dianos, apsisprendimo paveikti nesistengė, nesakė, nei taip, nei ne. Tad apie savanorystę teko klausinėti pažįstamų. „Smagu“, „faina“, sakė mano pažįstami savanoriai, tad savanoriavimą įsivaizdavau kaip stovyklą, kurioje vakarais dega laužas, skamba dainos. Bet realybė buvo visai kitokia – tris savaites gyvenome be šilto vandens, nebuvo čiužinių, o buvo ruduo, lauke šalta. Tačiau dėl tokių nepatogumų mūsų kuopoje niekas nesiskundė, nedejavo. Gal dėl to, kad visi atėjo savo noru, vedami vidinės motyvacijos“,- savo savanorystės pradžią prisimena Diana.

Savanorystės nauda

Kuopoje, kurioje savanoriavo pašnekovė, moterų buvo tik apie 10 proc. „Fiziškai moterims sunkiau, bet jei noras didelis, tai viską galima įveikti nepaisant lyties“, – atvirauja Diana.

Treniruotėse, pasak Dianos, atrandi daug laiko analizuoti save. Nemažai savanorių miške priėmė lemtingus jų gyvenime sprendimus. Viena mergina, prisimena Diana, dejavo, kad kario duona nelengva, ir nusprendė siekti aukštojo mokslo.

Tačiau Diana neneigia, kad ne visiems įkandama kario duona, nes pratybose būtinas psichologinis pasirengimas. Nėra lengva išverti šaltį, uodus, gyvenimą be patogumų. „Vienas lauke – ne karys, todėl labai svarbu rasti sutarimą, bendradarbiauti su kolegomis. Reikia sugebėti suburti savo kuopą, suprasti be žodžių, kitam padėti. Sakoma būrys stiprus tiek, kiek stipri silpniausia būrio grandis. Jei silpną lauke paliksi ir pats tapsi silpnas. Pratybų lauke labai svarbu gebėti dirbti komandoje“, – aiškina Diana.

Į klausimą, kokie argumentai už tarnybą kariuomenėje, Diana atsako kitaip. „Nežinau nei vieno teiginio, kodėl nereikėtų tarnauti kariuomenėje. Tampi savarankiškesnis, nes kitaip ir būti negali, išmoksti nesibjaurėti trikdančiais dalykais, suteikti pirmąją pagalbą, nepasimesti miške, kai reikia priimti greitus sprendimus. Karo atveju pavojus yra visiems, tačiau savanoris yra pranašesnis ir pats žino kaip elgtis, ir gali kitą pamokyti“, – apie savanoriavimo naudą kalba Diana.

Diana ne kartą buvo skatinta padėkomis už uolumą, profesionalumą, pavyzdingą tarnybą bei asmeninę iniciatyvą.

Su komanda po pasaulį

VIetifDiana ir pati nustebusi, kad jos tarnyba savanorių kuopoje truko trejus metus, tris savaites ir tris dienas. Dabar ji tą magišką skaičių sieja su trimis tarnybos ženklais, kurie simbolizuoja tris skirtingus etapus Krašto apsaugos sistemoje.

Baigusi savanoriauti, Diana perėjo tarnauti į profesinę karo tarnybą Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotajame pėstininkų batalione Rukloje, kur ėjo sandėlininkės pareigas. Trečioji Dianos tarnybos vieta – Lietuvos kariuomenės Finansų ir apskaitos departamentas, kuriame ji paskirta Atsiskaitymo su darbuotojais skyriaus specialiste. Darbas Dianai patinka, nes atitinka profesiją, įgytą Kauno technologijos universitete, o nuo darbo kompiuteriu prablaško nuolatinis bendravimas su žmonėmis.

Tarnaudama profesinėje karo tarnyboje, kuri užima visą darbo dieną, Diana pasiekė geriausių rezultatų šachmatų varžybose. Lenkiją, Vokietiją, Prancūziją, Olandiją Diana aplankė dalyvaudama NATO šachmatų čempionatuose. Šiose varžybose Diana nelieka nepastebėta. Ir ne tik dėl to, kad puikiai žaidžia, bet ir dėl to, kad moteris šachmatininkes iš NATO šalių galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Čia moterys žaidžia kartu su vyrais, nes atskiras turnyras moterims, kaip kitose sporto šakose, neorganizuojamas. Geriausias rezultatas, kurį Dianai su komanda pavyko pelnyti NATO šachmatų čempionate, buvo šeštoji komandinė vieta NATO čempionate, kuris vyko Lietuvoje, Kaune.

Nuo 2009 m. Diana yra tapusi du kartus kariuomenės vicečempione, paskutiniame kariuomenės čempionate tapo čempione, kariuomenės-policijos žaidynėse užėmė 3 vietą, tris kartus laimėjo turnyrą, kariuomenės Baltijos šalių žaidynėse yra buvusi antra, du kartus – trečia, 2013 m. vasarą tapo Baltijos šalių žaidynių šachmatų čempione, taip pat yra laimėjusi rezervistų surengtą turnyrą, Kariuomenės mokyklos šachmatų turnyre iškovojo antrą bei pirmą vietas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų